ПОД ЛЕД ДУНАВА БАЦИЛИ ВИШЕ ОД 1.300 СРБА, ЈЕВРЕЈА И РОМА: Нови Сад обележио 82. годишњицу погрома у Другом светском рату (ФОТО)
БРОЈНИ Новосађани и гости, окупљени данас у подне на Кају жртава рације у Новом Саду, обележили су 82. годишњицу погрома у којем припадници мађарске окупационе војске, полиције и жандармерије током три дана злочиначког пира побили и бацили под лед Дунава више од 1.300 цивила, углавном Срба, Јевреја и Рома, само зато што су били друге нације или вере.
У знак сећања на невине жртва, којих је било много више него што бележи статистика јер су у том покољу ликвидиране и читаве породице, положени су венци крај споменика „Породица“. А венац у реку, са брода Речне флотиле Војске Србије, заједно су спустили потпредседник републичке Владе и министар одбране Милош Вучевић и градоначелник Милан Ђурић.
Обративши се окупљеним грађанима и званичницима, градоначелник Ђурић је подсетио да је у граду било више места масовног страдања Новосађана, од Руменачке улице где су фашисти побили петорицу браће Јовандића до дунавског Штранда на који су камионима довожени лешеви и бацани под лед. Да то није била акција против некаквих устаника него злочин над људима говори податак да је готово 50 одсто жртава у Новосадској рацији било је женског пола.
- Данас знамо имена мучки убијених 418 жена, 79 девојчица и 102 старице. Најстарија наша суграђанка страдала у овом погрому била је Јохана Бредер (92), чијих је шест чланова породице побијено – рекао је градоначелник и нагласио да је циљ злочинаца био да Нови Сад очисте од неподобних, физичком ликвидацијом или протеривањем.
Нови Сад није заборавио те најстрашније дане своје историје и никада неће заборавити своју прошлост, нагласио је Ђурић и напоменуо да је пројекат Меморијалног центра завршен тако да ће ускоро почети изградња објекта који ће бити место сећања на жртве погрома у новосадској рацији.
После молитвеног помена Српске православне цркве, који је служио епископ бачки Иринеј уз саслужење епископа хвостанског Алексеја, мохачког Дамаскина и новосадског свештенства, владика Иринеј је подсетио на трагичне догађаје пре 82 године и поручио да треба наставити борбу против заборава и ревизије историјских чињеница, која се нажалост често дешава у нашем времену.
- Васпитавање младих нараштаја, кроз неговање културе сећања, јесте света дужност свих нас – поручио је владика.
Молитвени помен Јеврејске заједнице одржао је врховни рабин Србије Исак Асијел који је подсетио на страдања Јевреја кроз векове а нарочито у Другом светском рату и нагласио да је тај народ, у својој борби за опстанак, увек веровао да ће имати своју државу Израел.
- Ми смо и даље у истом свету и истој димензији у којој се одиграо Холокауст… Оно што се догодило тада, може да се догоди и сада, било где и било кад – казао је Асијел и додао да „вероватноћа новог геноцида над јеврејима“ није ништа мања данас него што је била 30-их година 20. века у Немачкој јер, како је оценио, свет је у међувремену постао још „неосетљивији на испољавање нехуманости и варваризма“.
Венце крај споменика „Породица“ положили су представници Града, Покрајине, амбасада Израела и Мађарске, Савеза јеврејских општина Србије, Матице ромске и потомака жртава Новосадске рације.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)