ДИРЕКТОРКА ИНСТИТУТА "БАТУТ" ДЕТАЉНО ПОЈАСНИЛА: У Београду пријављена, не проглашена епидемија великог кашља

Дејана Калинић
Дејана Калинић

05. 01. 2024. у 18:03

ДИРЕКТОРКА Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић рекла је данас да је на територији Београда још у децембру прошле године пријављена, а не проглашена, епидемија великог кашља и да то подразумева да је регистрован већи број случајева великог кашља од уобичајеног током претходне или током последњих неколико година.

ДИРЕКТОРКА ИНСТИТУТА БАТУТ ДЕТАЉНО ПОЈАСНИЛА: У Београду пријављена, не проглашена епидемија великог кашља

Фото: Shutterstock

Она је за Танјуг објаснила да се термин проглашење епидемије користи у складу са Законом о заштити становништва од заразних болести само за епидемије од већег епидемиолошког значаја односно када је у питању територија целе земље и масовно оболевање и оболевање са тежим клиничким сликама и да је проглашава министар здравља на предлог "Батута".

Фото Танјуг

Јовановић је навела и да је закључно са 31. децембром, на територији Србије пријављено укупно 909 потврђених случајева великог кашља, а највећи број случајева регистрован је у узрасним групама деце од 10 до 14 година, односно 15 до 19 година, код којих је од последње дозе вакцине (ДТП), у складу са тада актуелним Календаром обавезне имунизације, прошло више од 10 година.

- Највећа узрасно специфична стопа инциденције забележена је у узрасним групама деце од 10 до 14 година, односно код одојчади млађе од 12 месеци, а највећи број случајева великог кашља у односу на место пребивалишта пријављен је са територије Јужнобачког округа и града Београда, док су највише стопе инциденције регистроване на територији Јужнобачког и Јужнобанатског округа - наводи Јовановић.

Додала је да на територији Колубарског, Зајечарског и Топличког округа за сада није било пријављених случајева пертусиса, а да је пријављена породична епидемија са двоје оболелих у Бору. Из Института додају и да је од средине септембра 2023. дошло до повећања учесталости свих респираторних вирусних инфекција, међу којима је и ЦОВИД-19 на територији Србије.

Када је реч о броју регистрованих случајева КОВИД-19 последњих недеља се уочава постепено смањивање броја регистрованих случајева КОВИД-19.

- У претходној недељи лабораторијски је потврђено 1 839 позитивних случајева КОВИД-19. Међутим, како се налазимо у сезони респираторних вирусних инфекција, повећана учесталост КОВИД-19, грипа, инфекција које изазива респираторни синцицијални вирус (РСВ), као и други узрочници, се може очекивати и у наредним недељама, све до краја марта - објашњава Јовановић.

Истиче да ће повратак ђака у учионице имати, као и сваке године, одређени ефекат на додатно повећање циркулације респираторних вируса, али да се не очекује да то добије размере епидемијских таласа које су се могле видети у време пандемије КОВИД-19.

Када је велики кашаљ у питању, из Института наводе да су најосетљивија новорођена деца и одојчад која нису могла да буду вакцинисана и она која нису потпуно вакцинисана са три дозе вакцине која садржи пертусис компоненту, како је предвиђено Календаром имунизације. Додају и да се код њих чешће јавља тежа клиничка слика праћена компликацијама, а код адолесцената и одраслих клиничка слика је обично блага и често атипична.

- На почетку болести симптоми обично подсећају на прехладу и укључују благо повишену температуру и благи кашаљ - објаснила је Јовановић. Додаје да током наредене две недеље кашаљ постаје тежи са честим епизодама зацењивања те да је битно да се болест правовремено дијагностикује и отпочне лечење.

- Током прве три недеље од појаве кашља ради се ПЦР дијагностика Бордетелле пертусис, а потом серолошка дијагностика анализом крви - навела је Јовановић.

Она је истакла и да је правовремена и комплетна вакцинација у складу са Календаром имунизације најефикаснија мера превенције ове болести, а свако одлагање вакцинације повећава ризик од експозиције узрочнику и оболевања.

Оваква епидемиолошка ситуација великог кашља, посебно у условима доступне ПЦР и серолошке дијагностике, према њеним речима, није неочекивана и не разликује се битно од оне у земљама у региону и шире у Европи.

БОНУС ВИДЕО: СРЕЋНИ У КУЋИ ОД СЛАМЕ И БЛАТА: Ивана и Душан се вратили из Кине и започели живот на обронцима Ртња

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОПАСНОСТИ СУ СВЕ ВЕЋЕ Путин проговорио о трећем светском рату - Ми видимо шта ради наш противник