ИНТЕРВЈУ - И ЗАЈАМ ЗА КАМПАЊУ МОРА ДА СЕ ПРИЈАВИ: Дејан Дамњановић, директор Агенције за спречавање корупције

Д. Стевановић

17. 12. 2023. у 07:00

СВИ политички су­бјекти, учесници на изборима, имају две обавезе: да Агенцији поднесу прелиминар­ни и коначни извештај о трошковима кампање.

ИНТЕРВЈУ - И ЗАЈАМ ЗА КАМПАЊУ МОРА ДА СЕ ПРИЈАВИ: Дејан Дамњановић, директор Агенције за спречавање корупције

Фото АСК

Овај први већ је треба­ло да нам доставе до 10. децембра, јер Закон о финансирању политич­ких активности пропи­сује да је рок седам дана пре гласања, док коначни шаљу најкасније 30 дана од проглашења коначних резултата избора.

На ове законске оба­везе директор Агенције за спречавање корупције Дејан Дамњановић под­сећа странке и коалици­је које су учествовале у предизборној утакмици. Он указује да би изве­штаји требало да садрже податке о пореклу, ви­сини и структури при­купљених и утрошених средстава из јавних и приватних извора, али и и из кредита и зајмова.

Јесу ли учесници на изборима испунили прву обавезу и доставили прелиминарне извештаје?

- Већина јесте. Они су извештаје, углавном, слали путем поште, та­ко да и даље пристижу у Агенцију. На нашем сајту је већ објављено 310 пре­лиминарних извештаја, поднетих у прописаној форми. Напомињем да су политички субјекти дужни да поднесу изве­штаје у електронској и писаној форми. Омогу­ћили смо да се сви из­вештаји поднесу само у електронској форми у случају када одговорно лице политичког субјек­та поседује електронски потпис (квалификацио­ни сертификат).

Које су казне предвиђене за оне који се оглуше о законску обавезу?

- За политичке субјекте који Агенцији не поднесу прелиминарни и конач­ни извештај о трошкови­ма кампање прописана је прекршајна одговор­ност, и то: за политичку странку новчана казна од 200.000 до два милиона динара, док је за одговор­но лице у политичком су­бјекту казна од 50.000 до 150.000 динара.

Када се може очекивати извештај Агенције о трошковима кампање?

- Ми ћемо и пре истека рока за подношење конач­них извештаја изаћи са анализом и статистиком на основу прелиминар­них извештаја, а то може бити већ почетком следе­ће године. Али, суштин­ску анализу, односно контролу, можемо спро­вести тек када политички субјекти поднесу коначне извештаје о трошковима кампање. Агенција тада прикупља и податке од Министарства финан­сија, Управе за трезор, свих пословних банака, јединица локалних само­управа, и других правних и физичких лица, а све с циљем добијања упоредних података за контролу. Резултате контроле ко­начних и прелиминарних извештаја Агенција ће об­јавити на свом сајту нај­касније 120 дана од дана истека рока за подношење коначног извештаја.

Колико је било ваших посматрача на терену?

- На територији Срби­је ангажовали смо 144 теренска посматрача, од којих су 37 били коорди­натора. Они су били анга­жовани до почетка избор­не тишине.

Шта су обавезе нових функционера који стижу после избора?

- Закон о спречавању корупције обавезује све који после избора сту­пају на јавну функцију, да у року од 30 дана од дана избора, постављења или именовања, Агенцији поднесу извештај о својој имовини и приходима супружника или ван­брачног партнера, као и малолетне деце ако живе у истом породичном до­маћинству. То су подаци према стању на дан избо­ра, постављења или име­новања. Уз то, дужни су да о сваком примљеном поклону писано обавесте орган јавне власти у коме су на јавној функцији. Ко­пију евиденције о покло­нима орган јавне власти треба да преда Агенцији до 1. марта текуће годи­не за претходну годину. Функционери су дужни и да нас писано обавесте кад год посумњају да би могли да буду у сукобу интереса, а од нас траже и сагласност за обављање друге јавне функције или другог посла...

Обавезе имају и они који након избора напуштају положај...

- Они у року од 30 да­на од престанка јавне функције треба да под­несу извештаје о имови­ни, према стању на дан престанка функције. Две године пошто оде, бивши функционер не може без сагласности Агенције да се запосли, нити да сара­ђује са правним лицем, предузетником или ме­ђународном организа­цијом са којом пословни однос има орган јавне власти у којем је обављао функцију.

Турнир "Шах-мат корупцији"

ЗАВРШАВА се ваша манифестација "Недеља борбе против корупције"...

- Прошле недеље, осим у Београду, састали смо се и са са студентима универзитета у Новом Саду, Нишу и Крагујевцу, где смо имали прилику да чујемо глас младих људи који су показали изузетно интересовање за тему сузбијања корупције и надележности Агенције. А данас, у 16 часова, почиње шаховски турнир "Шах-мат корупцији", који организујемо са Шаховским савезом Београда. Овом манифестацијом, судећи према оцена­ма свих учесника, постигли смо циљ - ширу јавност смо заинтересовали за борбу против корупције, пошасти која се мора искоренити.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум