ДОСТИГЛИ СМО САМ ВРХ СВЕТСКЕ НЕУРОХИРУРГИЈЕ: Интервју - проф. др Лукас Расулић, неурохирург

Б. Радивојевић

16. 10. 2023. у 18:12

ПРВИ пут у историји Европске асоцијације неурохируршких удружења, један Србин - професор др Лукас Расулић изабран је на једну од челних позиција у Извршном одбору ЕАНС - за генералног секретара, што подразумева право директног учешћа и одлучивања о планирању професионалних активности асоцијације.

ДОСТИГЛИ СМО САМ ВРХ СВЕТСКЕ НЕУРОХИРУРГИЈЕ: Интервју - проф. др Лукас Расулић, неурохирург

Фото Н. Скендерија

Улазак у најуже руководство ЕАНС са 40 националних чланица, три придружене, и бројним појединцима као индивидуалним члановима, за професора Расулића је - "велика част, али и одговорност".

У интервјуу, за "Новости", каже да је тај избор уједно и прилика којом се за српску неурохирургију отвара могућност да у сваком тренутку буде у току са свим актуелностима и прати европске трендове.

- То нам омогућава и да се српски неурохирурзи у већем броју укључују у међународне неурохируршке активности, пре свега, у смислу едукације, као и презентације својих професионалних резултата - објашњава др Расулић, редовни професор Медицинског факултета Универзитета у Београду, неурохирург на Неурохируршкој клиници УКЦС и председник Удружења неурохирурга Србије.

Шта је била одлучујућа препорука за ово место у ЕАНС?

- Првенствено константни напори и велико ангажовање у области хирургије периферног нервног система и неурохирургије уопште, који су препознати, како у националним, тако и у регионалним и међународним оквирима. Посвећеност и проактивност у досадашњем раду, довели су до тога да будем на бројним позицијама у Европској асоцијацији, Светској федерацији неурохируршких удружења, и многим асоцијацијама неурохирурга широм света.

Фото Н. Скендерија

Tekst potpisa

Ипак, ово није прво прознање вашој стручности и ангажовању.

- Посебно признање идејама, визији, личном ентузијазму и огромном залагању, међународна неурохируршка заједница ми је одала поверавањем организације неких од најзначајнијих међународних неурохируршких скупова у периоду 2017-2022, међу којима је и највећи континентални конгрес неурохирурга ЕАНС 2022.

Колико је било тешко организовати ове скупове у току пандемије ковида 19?

- Нарочито сложено било је спровести то да се догађај, као што је ЕАНС конгрес 2022. одржи у Београду, упркос великој вероватноћи да буде отказан или презаказан, како због пандемије, реконструкције Конгресног центра Сава, тако и политичких околности изазваних ратом у Украјини. Ипак, он је проглашен за најбољи конгрес у историји ЕАНС, на којем су били присутни неурохирурзи из целог света, укључујући Русију и Украјину. Наравно, велики је и допринос колега из свих наших неурохируршких центара који су показали да посвећено пратимо развој ове области и трудимо се да пацијентима пружимо најбољу могућу негу што и јесте дефинисано као један од главних циљева Европске асоцијације.

Увек подвлачите да је српска школа неурохирургије одавно заузела своје место на светској мапи.

- Наше активности су усмерене на научно и стручно усавршавање и афирмацију неурохирургије у Србији, кроз међународну сарадњу, коју, поред осталог, остварујемо кроз чланства у свим европским и светским организацијама, а посебну пажњу посвећујемо сарадњи неурохирурга у региону. Као резултат тога 2012. је основано Удружење неурохирурга југоисточне Европе - СеЕНС, међу чијим оснивачима су неурохирурзи из Србије.

Да ли то додатно отвара пут усавршавању младих?

- Велики број међународних догађаја који су организовани у протеклом периоду је искоришћен као улазница за све младе и будуће стручњаке у овој области, као и за представљање домаће експертизе, знања, позиционирање Београда на светским мапама, и то не само неурохирургије, већ и читаве медицине. Тренутно се 16 младих специјализаната неурохирургије из Србије налази у четворогодишњој ротацији у оквиру ЕАНС тренинг курсева, који представљају најзначајнији вид едукације за младе на завршним годинама специјализације у области неурохирургије.

Фото Н. Скендерија

Ако бисмо гледали европски и светски ранг, где је место наше неурохирургије?

- Српска неурохирургија у потпуности иде у корак са развојем европске и светске. Српски неурохирурзи су временом стекли изузетну вештину којом суверено владају и на тај начин обезбеђују бољи квалитет живота за сваког пацијента. Наше ангажовање на међународном плану и могућност да сарађујемо са највећим експертима из области неурохирургије значајно доприноси увођењу нових знања, вештина и процедура, унапређењу квалитета лечења деце и одраслих у Србији, и подизању стандарда лечења коришћењем мултидисциплинарног приступа. Са поносом можемо рећи да се у Србији изводе практично све најсложеније неурохируршке процедуре у лечењу неурохируршких пацијената. То је довело до значајног смањења упућивања неурохируршких пацијената из Србије на лечење у иностранство.

У којем правцу се развија ова грана, шта је будућност неурохирургије?

- Постоје амбициозни планови за унапређење капацитета неурохируршких центара широм Србије. То подразумева изградњу нових, најсавременијих објеката. Од посебног значаја је и имплементација вештачке интелигенције.

Искуство дуго цео век

 ПРЕД вама су и два важна стручна скупа.

- Крајем овог месеца обележавамо 85 година Неурохируршке клинике УКЦС и 100 година неурохирургије у Србији. Од 30. октобра до 3. новембра је Девети годишњи састанак Удружења неурохирурга Србије и 10. Конгрес неурохирурга са међународним учешћем. Чињеница да у Београд поводом прославе 85 година Неурохируршке клинике УКЦС и 100 година неурохирургије у Србији практично долази цео свет, и то између два водећа конгреса: у Барселони и у Кејптауну, говори о томе какав углед ужива српска неурохирургија.

Да ли је планирано и ширење мреже неурохируршких центара?

- У току су планови за стварање специјализованог центра искључиво посвећеног случајевима педијатријске неурохирургије. У току је и формирање Центра за функционалну неурохирургију, где ће се коришћењем посебних метода и процедура дубоке мождане стимулације, на најсавременији начин лечити пацијенти са функционалним поремећајима, епилепсијом и поремећајем екстрапирамидног система, најчешће израженог кроз невољне покрете. У плану је и оснивање наменског Центра за хируршко лечење повреда и обољења периферног нервног система.

Који бенефити се могу очекивати?

- Концентрисањем стручности у овој специфичној области, пацијенти могу очекивати високо специјализовану негу.

Учимо специјализанте из света

 КОД нас на обуку долазе лекари из света?

- Од 2018. године 16 специјализаната из иностранства (Кина, Бразил, Русија, Мексико, Португалија, Грузија, Индија, Мађарска, Саудијска Арабија, Индонезија, Италија, Хрватска) изабрало је да део свог специјалистичког стажа, од неколико недеља до годину дана, проведе у Србији на усавршавању. За наредни период посете је најавило више од 20 специјализаната из целог света.

Имамо ли ми за тај концепт довољно неурохирурга, опреме, сала...?

- Имамо релативно мали број неурохирурга у односу на неке друге области медицине, али испуњавамо светски критеријум: један неурохирург на 100.000. Ипак, тај број је очекивано концентрисан у великим центрима. У будућности би требало оснаживати регионалне центре како бисмо обезбедили да сви пацијенти у Србији имају једнаке могућности и приступ стручњацима. Опреме и операционих сала имамо захваљујући свеобухватној, свесрдној и континуираној подршци Министарства здравља и релевантних институција Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ОВО ЈЕ НИКОЛИН СВЕТ, ВИ САМО ЖИВИТЕ У ЊЕМУ: Јокић асистенцијом оставио све без даха (ВИДЕО)