СРПСКИ ЗАПУШТЕН И ОСИРОТЕО: Поводом Међународног дана матерњег језика лингвисти упозоравају

Љ. Бегенишић

21. 02. 2024. у 13:41

МЕЂУНАРОДНИ дан матерњег језика обележава се данас у целом свету, а овај празник установио је УНЕСКО 1999. године.

СРПСКИ ЗАПУШТЕН И ОСИРОТЕО: Поводом Међународног дана матерњег језика лингвисти упозоравају

Фото Shutterstock

Тим поводом, лингвисти оцењују да ми нашем матерњем језику, као кључном чувару националног идентитета ни у једној области живота не придајемо потребан значај. Можда је то понајбоље описао песник Ђорђо Сладоје који је рекао да је "наш матерњи језик у невеселом стању, запуштен и осиротео, као и народ који га говори".

Слично мишљење имају готово сви лингисти који упозоравају да статус српског језика није ни близу нивоа на коме би морао бити као национални језик и на коме су национални језици у европским државама.

Као један од кључних пробелма, стручна јавност наводи занемаривање ћирилице, а какав је однос према нашем националном писму на сликовит начин је описао проф. др Срето Танасић:

- Према ономе што можемо видети данас у Београду, рекло би се да је осванула 1915, далеко било, када су аустроугарски окупатори темељито истребили ћирилицу у Београду и Србији. Увек се питам кога то институције и предузећа латиничним натписима обавештавају усред Србије. Исто видимо и на штандовима где се продаје штампа, па слично је, иако никако није исто, и на излозима књижара.

Образовање на осам мањинских језика

СРБИЈА обезбеђује, осим на српском језику, целокупно образовање на матерњем језику на још осам језика: албанском, босанском, бугарском, мађарском, русинском, румунском, словачком и хрватском језику. Осим тога, још осам језика се изучава у оквиру наставног предмета Матерњи језик са елементима националне културе: буњевачки, влашки, македонски, немачки, ромски, словеначки, украјински и чешки језик. Око 60.000 деце похађа наставу на мањинским језицима на свим нивоима образовања.

Лингвисти, такође, истичу да, када су у питању мањински језици у нашој земљи, ми смо и законски и у пракси обезбедили да њихов статус буде бољи него што је било која друга земља у Европи, а далеко изнад статуса који има српски језик у земљама региона.

А поводом Међународног дана матерњег језика, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог подсећа да је неговање и чување матерњег језика од изузетне важности за идентитет сваког појединца, као и да је обавеза државе да обезбеди све претпоставке да се овај прокламовани циљ у пракси и остварује.

У свету данас постоји око 6.000 језика, од којих су многи угрожени, а у Србији је у службеној употреби, поред српског језика, још 12 језика националних мањина, док су влашки и ромски језик у службеној употреби у појединим насељеним местима.

Иначе, УНЕСКО указује да је језичка разноликост све угроженија и да више од 40 одсто светског становништва нема приступ образовању на језику који говори или разуме.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Митровић открио где наставља каријеру (ВИДЕО)