КАНДИДАТИ ЗА "ПЛАНЕТАРНОГ ТЕСЛУ" МАСК, НОВАК, СИ...: Признање које носи име српског генија биће додељено први пут 20. октобра у Београду

Драган Вујичић

15. 04. 2024. у 08:00

РАЗУМ нам каже шта треба да избегавамо, срце шта треба да чинимо, ма колико срце било.

КАНДИДАТИ ЗА ПЛАНЕТАРНОГ ТЕСЛУ МАСК, НОВАК, СИ...: Признање које носи име српског генија биће додељено први пут 20. октобра у Београду

Фото: Фондација "Никола Тесла"

А срце отаџбине је велико, себично и топло и у њему је верност наших срца. Ми љубимо отаџбину. Отаџбина се чува, она се брани, она се љуби док по гробу и по грбу бршљен не зарасте. Ови редови српске списатељке Исидоре Секулић могли би се назвати пролог за установљење српске награде "Планетарни Тесла".

Иницијативни организациони одбор признања "Планетарни Тесла", по највећем научнику света, по генијалном проналазачу, иноватору, космополити и човекољупцу, 10. јула на пригодној свечаности у Београду, званично ће саопштити имена првих кандидованих лауреата, међу којима су и Илон Маск, Новак Ђоковић, Си Ђинпинг, Виктор Орбан, Оливер Стоун, Никита Михалков... Додела признања заказана је за 20. октобар ове године у главном граду Србије.

Инстинкт времена

НА питање да ли овако велика идеја из мале земље има шансе да буде планетарна, Маркановић одговара цитатом великог научника: "Инстинкт је нешто што надмашује знање. Пре него што направим скицу на папиру, цела идеја је већ ментално разрађена", говорио је Тесла.
- Теслина награда треба ненаметљиво, стрпљиво и креативно да окупља мислеће и осећајне људе из свих земаља. Тако ћемо поправљати и слику и углед Србије у свету - каже Маркановић.

Тесла није био материјалиста, па ни планетарна награда која носи његово име неће бити. То ће бити барељеф његовог лика.

- Знам да идеја о позиционирању награде "Планетарни Тесла" у свету препуном естрадизације свега и свачега звучи претенциозно и преамбициозно јер настаје у "малој Србији", али то је последње што нас брине - наводи Владо Маркановић, алфа и омега пројекта који се разрађује уназад најмање две деценије. - Угледни људи, академици, инжењери, професори, доктори, привредници из Србије одлучили су да установе награду "Планетарни Тесла" као узор, идеал, инспирацију и путоказ стваралачког, моралног и духовног система вредности каквог више нема на планети. Зато ћемо успети, помоћи ће нам Никола Тесла.

Фото: Фондација "Никола Тесла"

Владо Маркановић

У склопу Иницијативног одбора награде прво је формирана Теслина научна академија која ће бити одговорна и задужена за реализацију подухвата. На челу Академије је научник, проф. др Дејан Илић. У портфолију овог српског научника, кога у Немачкој називају "оцем литијумске батерије", стоји и да је годинама сарађивао са Стивом Џобсом, суоснивачем компаније "Епл" у пројекту развијања револуционарне батерије, која је била коришћена у "ајпеду".

Велики иноватор, научник из области физичке хемије, електронике, микрорачунарства, професор Илић има више стотина патената и научних признања и бринуће се о "научној и моралној специфичној тежини" угледника који ће бити чланови Теслине научне академије.
У току је и оснивање Фондације "Никола Тесла" која ће се бавити финансирањем овог подухвата, на челу са професором Новосадског универзитета др Радованом Пејановићем који је и председник Надзорног одбора Фонда за науку Републике Србије. "Планетарни Тесла" настао је као вишедеценијско искуство друштвеног признања "Пут ка врху" и у светлу награде "Капетан Миша Анастасијевић" промотивни посао обављаће угледна маркетиншка агенција.

Зарад целог човечанства

ЗНАЧАЈ награде "Планетарни Тесла" увелико је садржан у имену и делу српског научника Николе Тесле. Много је компанија у свету са његовим именом које би имале интереса да подрже овај аутентично српски напор - вели Маркановић.

Уосталом, говорећи о себи, научник је причао и о многим другима пре и после њега:
"Постоји нешто у мени, што би могло бити илузија као што је то често случај са младим и узбуђеним људима, али ако бих имао довољно среће да осмислим неки од својих идеала, то би било зарад целог човечанства. Ако би се моје наде оствариле, најузбудљивија чињеница би била да је то дело једног Србина."

- Шта желимо да постигнемо установљавањем једног оваквог светског признања - пита и за "Новости" у даху одговара Маркановић: - Пре свега, то је уједињење света кроз космполитизам Николе Тесле. Затим, стратешко помирење у корист једнакости и равномернијег развоја планете. Важно нам је и методолошко и видљиво позиционирање Србије кроз патриотизам српског генија. Хоћемо да наново брендирамо нашу нацију кроз унапређење саборности матице и дијаспоре. У питању је чиста афирмација милосрђа као духовне водиље у изградњи поверења међу народима.

Међу корацима који су већ направљени на овом дугачком путу саговорник истиче да је при крају окупљање добронамерних и одговорних људи и компанија чији је допринос уско везан за достигнућа Николе Тесле. Све институције и установе које носе његове име изразиле су жељу да учествују. Контактирано је са научном дијаспором и људима у расејању који су стали уз скут. То су српски научници и други утицајни људи којима је доброчинство морални и стратешки изазов.

Маркановић открива и "ко још стоји" иза великог посла:

- Пројекат "Планетарни Тесла" подржавају и наше најзначајније институције попут САНУ, Матице српске, Српске краљевске академија наука и уметности, Академије наука и уметности РС, Привредне коморе Србије и Уније послодаваца Србије. Ту су и готово сви наши универзитети - у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Косовској Митровици, Источном Сарајеву и Бањалуци, као и сва највећа српска јавна предузећа. Руска академија наука и уметности међу првима је изразила дивљење према идеји.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СРАМНО ПИСАЊЕ БРИТАНАЦА: Ударили на Мареја због Ђоковића