ПОПРАВКА СРЦА ЗА ПОЛА САТА: Захваљујући вештачкој интелигенцији скраћен захват

ј.ћ.

04. 04. 2024. у 10:00

У УТОРАК ми је уграђен тај микропејсмејкер, а већ јуче ујутро добио сам отпусну листу и отишао кући. Операција је рађена под локалном анестезијом, краће од сат времена је трајала. Нисам ништа осетио, није ме било страх, веровао сам у овај тим лекара и надам се да је тегобама са срцем које сам имао, дошао крај. Враћам се кући, нормалним активностима. Ово је чудо 21. века.

ПОПРАВКА СРЦА ЗА ПОЛА САТА: Захваљујући вештачкој интелигенцији скраћен захват

foto: UKC

Овако за наш лист прича Стојан Ристић (79), један од седморо пацијената којима су нишки лекари, предвођени доктором Томицом Костићем, на Клиници за кардиологију УКЦ Ниш, у уторак, уз помоћ вештачке интелигенције, уградили микропејсмејкере, и то без хируршког реза. Да изведу толико захвата у једном дану помогла им је вештачка интелигенција - наочаре захваљујући којим у сваком тренутку имају све податке о пацијентима. То скраћује трајање самог захвата на мање од пола сата. Наиме, реч је о посебној врсти уградње пејсмејкера без оперативног реза, кроз феморалну вену. Специјалне наочаре помажу хирурзима да у реалном времену испред себе имају анатомију пацијента, што олакшава и убрзава саму процедуру.

- Сви пацијенти су добро и пуштени су кући. Ова процедура је индикована код болесника који су на хроничном програму хемодијализе, код пацијената који су склони инфекцијама, код пацијената код којих није било могућа имплантација сталног пејсмејкера из горњих партија венског сиситема. Сама процедура је захтевнија од уобичајене, али је касније комфорнија за самог болесника. Контрола тог пејсмејкер апарата се ради као и код стандардних апарата. Век трајања је од 10 до 20 година. То је апарат без електроде јер се директно пласира у сам врх срца - објашњава за "Новости" Предраг Цветковић, интервентни кардиолог и шеф Одељења за електростимулацију срца. Вештачка интелигенција у томе има важну улогу.

- Те наочаре и имплементација вештачке интелигенције у здравству су помогле да у реалном времену и току саме процедуре имамо све податке о самом пацијенту и за сву дијагностику која је рађена пре тога. Укратко, ако смо пацијенту радили скенер доњих екстремитета, имамо саму анатомију испред себе у реалном времену кад радимо захват, јер се овај захват ради из артерија вена доњих екстремитета - појашњава др Томица Костић, који је постао лидер за уградњу микроуређаја у овом делу света и често гостује у другим државама и помаже својим колегама.

Он истиче да је у уторак први пут употребљена ова метода, што додатно убрзава процес, који може да траје и свега 20 минута. Прошле године је урађено тек 15 оваквих интервенција, а сада у само једном дану, чак седам. Директор УКЦ-а Зоран Перишић је рекао да уградња чак седам микропејсмејкера у једном дану рекорд у свету, те ће тај дан бити уписан златним словима у историју Клинике за кардиологију и најавио да ову клинику очекује нова техника и технологија, као и систем за затварање урођених срчаних мана.

Немају листе за чекање

ПРОШЛЕ године у овој клиници уграђено је готово 900 пејсмејкера, што је сврстава на друго место у Србији, а од почетка ове године 231. На клиници не постоји листа чекања за уградњу пејсмејкера, не рачунајући заказане термине у оквиру месец дана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи