УКЛАЊАЊЕ ОПАСНОГ ОТПАДА СПАС ЗА МЕШТАНЕ И ЖИВОТНУ СРЕДИНУ: Решава се проблем у некадашњем гиганту "Вискоза"

Промо

13. 09. 2023. у 16:00

"Хемијска индустрија Вискоза" Лозница била је једна од најуспешнијих у западној Србији. Ту се производила читава палета производа од вискозе, али и квалитетна свила.

УКЛАЊАЊЕ ОПАСНОГ ОТПАДА СПАС ЗА МЕШТАНЕ И ЖИВОТНУ СРЕДИНУ: Решава се проблем у некадашњем гиганту Вискоза

Фото: Промо

Међутим, током санкција и ратова деведесетих почело је њено пропадање, да би у стечај отишла 2009. године. Осим успомена на светлу прошлост, у комплексу "Вискозе" још увек се налази неколико хиљада тона високо запаљивог и токсичног отпада.

Угрожена животна средина

Некадашња велика фабрика, покретач читаве Мачве, данас је рушевина из које је однето све што је вредело. Производња у фабрици стала је 2005. године, остале су само напуштене и руиниране зграде лозничке "Вискозе", а индустријски комплекс од чак 13 фабрика (Целулоза, Целвлакно, Свила, Корд, Енергетика, Лозофан, Лофолен, Центрофан, Крупањка, Транспорт, Стандард, Хортикултура, Хемиремонт) зарастао је у огроман коров.

Ранко Танасковић који је 24 године радио као технолог у овој фабрици каже да су ратови деведесетих, распад Југославије, санкције и транзиција довели до тога да "Вискоза", фабрика која је запошљавала чак 11.000 људи, потпуно пропадне.

Фото: Промо

Упозорава и да је ситуација далеко од безбедне јер је у магацинима, подрумима и резервоарима остало на стотине, чак хиљаде тона опасног отпада, а најопаснији је гас угљен-дисулфид.

- То је један експлозиван и запаљив гас. Посебан је јер се чува под водом, а у обичним условима је експлозиван. На самом почетку мог рада у "Вискози" реакциони реактор је експлодирао због овог гаса. До тада је "Вискоза" имала погон за производњу овог гаса, али се убрзо престало са производњом, и угљен-дисулфид се набављао из увоза, углавном из Пољске и Украјине - прича Танасковић.

Како каже, овај гас био је од пресудног значаја за рад фабрике пошто се користио за производњу вештачке свиле, целулозе, целофанске фолије и других производа.

- Да би се то све направило у производњи су коришћене и многе друге опасне хемикалије као помоћне сировине. Основни хемијски реагенси који су се користили у производњи влакана и фолија у "Вискози" су лужина, натријум хидроксид, сумпорна киселине и угљен-дисулфид, односно ЦС2 гас - објашњава он.

Фото: Промо

Људи односили секундарне сировине и гинули

Танасковић се осврнуо на то да су непосредно након затварања фабрике крађе секундарних сировина у "Вискози" постале свакодневица. Према његовим речима, то је, поред занемаривања, био главни разлог експлозија у којима су гинули људи.

Ипак, инцидент 2008. године био је најопаснији. Тада је из непознатих разлога дошло до пожара у постројењима "Целвлакно" и "Свила", који се проширио на оближњи погон фабрике влакана. Дим који је настао повећао је концентрацију штетних материја у ваздуху чак за седам пута, а МУП је потврдио да је једна особа страдала, док су четири повређене.

"Не зна се колико је отпада остало"

Фото: Промо

- Колико је тачно тог опасног отпада остало, то стварно не знам, нити то било ко може тачно да зна. Разлог томе је пре свега што су неке од главних фабрика "Вискозе" које су користиле угљен-дисулфид престале са радом још 1993. године. То је готово 30 година занемаривања. Сада је то једна тужна и непрепознатљива слика некада успешне фабрике - каже Танасковић.

Држава на овај проблем није остала нема и током претходних 10 година радила на томе да се велики део резерви угљен-дисулфида уклони, али га и даље има довољно да представља опасност.

Због тога је Влада Србије 2009. године наложила измештање опасне материје угљен-дисулфида ЦС2 из резервоара фабрике "Целвлакно" у чијим се резервоарима налазило око 550 тона ове опасне материје. Ипак, овај посао никада није потпуно завршен, а највећи ризик по животну средину је тај што резервоарима са опасним материјама може да приђе скоро свако ко то жели, јер нису ни на који начин били заштићени.

Министарство: Уклонићемо сав отпад

Фото: Промо

Како би се еколошка опасност коју "Вискоза" већ три деценије представља свим Лозничанима, али и овом делу Србије који обилује плодном земљом, Министарство заштите животне средине овог јуна започело је процес уклањања историјског отпада на локацији ове фабрике. 

- У комплексу је заостала велика количина контаминираног материјала: разне неорганске соли, контаминирани сорбенти на бази активног угља, продукти сагоревања, раствори соли, и можда најопаснији угљен-дисулфид у облику водене емулзије у базенима. Угљен-дисулфид, који ће бити уклоњен из "Вискозе" неколико индустрија користи као сировину или материјал за израду производа, као што су тканина рајон, целофан и угљен-тетрахлорид, док је његов највећи корисник индустрија производње вискозних влакана. По хемијским карактеристикама, обзиром да је одличан растварач, при повећаној концентрацији хемикалија је опасна по живот јер делује највише на нервни систем - кажу из Министарства заштите животне средине.

Министарство је саопштило да се уклањање овог отпада одвија у оквиру програма уклања историјског отпада насталог уништавањем, стечајем или погубним приватизацијама фабрика после петооктобарских промена.

- Процењене количине отпада који се још налази у "Вискози", а који се бар по једном параметру класификује као опасан у складу са домаћим законским актима, износе око 2.500 тона. Евидентирано је и око 2.000 метара кубних накупљене воде која је испитана и карактерисана као неопасна отпадна вода сходно накупљању после кишног периода - наводе у овом Министарству.

Да би измештање опасног отпада обавило адекватно, Министарство обавља прву фазу која подразумева рашчишћавање руинираног терена како би се обезбедио приступ машинама и пумпи за скупљање и транспорт.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје (ФОТО)

ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)

ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.

25. 11. 2024. у 18:13

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

НЕУТЕШНИ: Палмина жена, синови, снаје и унуци и колоне људи одају почаст Драгану Марковићу (ФОТО)