ОВО СУ СИМПТОМИ ВЕЛИКОГ КАШЉА КОЈИ ХАРА СРБИЈОМ: На удару једна група грађана, докторка издала упозорење
ВЕЛИКИ, илити магарећи кашаљ (пертусис), у Србији је потврђен код више од 1.000 људи, а само у Београду, у којем је пријављена епидемија, закључно са 5. јануаром он је дијагностикован код 492 особе.
Највећи број оболелих су деца од 10 до 19 година, и највећи проценат оболелих чине комплетно вакцинисане особе вакцином која у себи садржи компоненту против великог кашља, што значи да она више не штити те да мора да се диже проценат вакцинације који упорно пада.
Епидемија великог кашља на територији Београда пријављена је 19. децембра са до тада регистрованих 312 оболелих особа. Закључно са 5. јануаром 2024. године пријављене су 492 оболеле особе, код којих је дијагноза потврђена из бриса назофаринкса, односно серлошком анализом узорка крви.
Доктор Ивана Беговић Лазаревић, начелник Јединице за имунизацију Градског завода за јавно здравље, наводи да међу оболелима највећи проценат (72%) чине деца узраста 10-19 година, са 353 оболелих, међу којима су највише заступљена деца рођена 2011. године (73) и 2010. године (67).
- Међу бебама, узраста од 0 до 12 месеци, оболело је 42 односно 8,5 одсто. Од укупно 492 регистроване оболеле особе, 348, односно 70,7% је комплетно вакцинисано вакцинама које садрже компоненту против великог кашља. Невакцинисаних је 37 оболелих од којих су 35 бебе рођене 2023. године - наводи др Беговић Лазаревић.
Према њеним речима, највише оболелих у Београду је у Земуну - 119, затим на Вождовцу - 69, Чукарици - 50, а на Звездари и Палилули по 42.
- Епидемиолошка ситуација пертусиса на територији Београда се прати на дневном нивоу. Најважније мере које треба спроводити како би се сузбило даље повећавање броја оболелих је имунизација све невакцинисане и некомплетно вакцинисане деце узраста до 13 година. Сви оболели треба да се јаве изабраном лекару, изолују и по потреби (у зависности од фазе болести) лече антибиотском терапијом - напомиње саговорница.
Велики кашаљ или пертусис је акутно заразно обољење изазвано бактеријом Bordetella pertussis. Први симптоми се јављају након 7 до 10 дана, а најдуже 21 дан, од контакта са оболелом особом.
Адолесценти и одрасли резервоари заразе
У типичној слици великог кашља препознају се три стадијума обољења.
- У катаралном стадијуму су доминантни симптоми и знаци слични прехлади - кијање, цурење из носа, благо повишена телесна температура или одсутност њеног пораста, благ кашаљ, који трају једну до две недеље. У другом, пароксизмалном стадијуму, са појачавањем симптома и знакова обољења из првог стадијума долази до значајног погоршања тегоба у смислу интензитета и учесталости кашља са пароксизмима, нарочито током ноћи. Трајање другог стадијума инфекције је једна до шест недеља.
- Између напада кашља особа не мора одавати утисак да је болесна. У последњем, реконвалесцентном стадијуму, који траје недељама и месецима након почетка болести, постепено долази до повлачења тегоба и потпуног опоравка оболелих. Најчешћа компликација великог кашља је запаљење плућа која је и најчешћи узрок смрти код оболеле одојчади. Неуролошке компликације као резултат смањеног дотока кисеоника у мозак су конвулзије и енцефалопатија. Остале блаже компликације су запаљење средњег уха, анорексија, дехидратација, а као последица повећаног притиска приликом пароксизмалног стадијума долази до крварења из носа, појаве киле и пнеумоторакса - објашњава др Беговић Лазаревић.
Болест је примарно изазвана токсином. Бактерија се причврсти за трепљасти епител респираторног тракта и лучи токсин који изазива парализу „трепљи“ и инфламацију и отежано избацивање респираторног секрета.
- Пертусис је болест људи и није утврђено постојање другог резервоара инфекције. Адолесценти и одрасли су значајни резервоари Bordetella pertussis за одојчад. У највећем ризику за озбиљне компликације и смртни исход су управо одојчад млађа од 12 месеци, која је невакцинисана или непотпуно вакцинисана. Најзначајнији резервоари инфекције за одојчад су мајке, са учешћем од преко 30%. Према резултатима доступних студија, 12-26% одраслих особа са продуженим кашљем серолошки је позитивно на пертусис и стога они представљају значајне резервоаре за даљи пренос инфекције.
- Пертусис је високо контагиозно обољење. Преноси се са оболеле на здраву особу капљицама респираторног секрета које се ослобађају кашљањем и кијањем током катаралног стадијума болести, када су оболеле особе најзаразније за своје окружење као и у прве две недеље после појаве кашља. Ређе се проузроковач може пренети индиректно преко свеже контаминираних предмета из околине оболеле особе, каже наша саговорница.
Стечени имунитет не траје дуго
Упркос резултатима постигнутим имунизацијом, велики кашаљ је и данас водећи узрок смрти међу заразним болестима против којих се спроводи имунизација.
- Стечени имунитет након прележане болести није трајан, траје 5 до 10 година. Поред тога ни вакцином индукован имунитет не траје дуго. Иако је Bordetella pertussis присутна у свим деловима света, највеће стопе инциденције су у земљама са ниским обухватом имунизацијом међу млађом децом (земље у развоју). У развијеним земљама највише оболевају невакцинисане бебе, а затим се региструје пораст оболевања код тинејџера. Према подацима Светске здравствене организације, током 2018. године на глобалном нивоу оболело је више од 150.000 особа - каже др Беговић Лазаревић.
Број оболелих од великог кашља на територији Београда у последњих 5 година се кретао од 29 регистрованих случајева 2018. године, 14 случајева 2019. године, 3 случаја 2020. године, 2 случаја 2021. године, док у 2022. години није било пријављених оболелих од великог кашља. У 2023. пријављена је епидемија 19. децембра 2023. са 312 оболелих особа.
Најефикаснија мера превенције великог кашља је вакцинација. Она је у складу са Правилником о програму обавезне и препоручене имунизације становништва против одређених заразних болести, Правилником о имунизацији и начину заштите лековима обавезна за сва лица одређеног узраста.
Имунизација против великог кашља почиње са навршена 2 месеца живота и спроводи се петовалентном вакцином у три дозе са размаком од најмање 4 недеље између доза. Прва ревакцина се даје у другој години живота, годину дана (најкраће 6 месеци) након спроведене примарне серије петовалентном вакцином. Друга ревакцина се спроводи четворовалентном вакцином и даје се у оквиру припрема за полазак у први разред основне школе, најкасније у току првог разреда.
(Телеграф)
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (1)