ДОЛИНА СМРТИ ЗА СРПСКЕ МУЧЕНИКЕ: Српска војничка гробља сведоци славе, жртве и херојства (5)
НЕОПИСИВА суровост Аустроугарске почетком и током Великог рата према заробљеним српским војницима памтиће се док год има белега на њиховим гробовима. Док се о страшним судбинама буде причало и показивало на стратиштима хиљада страдалих за отаџбину и слободу.
У словачком Нађмеђеру (Великом Међеру) управо су белези нашег дугог заборава, али, и коначно освежене и оснажене културе сећања. Пре три године, а после више од века, достојно је обележено место страдања више од шест хиљада Срба у овом логору. Овај град на пространом Житном острву, дунавској ади, највећој у Европи, био је највећи логор за Србе у овом делу Старог континента. У њему је од септембра 1914. године, када је основан по налогу Бечког двора, до октобра 1918. била утамничена око 21.000 Срба. И нису само српски војници заробљени у борбама почетком рата бранећи своје домове од окупатора били заточеници. Читаве породице су привођене у Међер, као одмазда за отпор и борбу у наметнутом рату.
- У Мачви су масовно вешали, у Нађмеђеру су до смрти изнуривали радом и глађу - напомиње историчар Рајко Глишић. - Прелепи међерски пејзаж, тако је постао долина смрти за српске мученике. Хиљаде њих, најмање трећина, скончало је на најстрашнији начин. Уморени су глађу, радећи најтеже послове.
Одгонетању судбине страдалих и сећању на њих и њихове гробове и белеге, значајан допринос током протеклих година дао је и Републички завод за заштиту споменика културе.
Стручни сарадник ове уважене српске институције др Ненад Лајбеншпергер, један од посвећеника у истраживању српских војничких гробаља, отворио је пред "Новостима" део свог рада о Нађмеђеру.
- Српски заробљеници преминули у овом логору најпре су били сахрањивани на неколико места, у близини, али је убрзо формирано посебно заробњеничко гробље на периферији - прича др Лајбеншпергер.
- Умрли су превожени колима, уском пругом, изграђеном само за те потребе. Подаци о укупном броју сахрањених се разликују. Исидор Ђуковић је у својим истраживањима дошао до податка да на гробљу, у појединачним и масовним гробницама почива 5.882 логораша: 5.464 Срба и 451 Црногорац. У списковима насталим током и после Првог рата наводи се да је на гробљу Нађмеђер сахрањено 5.153 Срба и 311 Црногораца и то се данас, најчешће прихвата као званичан податак. Ипак, каснија истраживања показала су да сви сахрањени нису и евидентирани, па се претпоставља да је у Нађмеђеру сахрањено око 7.000 страдалих.
Гробље је било испарцелисано, а гробна места обележена крстачама на којима је била постављена метална ознака са бројем гроба и податком колико је људи у тој гробници. На једном делу подигнута су и посебна камена обележја, различитих облика и димензија. Део обележја су правили сами затвореници показујући и тако пијетет за умрле сународнике.
После рата белеге су постављале породице. Доносиле саднице туја, жалосних врба, жбуња ситногорице и цвеће за алеје. Гробље је имало чувара и добро је одржавано, чак је постојала и намера да се цело ексхумира, подигне костурница, али се то није догодило.
- Од почетка Другог рата па неколико деценија после, гробље у Нађмеђеру почело је да пропада - казује нам саговорник.
- Нестали су сви дрвени крстови, коров је обузимао хумке, а дошло је и до девастације самог простора гробља. На једном делу подигнута је плинска станица. Капела је остала без врата и део гробља постао јавна површина.
Заједничким напором наше амбасаде у Братислави и градске управе Нађмеђер, деценију после, гробље је колико-толико уређено. Њиме доминира капела подигнута између два рата. На њеном источном зиду насликана је, у јаком колориту, представа Христовог распећа, рад Бојана Радовановића. На поду су остаци више надгробника који служе као постоље за свеће и венце.
Одавде, од капеле води стаза до постамента трапезоидног облика са мермерним латинским крстом на врху (!) и натписом "Српским мученицима 1914-1914". Исте 2003. године и прве обнове гробља у Нађмеђеру, постављена је још једна плоча. На словачком и српском потомци жртава подсећају на своје страдале претке:
- На овом месту почива 5.153 српских мученика и војника који су живот изгубили у заточеништву у логору Велики Међер.
Испод година робијања и страдања наглашено је "Вечна слава!" и потпис "Српски народ".
На капији гробља с леве и десне стране, на две огромне црне мермерне плоче, златним словима су урезана имена страдалих које повезује велики православни крст. Исто тако уклесан и златном бојом обојен.
Међу четири највећа гробља
ИЗМЕЂУ два светска рата у Међеру је подигнут споменик жртвама овог заточеништва. Историчари и Архив Војводине оставили су документацију у својим истраживачким радовима и публикацијама за поколења. Овај меморијални комплекс,сврстава се међу четири највећа српска војничка гробља која се налазе изван Србије: Јиндриховице, Зејтинлик, Маутхаузен па Међер.
Полигон за псе и скрнављење
Деведесетих година у којима је српски народ жигосан са свих страна, и гробља јунака из Великог рата којима се дивио цео свет и пред њима скидао капу, поделила су судбину њиховог потомства. Тако је део гробља у Нађмеђеру, 1993. изнајмљен овдашњем кинолошком друштву, као простор за обучавање паса. Приликом "сређивања" дела гробља за ту намену, уклоњен је известан број надгробних споменика. Вест о невиђеном скрнављењу узнемирила је српску и црногорску јавност. Интервенисала је Влада у Београду и тај простор је сређен и враћен гробљу.
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)