ГАЂАЛИ ДА НАС УНИШТЕ И ПОТРУЈУ: Пре 25 година НАТО је ракетирао панчевачку "Петрохемију", "Азотару" и "Рафинерију"
ЗАУВЕК ће Панчево и Србија памтити тај 15. април, када су током НАТО агресије 1999. године погођени резервоари "Петрохемије".
Осим овог погона, тог дана гађане су "Рафинерија" и "Азотара", осим бомби које су засипале нашу земљу, страх су изазивали и отровни црни облаци који са собом доносили и опасна хемијска једињења. Иако је међународним конвенцијама напад на ове врсте постројења забрањен, за наш народ и земљу ово правило остало је само мртво слово на папиру.
- На територији Србије и шире водио се рат који по својим ефектима спада у хемијске и радиолошке. Многа опасна хемијска једињења су доспела у ваздух, воду и земљиште. У процесу кружења материје и кроз ланце исхране доспела су у живе организме једињења која имају тератогено, канцерогено и мутагено дејство - закључак је научног рада Саше Т. Бакрача из Војногеографског института Војске Србије, Емилије Клем из Министарства одбране и Мишка Милановића са Географског факултета у Београду.
Гађањем и разарањем "Петрохемије" осим изливања винил-хлорид мономера, разлиле су се и тоне течног хлора и амонијака, етил-дихлорида, хлороводоничне киселине, жива и натријум-хидроксид.
Новосадска рафинерија
"РАФИНЕРИЈА" у Панчеву гађана је шест пута, међутим на погон у Новом Саду било је чак 12 удара, а испаљено је више од 250 пројектила. И на овом простору иако излиле су се хемикалије у реки и на земљиште. Стручњаци бележе да је гађање индустријских погона у Новом Саду и Панчеву ова два града ставило на прво место по количини отровних материја које су остављале јак утицај по здравље људи.
И нису се зауставили, три дана касније мета је била иста, али тог 18. априла намера није била да се постројења и хемикалије запале, већ да буду погођене тако да исцуре у атмосферу. Поново су гађане све три фабрике. У новом налету бомби у "Петрохемији" је погођен резервоар хлора, погон за електролизу и поли-винил хлора, као и резервоар винил-хлорид мономера. "Рафинерији" је ово био пети пут да је погођена, а 7. јуна она ће још једном бити на мети агресора. У "Азотари" је тог 18. априла погођена процесна зграда за производњу НПК ђубрива, као и складишта сировина и готових производа. Пожар је у овом погону трајао шест сати, изгорело је 10 тона гуме и неколико тона ђубрива. Ово је показатељ и да је ова еколошка катастрофа била прецизно планирана. Како је за "Новости" пре три године рекао инжењер Зоран Гавриловић, члан Међународног научног форума "Дунав - река сарадње" и један од малобројних стручњака и сведока који је истраживао овај злочин, време напада било је пажљиво одабрано када је ветар смртоносни коктел носио ка Београду.
- Нешто пре 15 часова колеге су ми јавиле да ка престоници иде отровни "коктел" и да бежим што пре могу - рекао је Гавриловић за наш лист. - Моја супруга је била у тиму за евакуацију Београда, за коју времена није ни било, катастрофа у којој би смртно страдало, у првом налету, најмање 200.000 људи је изгледала неизбежна. Док сам се припремао за покушај преживљавања, на југозападу сам угледао изузетно ретку појаву, муњевито стварање олујног облака кумулонимбуса. Контактирао сам с пријатељима у радарском метеоролошком центру и они су ми потврдили да виде нешто о чему су само читали и да ће олуја имати североисточни правац. То је спасло Београд и Панчево. Био је то божји прст.
Жива у земљишту
КАКО се наводи у научном раду Саше Т. Бакрача, Емилије Клем и Мишка Милановића у анализирани узорци земљишта са комплекса "Петрохемије" у Панчеву, садржали су велике количине лако испарљивих органохлорних једињења.
- Поред тога детектовано је и присуство бутена, цикличних једињења са хлором и фозгена. У свим анализираним узорцима земљишта нађена је жива. Опасне материје су доспеле у воду, ваздух, земљу и ушли у ланац исхране - наводи се у овом раду.
Они који се сећају бомбардовања и гађања ових постројења сећају се страха од доласка облака у престоницу. Многи и данас када се помене "Петрохемија" говоре о осећају неизвесности, али и ветру који их је спасио. Описују ишчекивање да отрови дођу до престонице као изузетно стресан тренутак током НАТО агресије, јер су многи схватали да у овим ситуацијама немају куд да побегну и како да се заштите. Међутим иако је ветар однео отровне облаке, нисмо успели да се заштитимо у потпуности, токсини су ипак завршили у земљишту и води.
"Петрохемија" је током ових напада у време бомбардовања, остала без 40 одсто производних капацитета. Штета која је нанета овом постројењу процењена је на 449 милиона долара.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)