ПРВО ДА ОДРАДЕ СТАЖ, ПА ОНДА ИСПИТ: Око 30 специјализаната из Црне Горе у Београду не може да полаже специјалистички

В. Црњански Спасојевић

20. 01. 2024. у 07:00

ТРИДЕСЕТАК специјализаната из Црне Горе, који су пријавили полагање специјалистичког испита у Београду и добили термине, неће моћи да полажу испит уколико не допуне стаж. Ово је коначна одлука Медицинског факултета Универзитета у Београду, чији је декан, професор др Лазар Давидовић, 9. јануара званично одбио да одобри полагање.

ПРВО ДА ОДРАДЕ СТАЖ, ПА ОНДА ИСПИТ: Око 30 специјализаната из Црне Горе у Београду не може да полаже специјалистички

Фото М. Анђела

Он је на допис црногорског колеге одговорио да спорни лекари морају да упуте молбе, како би се донела одлука о начину и дужини реализације недостајућег стажа.

Иако црногорски медији објављују незванична сазнања да министри две државе преговарају о томе да се полагање ипак омогући у неком од наредних рокова, на београдском Медицинском факултету кажу да неће одустати од поштовања прописа јер су у питању људски животи и здравље.

Продекан за последипломску наставу Медицинског факултета професор др Арсен Ристић нагласио је за "Новости" да иста правила важе за специјализанте из Србије, као и за оне из региона и света. Наиме, Правилник о спровођењу студија здравствених специјализација и ужих специјализација обавезује их да проведу половину специјалистичког стажа на Медицинском факултету у Београду, односно у великим болницама у којима раде изузетни стручњаци који у одређеним областима имају статус ментора. И списак ментора је, по Ристићевим речима, недавно ревидиран, јер ментори могу бити само они који имају велико искуство, стручност и разуман број ученика.

Фото: Shutterstock/Илустрација

Специјализанти на лицу места уче компликоване захтеве

- Сваки специјализант је у обавези да најмање половину стажа проведе на наставним базама и укључи се у свакодневни клинички рад и дежурства - каже проф. Ристић. - Специјализанти се због овога нису бунили, напротив, они желе да науче што више. Буне се директори, шефови и начелници у здравственим установама у Црној Гори, који желе да скрате њихову обуку у Београду због мањка стручног кадра у тамошњим болницама и због финансија. Објаснили смо им како је у њиховом интересу да испоштују услове из Правилника. Не можемо им дати папир да су нпр. специјализанти хирургије или неурохирургије, а да нису савладали компликоване хируршке захвате.

Доктор Ристић додаје и да је београдски Медински факултет веома флексибилан у односу на факултете истог ранга у свету, који захтевају да специјализанти комплетну специјализацију одраде на универзитетским клиникама.

А како је до сада изгледала специјализација за лекаре из Црне Горе? Иако је правилник предвиђао исто ово, према речима председнице тамошњег Синдиката доктора медицине Милене Поповић Самарџић, постојао је усмени договор између две државе да специјализанти, због рационализације трошкова и радне снаге, одрађују већи део специјалистичког стажа уз менторе у Подгорици, који имају потребне квалификације.

Студентска служба Универзитета у Београду прослеђивала је упуте за едукацију специјализаната са списком вештина које они морају да савладају уз свог ментора у Црној Гори. Ти упути су се, пошто специјализант савлада вештине, враћали у Београд и били прихватани. После две-три године проведене у Црној Гори, специјализанти су били обавезни да у српској престоници проведу два последња семестра, намењена теоријској настави за већину специјализација.

БЛАГОВРЕМЕНО БИЛИ ОБАВЕШТЕНИ

ПРОФЕСОР Ристић каже да су надлежне институције у Црној Гори благовремено о свему обавештене, још од маја 2022. године, као и да ће специјализанти полагати испит пошто доврше стаж. Декан Медицинског факултета у Црној Гори Миодраг Радуновић обратио се, међутим, званично крајем прошле године Медицинском факултету у Београду, после жалби специјализаната. Урадио је то на молбу управе тамошњег Клиничког центра, а хитно поступање је тражено "у циљу сузбијања значајног повећања трошкова КЦ по основу специјализација и како би се несметано наставио рад организационих јединица".

А онда је, како је председница СДМ рекла за црногорске медије, на београдском Медицинском факултету дошло до кадровских промена у оквиру студентске службе и провером неколико специјализанта из Србије, утврђено је да није у свим случајевима поштован Правилник у делу који се односи на обавезан специјалистички стаж на универзитетским клиникама. Наложена је провера свих специјализаната и донета одлука да сви, без изузетка, морају да се придржавају Правилника.

- Ако неко у прошлости није поштова правила, то са нама нема везе - каже проф. Ристић. - У интересу лекара је да што више науче на специјалистичким студијама, јер ће се десити да им усред ноћи дођу људи којима неће умети да помогну. Не сме да буде импровизације кад су људски животи у питању, нити би смело да на печату неком пише да је специјалиста нечега што није видео у пракси.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

ОПТИЧКА ВАРКА: Душан Влаховић се офарбао пред меч одлуке (ФОТО)