КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ У СЛУЧАЈУ ЗЕМЉОТРЕСА: Све зависи од тога где се налазимо - Сеизмолози препоручују ова правила

Новости онлајн

04. 12. 2023. у 12:02

СЛАВИЦА Радовановић, сеизмолошкиња, и професор Рударско-геолошког факултета у Београду Драган Миловановић, гостујући у емисији "Јутро на Блиц", говорили су о земљотресу који је у ноћи између суботе и недеље регистрован на простору Црне Траве и Свилајнца. Земљотрес јачине 3,6 Рихтера на овом подручју није забележен целих 30 година, кажу стручњаци.

КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ У СЛУЧАЈУ ЗЕМЉОТРЕСА: Све зависи од тога где се налазимо - Сеизмолози препоручују ова правила

Фото: Принтскрин/ Јутјуб/ K1 Televizija

Земљотрес који се десио на простору Црне Траве и Свилајнца и Јагодине осетио се и у Крагујевцу. Како истиче сеизмолошкиња Славица Радовановић, први потрес био је и најјачи.

- Први потрес је био и најјачи, било је 3,6 интензитета. То што су људи осетили, држали телевизор, будили се, осетили потресе, то све одговара овом интензитету. То су померања десет пута мања него код оних у Турској и не постоји шанса да буду већа - каже сеизмолошкиња Славица Радовановић.

Како каже др Миловановић, ми се не налазимо у најопаснијој зони, већ у залеђу.

- Имајући у виду да ове земљотресе генетски везујемо за подвлачење Африке под Европу. То је један огроман простор који иде од Хималаја, па преко Турске, нашег подручја и завршава се код Италије, односно Загреба. То је простор који је потенцијално, наравно, сеизмички активан. Најинтензивније је било и у Турској и Италији - каже др Миловановић.

Недавно је и Хрватску погодио земљотрес, који је око Петриње отворио рупе и расцепе у земљи, а према речима професора Драгана Миловановића, тако нешто није могуће код нас, статистички гледано.

- Статистички није могуће. Пукотине су суштински могуће, али до сада није било изражених. Ипак, природа је то, никад се не зна. Земља је жива планета. И земљотреси и вулкани постоје и докле год они постоје и дешавају се, постојаће и живота на земљи - каже др Миловановић.

Шта радити када се деси земљотрес?

Др Миловановић истиче да наше понашање током земљотреса зависи од тога где се налазимо.

- Наше понашање зависи од тога где се налазимо. Најидеалније је да се налазимо на отвореном простору у равници. Ако вас земљотрес затекне у стану, онда треба стати на неко сигурно место. Не завлачити се испод ормара или тешких ствари, него шток од врата рецимо. Не треба јурити по ходнику, тражити лифт или тако нешто. Важно је да будемо што разумнији и мирнији - каже професор Миловановић у "Јутро на Блиц".

БОНУС ВИДЕО:

ПУТЕВИ ЗА БУДУЋНОСТ: Погледајте седму епизоду видео-серијала “Новости”

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ОВО ЈЕ НИКОЛИН СВЕТ, ВИ САМО ЖИВИТЕ У ЊЕМУ: Јокић асистенцијом оставио све без даха (ВИДЕО)