ЈЕСЕН НАМ ЈЕ ДОНЕЛА СЕЗОНУ ПРЕХЛАДЕ И ГРИПЕ: Савет лекара - Посебно је опасан тренд "саморазболевања"

Дејана Калинић
Дејана Калинић

12. 10. 2023. у 08:23

ПРЕ скоро три недеље званично је почела јесен, а са њом и сезона прехлада као и призори који су нам свима добро познати - крцате чекаонице домова здравља пуне људи са високом температуром и симптомима грипа.

ЈЕСЕН НАМ ЈЕ ДОНЕЛА СЕЗОНУ ПРЕХЛАДЕ И ГРИПЕ: Савет лекара - Посебно је опасан тренд саморазболевања

Фото П. Милошевић

Осим тога, ту су и бројни савети "кућне радиности" како да сами победите прехладу, што некада може бити погубно. Посебно је опасан тренд "саморазболевања" који се све више практикује у јесен, како би стекли имунитет и "сачували се на зиму".

- Прехлада значи да човек има температуру, да му цури из носа, а у зависности од снаге организма, са њом се можемо лакше или теже изборити. Сви прелазни периоду у години, па тако и овај сада са лета у јесен, и ускоро на зиму, увек донесу вирусе и бактерије - говори Александар Стојановић, директор дома здравља "Др Милутин Ивковић" на Палилули.

Према његовим речима, најугроженија су деца, старији од 65 година, и они са придруженим болестима.

"Не влада епидемија"

- Ми тренутно немамо епидемију тих прехлада. Више имамо проблема са алергијама, јер амброзија и даље цвета. Тренутно није ништа алармантно, немамо велике гужве. Све је у неким границама нормале. Долазе пацијенти који имају температуру која прође након два дана - каже Стојановић.

Говорећи о грипу директор дома здравља "Др Милутин Ивковић" на Палилули каже да је тренутно актуелна припрема за вакцинацију против грипа која је кренула другог октобра.

Истиче да је потпуно погрешан и погубан став људи да је боље да одмах прележе прехладу, јер ће им тако "бити лакше".

- То је потпуно погрешно. Ја, нити било ко ко је лекар не сме да саветује људе да прележе нешто јер после више неће имати такву прехладу. Свака инфекција и сваки проблем са здрављем оставља последице. Ако се неко добро не излечи, остају последице, и следећи пут сте подложнији да добијете упалу плућа и то вас не спречава да се поново разболите - упозорава он.

На интернету, конкретно на друштвеној мрежи X (претходно Твитер) појавила се објава наводно младог лекара специјалисте о томе да је добро да се грип и прехлада прележе што пре јер ћемо тако бити здрави током зиме.

- Колико је битно да прележите прехладу: ако оболите, трајаће вам 3 до 5 дана, и ви ћете бити само статистика (у највећем броју прође то без последица). У мањем делу оставља тешке последице - наводи се у овој објави.

Доктор Стојановић каже да је то погрешно и опасно размишљање, поготово ако долази од лекара, и то младог!

Најбоља заштита - лекар и здраве навике

- Најбоље је да се, када добијете неку прехладу јавите лекару, узмете терапију, никако на своју руку, никако да читате савете са друштвених мрежа. Само слушајући смернице лекара можемо се безбедно излечити од прехладе - упозорава он.

Објашњава да у случају неадекватног лечења може доћи до компликација, и да су њима подложни старији људи, и они чији је имунитет компромитован.

- Свака прехлада оставља ожиљак на организму, мора се водити рачуна. Посебно осетљиве категорије су деца до 5 и 6 година, зато што су мали, немају развијени имунитет, и стари људи преко 65 година који већ имају неке хроничне болести. Угрожени су онколошки болесници, дијабетичари, гојазни људи.

Стојановић каже да не реагује сваки човек на исти начин на прехладу.

- Сваки организам другачије одреагује на прехладу. Не постоји никаква униформност у том погледу. Превенција свима је здрава исхрана, кретање, и радити превентивне прегледе, поготово ако у породици имате историју неких хроничних болести - закључује Стојановић.

Вакцинација против сезонског грипа

У свим домовима здравља у Србији јуче је званично почела вакцинација против сезонског грипа. Лекари кажу да има довољно цепива за све заинтересоване, и да је важно да их све угрожене групе, старији од 65 година и хронични болесници, приме.

Процедура за пријаву је једноставна: грађани се јављају изабраном доктору, након тога се врши интервју и физикални преглед, а затим се упућују на вакцинални пункт где се врши апликација дозе.

Ове године доступне су две врсте вакцина, а то су инфлувак тетра која је четворовалентна, произвођача Абот и торваxфлу - тровалентну вакцину произвођача Торлак.

Коме се и када саветује вакцинација

Како наводе у Градском заводу за јавно здравље, вакцину против сезонског грипа обавезно би требало да приме особе старије од 65 година, хронични болесници, са неуролошким и метаболичким поремећајима, малигним обољењима, имунодефицијенцијом, затим труднице и сви здравствени радници.

Лекари и епидемиолози истичу да време неопходно за стицање имунитета креће се од две, до три недеље након давања вакцине, а трајање имунитета варира између шест и 12 месеци.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО: РЕГИОНАЛНА САНИТАРНА ДЕПОНИЈА "КАЛЕНИЋ" Реализује се пројекат важан за 15 локалних самоуправа

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: Нестају им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични - у лажној држави и сами признају: Општи очај живота!