ВЕЧЕРАС СПАВАМО САТ КРАЋЕ: Сат се помера у напред - Коме ће то највише сметати - ове симптоме ће осетити чак и они којима ништа не фали

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

30. 03. 2024. у 21:33

ЛЕТЊЕ рачунање времена почиње ноћас, последњег викенда у марту, када часовнике треба померити сат унапред, са два сата после поноћи на три.

ВЕЧЕРАС СПАВАМО САТ КРАЋЕ: Сат се помера у напред - Коме ће то највише сметати - ове симптоме ће осетити чак и они којима ништа не фали

Фото: Горан Чворовић

На основу Закона о рачунању времена, време се у два сата 31. марта помера за један час унапред, на три сата, што значи да ће се спавати сат краће.

Летње рачунање времена је уведено како би људи имали сат времена дневног светла више, али како се ближи зима, дан је све краћи те много људи започиње и завршавају радни дан у мраку, уз мало могућности да проведу време на сунчевој светлости. Због тога се све чешће чују ставови да је тај систем у данашње време превазиђен, пише Блиц.

СПАВАМО КРАЋЕ, АЛИ ДАН ТРАЈЕ ДУЖЕ

Зимско рачунање времена нам даје тај сат сна дуже ујутру, али нам заправо скраћује дан. Сада ћемо теоретски, имати сат времена мање сна, то у пракси значи да ће нам од наредне недеље дан бити дужи.

Тачније, ако је сада сумрак око шест сати после подне, за недељу дана ћемо скоро све до седам сати увече имати дневну светлост.

- Зато ово враћање на зимско рачунање времена даје ефекат скраћења дана и скраћења наше изложености дневном светлу, а светлост је оно што одређује наше биолошке ритмове који морају бити усклађени са циклусом светлости и таме, односно смене дана и ноћи коју диктира Сунце - рекао је раније Драган Хрнчић, физиолог са Медицинског факултета у Београду за РТС.

Мада та промена од једног сата не делује као нешто драматично, али ћемо сигурно већ у недељу и понедељак осетити да не стижемо да обавимо све редовне активности и да ће нам недостајати тај један сат, што доводи до конфузије, али и до додатних промена у организму праћених појавом главобоље, варијација у крвном притиску, раздражљивости.

НА КОГА ПОМЕРАЊЕ САТА НЕПОВОЉНО УТИЧЕ

Померање сата највише утиче на метеоропате и хроничне болеснике, али да ће и они којима баш ништа не фали осетити ову промену.

Расејаност, поспаност, умор и бол у глави само су неке од тегоба који ће утицати на ваш организам, који ће због новонастале промене свакако бити под стресом.

Како је навео РХМЗ, очекиване биометеоролошке прилике биће поволјне за већину хронично оболелих. Известан опрез се саветује особама које имају кардиоваскуларна и психичка оболјења. Метеоропатске реакције су могуће у виду нервозе, умора и пада концентрације.

СКОРО ПОЛА ВЕКА ЛЕТЊЕГ И ЗИМСКОГ ВРЕМЕНА

Летње рачунање времена је у Србији уведено 27. марта 1983. године, у складу с одлуком ЕУ, пре свега ради очекиване економске користи, бољег функционисања јединственог тржишта, транспорта и комуникација, индустрије.

Сагласност о предлогу Европске комисије да се укине сезонско померање сата последње недеље у марту, односно у октобру, још није постигнута. Предлог је 2019. године подржао Европски парламент, али чланице га још нису усвојиле.

На зимско рачунање времена се поново враћамо 27. октобра.

(Блиц.рс)

БОНУС ВИДЕО - ЗАЈЕДНИЧКА ВЕЖБА: Кина, Русија и Иран са заједничком будућношћу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи