ДА СЕ СПРЕЧЕ ШТЕТЕ У ДОМАЋИНДСТВИМА: Пројекат ДЗППС „И меде и мед, да уведемо ред“
ДРУШТВО за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС) покренуло је у југозападној Србији пројекат „И меде и мед, да уведемо ред“ чији је циљ да спречи могуће штете које растућа популација мрког медведа узрокује у домаћинствима, воћњацима и пчеларству као и да подржи развој еко-туризма промовисањем природних добара које одликују ово подручје.
- Било је прво потребно сакупити податке о интеракцијама са медведима у овом подручју, случајеве када су их људи видели или када су начинили штету – предочава Дамир Трновац, биолог Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, координатор овог пројекта. - Велики број ових података смо сакупљали директно на терену, кроз разговор са пољопривредницима, ловачким удружењима, управљачима заштићених подручја, поготово са представницима пчеларских удружења који су нам несебично уступили податке. Сада имамо израђену мапу на основу које можемо закључити где су сусрети најчешће дешавају и где треба најпре реаговати. Оно на шта се људи такође жале јесу административни проблеми са којима се сусрећу пријављивања штет надлежним институцијама.
Пројекат се реализује у Златиборском и делу Рашког округа где се налази наша највећа популација мрког медведа. Пет домаћинстава најугроженијих пчелара ће добити ограде довољно снажне да заштите имовину од медведа, а биће посађено и 300 садница аутохтоног воћа као извор хране за медведе, чиме ће и у пракси бити показано да постоје кросна решења заштите како за људе, тако и за мрке медведе.
Други вид подршке суживоту са медведима јесу образовне активности као и развој еко-туризма у овој области. Биће направљен кратак филм о природним вредностима и туристичким потенцијалима овог подручја, који ће бити уступљен локалним туристичким агенцијама у промотивне сврхе, а са истим циљем ће бити приказиван и у локалним и националним медијима. У плану је да се у кратким видео форматима на друштвеним мрежама представе акције постављања заштитних ограда, садња воћа и делатност пчелара тог подручја.
Израђена је брошура о мрким медведима и начинима превенције штете коју причињавају, која се већ увелико дистрибуира у пројектној области, а такође ће бити коришћена и током радионице са децом које ће бити одржане у пет основних школа. Пројекат су подржали ЕуроНатур, немачка фондација за заштиту природе и немачка компанија за пртоизводњу планинарске опреме.
Мрки медвед је највећи месојед у Србији са три пристне популације:динарско-пиндском на западу, карпатском на истоку и источно-балканском на југу земље. Због законске заштите ове врсте и мале густине насељености људи, број мрких медведа се полако повећава услед недостатка хране доводи до напада медведа на стоку, штете на воћњацима и посебно на кошницама.
Ниски приходи и споре реакције власти у погледу компензације значе да пољопривредници сами спроводе правду тровањем или одстрелом медведа. Поред илегалног убијања прети и губитак станишта. Стога је ДЗППС, како истичу, покренуло пројекат који развија мрежу локалних пољопривредника који желе да у превенцију штета насталих од медведа користе решења заснована на природи.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)