ГРИП СТИГАО У СРБИЈУ: Потврђен први случај вируса у Новом Саду

Новости онлајн

09. 11. 2023. у 19:28

У СРБИЈИ је потврђен први случај вируса грипа у овој сезони. Грип је потврђен жени од 53 године из Новог Сада.

ГРИП СТИГАО У СРБИЈУ: Потврђен први случај вируса у Новом Саду

Фото: Архива

Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" данас је од од Националне референтне лабораторије за грип и друге респираторне вирусе Института за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак" обавештен о првом потврђеном случају инфекције вирусом грипа типа А (Х3).

- У биолошком материјалу (брису ждрела и носа), који је у сврху потврде дијагностике од стране Института за јавно здравље Војводине достављен Националној референтној лабораторији, молекуларном техником (Реал–тиме ПЦР) потврђено је присуство вируса грипа типа А (Х3) - наводе у Институту "Батут".

Пацијенткиња код које је вирус потврђен лечи се у кућним условима.

Вакцинација против вируса грип почела је 2. октобра званично у Србији.

Грађанима ће на располагању бити две врсте вакцина против вируса грипа - четворовалента и тровалентна.

За ову сезону планирано је и уговорено укупно 364.500 доза вакцине против грипа, од којих 344.700 четворовалентне (Инфлувац тетра) произвођача Абботт Биологицалс, и 19.800 тровалентне вакцине (Торваxфлу) произвођача Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак” - навео је раније Институт "Батут".

Четворовалентна вакцина против грипа садржи два типа А вируса грипа и два типа Б овог вируса. Тровалентна вакцина против грипа садржи два типа А и један тип Б вируса грипа.

У "Батуту" су раније за медије објаснили да су претходној сезони код нас потврђена сва три типа вируса грипа, а који ће ове године бити доминантан, још не може да се предвиди.

- У претходној сезони (2022/23) у Србији су потврђена сва три типа вируса грипа АХ3, АХ1пдм09 и Б. Код нас је у прошлој сезони био доминантан тип вируса грипа АХ1пдм09. Не можемо предвидети који тип вируса ће бити доминантан ове сезоне. У Србији, Европском региону и свету се спроводе епидемиолошки и вирусолошки надзор над грипом и континуирано се прати епидемиолошка ситуација - кажу у Институту "Батут" за медије.

Вакцине треба да приме труднице, лица старија од шест месеци живота са хроничним поремећајима плућног система (укључујући астму), хроничним поремећајима кардиоваскуларног система (искључујући хипертензију), метаболичким поремећајима (укључујући шећерну болест, гојазност са БМИ > 40), бубрежном дисфункцијом, хемоглобинопатијом, хроничним неуролошким поремећајима, малигним обољењима, без обзира на тренутни терапијски статус, имуносупресијом, код којих је извршено пресађивање ткива и органа/или се припремају за пресађивање...

У ову групу спадају и особе старије од 65 година, чланови породице болесника у повећаном ризику од компликација код којих је контраиндиковано давање вакцине.

Обавезна имунизација против грипа спроводи се и код особа запослених у здравственим установама.

Време неопходно за стицање имунитета износи 2 до 3 недеље након вакцинације, а поствакцинални имунитет варира и траје од 6 до 12 месеци, па из тога произилази потреба вакцинације сваке године.

- Имајући у виду различиту ефективност вакцине према узрасним категоријама, потребно је напоменути да се код вакцинисаних особа и у случају оболевања развија блажа клиничка слика и спречавају могуће теже компликације. Код наведених категорија становништва које су у повећаном ризику, болест може имати за последицу и смртни исход због секундарно насталих компликација (најчешћа је запаљења плућа) - наводи "Батут".

Иначе, вакцина против грипа може се дати истовремено са вакцином против ковид 19 или вакцином против обољења изазваних Стрептококусом пнеумоније за лица у посебном ризику, при чему се вакцине дају у различите екстремитете.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО: ПУТЕВИ ЗА БУДУЋНОСТ: Трећа епизода видео-серијала "Новости"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје (ФОТО)

ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)

ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.

25. 11. 2024. у 18:13

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

ХРВАТИ ОВАКВУ БРУКУ НЕ ПАМТЕ: Кошаркашима се ово није догодило од 1992.