СВОЈАТАЊЕ СРПСКОГ ПИСМА И ЈЕЗИКА: Језикословне кривотворине Хрватске владе и парламента
Већ деценијама у Загребу се својата део по део српске прошлости и то по принципу "узми шта ти се свиди". За тамошњу јавност нема недоумице, Милутин Миланковић је хрватски научник. На помен Николе Тесле никада нису имали дилему. Геније из Госпића је хрватски научник.
• Историја хрватства настајала на конструисаним историјским фалсификатима који су творени у ватиканским и бечким радионицама током 19. и 20. века, несмањеним интензитетом наставља се и данас клептоманским потезима присвајања туђе духовне и културне баштине и брисањем српских језичких корена, како је иначе сам Људевит Гај наглашавао да су Хрвати , „пригрлили српски језик”.
• Предлогом Закона о хрватском језику, који је недавно освануо пред саборским заступницима, одбачена је историјска истина и проглашена је целокупна књижевна баштина настајала на на латиници, глагољици и босанчици (две модификоване српске ћирилице) хрватском.
• Хрватима је очито било мало што су „присвојили” српски вуков(ски) језик, него су посегли и за српском ћирилицом. То звучи невероватно, ако се присетимо закона о забрани ћирилице за време Независне Државе Хрватске или ћириличког „књигоцида” при осамостаљењу садашње Хрватске.
• Нагло својатање ћирилице настaло је јер су схватли да без ње не могу да полажу „повијесно право” на Дубровник и богату баштину писану српском ћирилицом. Ћирилички споменик, којим су прославили 500-годишњицу, јесте „Српски молитвеник” из Дубровника, из 1512. године, а и први писани спис на српском народном језику јесте „Повеља Кулина бана”, из 1189. године, ту је и књижевност Славоније, па босанских фрањеваца, а све је писано српском ћирилицом.
Препоручујемо
МАЈСКИ НЕРЕДИ НА ТЕРАЗИЈАМА: Политички расколи и страдање странке срасле са државом
26. 11. 2023. у 07:00
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)