О МЕНТАЛНОМ ЗДРАВЉУ МЛАДИ СЕ ИНФОРМИШУ ПРЕКО ИНТЕРНЕТА: Шест министарстава потписало Меморандум о разумевању и подршци младима

Војислава Црњански

16. 10. 2023. у 15:56

ШЕСТ министарстава потписало је Меморандум о разумевању на другој Међународној конференцији посвећеној менталном здрављу и психосоцијалној подршци младих под називом "Не остављајте нас за касније". Циљ је да се унапреди систем подршке менталном здрављу деце и младих у Србији.

О МЕНТАЛНОМ ЗДРАВЉУ МЛАДИ СЕ ИНФОРМИШУ ПРЕКО ИНТЕРНЕТА: Шест министарстава потписало Меморандум о разумевању и подршци младима

FOTO: Arhiva novosti

Меморандум су потписали министарства здравља, просвете, туризма и омладине, за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, за људска и мањинска права и друштвени дијалог и за бригу о породици и демографију.

Према речима Дејане Костадинове, директорке УНИЦЕФ-а у Србији, августовска анкета "У-Репорт" показала је да 47 одсто младих не тражи помоћ јер сматра да је то знак слабости и плаши се осуде, а 46 одсто њих информише се преко друштвених мрежа и са интернета о томе како бринути о менталном здрављу. Само пет одсто види наставнике, а седам одсто здравствене раднике као неког са ким могу да попричају о проблемима.

- Важно је да сви у систему и сви у друштву видимо младе, јер непрепознати проблеми менталног здравља утичу на њихову интеракцију у заједници, као и односе које граде са другима. Стога је од непроцењиве важности јачање интерсекторске сарадње и координисано деловања свих надлежних институција у циљу раног препознавања и правовременог реаговања у ситуацијама јер сви заједно треба да радимо на подизању свести о очувању менталног здравља у заједници - истакла је проф. др Славица Ђукић Дејановић, министарка просвете.

Проф. др Милица Пејовић Милованчевић, директорка Института за ментално здравље, казала је да је у нашој земљи и даље најдоминантнији медицински модел пружања подршке младима с проблемима менталног здравља, док се у свету све више говори о приступу "корак по корак", код ког се услуге пружају у различитим секторима и нивоима по принципу психосоцијалне подршке.

- Потписивањем меморандума остварује се могућност пружања подршке нашим најмлађима на свим нивоима и свим системима где деца и млади бораве - рекла је Пејовић Милованчевић.

Проф. др Фабио Скано, директор Светске здравствене организације у Србији и специјални изасланик регионалног директора СЗО за Западни Балкан нагласио је да најновији подаци СЗО-а показују како се међу младима у европском региону задовољство животом и самооцењивање здравља смањило између 2018. и 2022. године.

Foto: UNICEF SRBIJA

Потписивање меморандума


Као резултат реализације програма за ментално здравље и психосоцијалну подршку за младе у Србији, младима је омогућен приступ поузданим информацијама и професионалној подршци путем интерактивне онлајн платформе, коју је од 2021. године посетило више од 90.000 људи. На њој се могу наћи корисне информације о горућим проблемима младих и како да их решавају. Такође, родитељи могу да се информишу како да разговарају са својом децом и како да им помогну.

Како би се професионалци из различитих сектора укључили у рад са младима, УНИЦЕФ је у сарадњи са Министарством здравља дефинисао минимални пакет услуга за ментално здравље и психосоцијалну подршку за младе у Србији, тзв. МЗПП програм.

Резултати тог програма су: креирање експертске групе из свих сектора које ће се бавити заштитом менталног здравља, а предложена је и ревизија законодавног оквира да би се ојачало пружање услуга на локалном нивоу. УНИЦЕФ је подржао ОПЕНС и мрежу 15 новосадских невладиних организација и институција да пружају континуирану подршку младима у Војводини и широм Србије кроз индивидуална онлајн и офлајн саветовања, као и групне, чет и телефонске сесије. Кроз ове услуге, пружена је подршка за 5.948 младих људи.

Од 2021. године преко платформе свејеок.рс, која младима пружа релевантне и безбедне информације о менталном здрављу, млади су имали 350 индивидуалних и 4.690 телефонских сесија, као и 2.538 чет сесија.

У партнерству са Институтом за ментално здравље, 450 младих из Зрењанина, Крагујевца и Суботице користило је иновиране услуге психосоцијалне подршке саветовања у та 3 града у школама, домовима здравља и институцијама социјалне заштите од стране 160 обучених професионалаца. У оквиру здравственог сектора, у Србији су тестиране и телездравствене услуге.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

НАЈВЕЋИ РЕЗУЛТАТ У КАРИЈЕРИ СРПСКЕ ТЕНИСЕРКЕ: Ево шта је Олга Даниловић зарадила после победе