ПОД ЛЕД ДУНАВА БАЦИЛИ ВИШЕ ОД 1.300 СРБА, ЈЕВРЕЈА И РОМА: Нови Сад обележио 82. годишњицу погрома у Другом светском рату (ФОТО)
БРОЈНИ Новосађани и гости, окупљени данас у подне на Кају жртава рације у Новом Саду, обележили су 82. годишњицу погрома у којем припадници мађарске окупационе војске, полиције и жандармерије током три дана злочиначког пира побили и бацили под лед Дунава више од 1.300 цивила, углавном Срба, Јевреја и Рома, само зато што су били друге нације или вере.
У знак сећања на невине жртва, којих је било много више него што бележи статистика јер су у том покољу ликвидиране и читаве породице, положени су венци крај споменика „Породица“. А венац у реку, са брода Речне флотиле Војске Србије, заједно су спустили потпредседник републичке Владе и министар одбране Милош Вучевић и градоначелник Милан Ђурић.
Обративши се окупљеним грађанима и званичницима, градоначелник Ђурић је подсетио да је у граду било више места масовног страдања Новосађана, од Руменачке улице где су фашисти побили петорицу браће Јовандића до дунавског Штранда на који су камионима довожени лешеви и бацани под лед. Да то није била акција против некаквих устаника него злочин над људима говори податак да је готово 50 одсто жртава у Новосадској рацији било је женског пола.
- Данас знамо имена мучки убијених 418 жена, 79 девојчица и 102 старице. Најстарија наша суграђанка страдала у овом погрому била је Јохана Бредер (92), чијих је шест чланова породице побијено – рекао је градоначелник и нагласио да је циљ злочинаца био да Нови Сад очисте од неподобних, физичком ликвидацијом или протеривањем.
Нови Сад није заборавио те најстрашније дане своје историје и никада неће заборавити своју прошлост, нагласио је Ђурић и напоменуо да је пројекат Меморијалног центра завршен тако да ће ускоро почети изградња објекта који ће бити место сећања на жртве погрома у новосадској рацији.
После молитвеног помена Српске православне цркве, који је служио епископ бачки Иринеј уз саслужење епископа хвостанског Алексеја, мохачког Дамаскина и новосадског свештенства, владика Иринеј је подсетио на трагичне догађаје пре 82 године и поручио да треба наставити борбу против заборава и ревизије историјских чињеница, која се нажалост често дешава у нашем времену.
- Васпитавање младих нараштаја, кроз неговање културе сећања, јесте света дужност свих нас – поручио је владика.
Молитвени помен Јеврејске заједнице одржао је врховни рабин Србије Исак Асијел који је подсетио на страдања Јевреја кроз векове а нарочито у Другом светском рату и нагласио да је тај народ, у својој борби за опстанак, увек веровао да ће имати своју државу Израел.
- Ми смо и даље у истом свету и истој димензији у којој се одиграо Холокауст… Оно што се догодило тада, може да се догоди и сада, било где и било кад – казао је Асијел и додао да „вероватноћа новог геноцида над јеврејима“ није ништа мања данас него што је била 30-их година 20. века у Немачкој јер, како је оценио, свет је у међувремену постао још „неосетљивији на испољавање нехуманости и варваризма“.
Венце крај споменика „Породица“ положили су представници Града, Покрајине, амбасада Израела и Мађарске, Савеза јеврејских општина Србије, Матице ромске и потомака жртава Новосадске рације.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)