СЛУЧАЈ ПАНТИЋ ПОСЛЕ 23 ГОДИНЕ ОПЕТ НА ПОЧЕТКУ: Шта се дешава после враћања предмета о убиству новинара "Новости" у јагодинско тужилаштво
ТУЖИЛАШТВО за организовани криминал вратило је списе предмета Вишег јавног тужилаштва у Јагодини о убиству новинара нашег листа Милана Пантића, које му је јагодинско тужилаштво доставило 30. јуна 2022. Како су навели, засада нема доказа да је у питању деловање организоване криминалне група, што је законски услов за одређивање надлежности тог тужилаштва, потврђено је за "Новости" у Вишем јавном тужилаштву у Јагодини.
Након враћања предмета, 5. фебруара, јагодинско тужилаштво упутило је допис МУП-у Србије - Управи криминалистичке полиције, у ком га обавештавају "да су списи предмета враћени" и да је потребно "наставити са преузимањем свих неопходних радњи у циљу откривања идентитета учиниоца, уз редовно обавештавање да ли је у међувремену било одређених активности полиције у том правцу".
Ово је суштина саопштења које нам је доставило Више јавно тужилаштво. Оно је у поступку прикупљања доказа ради проналажења Пантићевих убица и мотива за извршење дела још 30. јануара 2018. донело наредбу о спровођењу истраге против Н. Н. учиниоца. Саслушано је 17 сведока и формирано 18 предмета ради спровођења посебних доказних радњи, као и три предмета са замолницом за пружање међународне правне помоћи, према Немачкој и БиХ.
- Посебно напомињемо да ће Више јавно тужилаштво у Јагодини у наредном периоду, у сарадњи са полицијом, наставити прикупљање доказа ради расветљавања свих околности извршења овог тешког кривичног дела - наводи се у саопштењу.
Веран Матић, председник Државне комисије за истраживање убистава новинара, коментарише да су две године, колико је трајало разматрање Тужилаштва за организовани криминал да ли је надлежно или не, обично довољне да истраге буду завршене и написане оптужнице.
- А овде је само разматрано толико дуго и враћено на локални ниво! Током "разматрања", представници Радне групе МУП-а који су радили на овом случају, нису позвани ни на разговор, да предоче доказе и аргументе. У међувремену је водећи инспектор, шеф Радне групе Драган Кецман, отишао у пензију, и сада ће морати да се формира нови тим за истрагу. Подсећам да је ово осма радна група која се бавила случајем убиства Милана Пантића. У овом случају било је мање ентузијазма и посвећености у решавању случаја од самог почетка рада Комисије за истраживање убистава новинара и, тек када је Кецман, после рада на случају Ћурувија преузео и овај предмет, дошло је до помака. Сада ће, свакако, бити теже наставити са истрагом, али је то неопходно. Довршити истражне радње које треба да дефинише јавни тужилац и одредити новог водећег истражитеља од кредибилитета и успешности и посвећености у раду, какве је имао Кецман - каже Матић.
На питање има ли бојазни да би и овај случај могао да застари као предмет везан за убиство новинарке Даде Вујасиновић, Матић је децидиран да ни случај Даде Вујасиновић не треба затварати, без обзира на правна ограничења, већ да је потребно истрајно и упорно радити на расветљавању.
НОВИ ДОКАЗИ
МАТИЋ се позива на јавно сведочење Љубодрага Стојадиновића у тексту "Један дан са Дадом Вујасиновић", које доноси нове податке и ојачава један од могућих праваца за разрешење њене смрти:
- Веома је важно да надлежни тужилац узме обавештење од аутора текста и да се пронађе доказ, тј. да се тражи да се пронађе писмо са претњом (од војних или цивилних власти којима је предао). Наравно и да се објави.
- У случају Милана Пантића могу да застаре случајеви од којих зависи решавање и мотиви за убиство, и на томе је веома важно да тужилаштво приоритетно ради. Још има неистражених чињеница и могућих сведочења који нису обрађени - констатује Матић.
Дописник "Новости" из Јагодине Милан Пантић убијен је 11. јуна 2001, ударцима с леђа, испред своје зграде у Јагодини, док се враћао у папучама са купљеним хлебом. Пантић је писао о корупцији и злоупотребама у Поморављу, а убиство се повезује са приватизацијом цементаре у Параћину.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)