ЗАВЕРА ЋУТАЊА О БРОЗУ ЈОШ ТРАЈЕ ТРАЈЕ : Милорад Вукашиновић о демистификацији титоизма (ВИДЕО)
О ЛИЧНОСТИ и политици Јосипа Броза Тита, некадашњег доживотног југословенског председника, прећутано је много тога.
Околност да су после његове смрти 1980. године најважније светске архиве - од Ватикана, Лондона, Вашингтона и Москве, до Маршалата у Београду - и даље затворене за истраживаче, овој теми даје изразито конспирилошко значење. - истиче новинар и публициста Милорад Вукашиновић.
Из ове својеврсне „завере ћутања о Титу" Вукашиновић закључује да процес декомпозиције постјугословенског простора на штету српског народа још увек није окончан. Због тога је демистификација „титоизма" питање од прворазредног значаја за наше друштво.
Светску славу Броз је стекао 1948. године у време Резолуције ИБ и сукоба са Стаљином. Овде није било само реч о расколу унутар једног до тада монолитног комунистичког блока, већ се првенствено радило о реализацији „Труманове доктрине" у оквиру које су послератне САД преузеле британске обавезе у Турској и Грчкој.
Извлачење СФРЈ из комунистичког блока било је део Римланда – стратегије америчког овладавања ободом Евроазије, а ради даљег потискивања Совјетског Савеза ка унутрашњости огромног континента. Мало је познат податак да се суров обрачун Броза са стаљинистичком опозицијом у земљи одвијао по директном налогу британске обавештајне службе, која је још тада проценила да победа над комунизмом није могућа без тоталне ликвидације стаљинистичких кадрова у свим државама иза Гвоздене завесе.
Вукашиновић указује и на моменат који је на фаталан начин утицао на стање на Косову и Метохији. Тито је тада први пут јавно рекао да су Албанци већина на Косову, као и да сви (мислећи на Србе) морају да науче албански језик. Такође, истакао је да Албанци имају право на заставу, коју нико не може да им одузме. Свега месец дана након овог обраћања почео је прогон српских и црногорских кадрова.
Предавање новинара и публицисте Милорада Вукашиновића „Тајни досије Броз (1945−1980)" може се погледати на Јутјуб каналу КЦНС.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)