ПОСКОК НЕ ЖЕЛИ ДА ТРОШИ ОТРОВ НА ЧОВЕКА: Ако наиђете на змију оставите је на миру и она ће отићи

Борис Субашић

03. 09. 2023. у 12:00

НОВА јесења сезона паничарских наслова о најезди змија понавља се и ове године, неколико месеци после оне прве, пролећне.

ПОСКОК НЕ ЖЕЛИ ДА ТРОШИ ОТРОВ НА ЧОВЕКА: Ако наиђете на змију оставите је на миру и она ће отићи

Фото: Профимедиа

Ове вести подударају се са временом када змије у јесењем лову стварају залихе пред одлазак у хибернацију, из које се буде у пролеће. Ови новинарски бућкуриши се илуструју драматичним фотографијама гмизаваца из тропских предела, па слуђена јавност и не зна како изгледају змије наших крајева.

- Ствари стоје овако: када нема панике и ненормалних реакција код људи - нема их ни код змија. Прво што змији падне на ум када види човека је како да побегне, а напашће само ако се нађе у безизлазној ситуацији. Када идете у природу обујте теренске, планинарске ципеле и панталоне, које вас штите тамо где је ујед највероватнији, а не јапанке и шортс. Ако наиђете на змију, не правите нагле покрете и не покушавајте да хватате. Оставите је на миру и она ће отићи - каже наш познати херпетолог проф. др Растко Ајтић.

Фото Facebook

Професор др Растко Ајтић

Стручњаци за гмизавце кажу да се змије, ако је година топла, могу видети до касне јесени. У природи, после буђења из хибернације оне се могу срести у камењарима који још нису претопли, а у позно лето и јесен оне воле, као и људи, шарени хлад у шумарцима или на ободу шума, као и стазе кроз њих.

Научници кажу није никакво чудо видети змије на излетиштима, викендицама и сеоским кућама где нико није дуго боравио. Оне су честе и у двориштима на периферијама градова који се убрзано шире, отимајући животни простор дивљим врстама. Ко је иоле пазио на часовима биологије у основној школи, зна да се на оваквим просторима налази храна и склониште за мишеве и друге глодаре, који су пак омиљени змијски плен. Гмизавци зато долазе на богато ловиште на коме могу и да се населе, уколико је реч о простору где људи не живе или га уређују редовно. Њима је битно и да нема паса, мачака, живине, врана - који су врло предани змијоловци. Змије стижу и до срца градова у аутомобилима излетника, јер је са змијске тачке гледишта простор испод хаубе пријатна, топла, мрачна и лако одбрањива јазбина.

Фото: Принтскрин Твитер

Белоушка
 
 
Неотровнице се препознају као хитре једнобојне змије са елипсоидним главицама, док су наше отровнице поскок, шарка и шарган тромији и препознају по дебелој тамној цик-цак линији по горњем делу тела и троугластој глави. Најопаснији међу њима, поскок, се јасно препознаје по рошчићу на носу, али не скаче.

- Када видите поскока који диже главу и сикће он не поручује да ће вас напасти већ обавештава да је ту и да му дате простора да се склони. Поскок има веома добар вид, уочава човека издалека и јавља му своје присуство. Човек није његов плен и он не жели да троши отров на њега. Право питање је колико су људи пажљиви. Десило да ми се да седнем на поскока јер га нисам видео, а тек када сам чуо љутито сиктање које је значило "сиђи ми с грбаче" схватио сам шта се дешава. Колеге су га фиксирале док сам устајао после чега није напао већ отишао својим путем. То је јасна илустрација зашто се у природу не иде сам - каже др Ајтић.

Фото: Принтскрин/ Јутјуб/ Django Egzotik

Поскок

Херпетологе нервирају вести о "инвазији змија" на градове, села, аутомобиле... којима следе контрадикторни савети после којих никоме није јасно да ли треба засецати рану од уједа и подвезивати је. Да ли треба лежати и чекати помоћ, по цену да умрете чекајући? Да ли је боље трчати да стигнете што пре до здравствене установе убрзавајући циркулацију отрова кроз организам?

Уколико се догоди ујед змије, стручњаци наглашавају да је најважније остати присебан, исцедити отров, обавестити надлежне институције и упутити се ка лекару.

- Ако се деси ујед, прво и основно је да одмах истискате уједено место, као дубљу бубуљицу до појаве сукрвице и крви. Отров се препознаје као гушћа супстанца, жућкасто зеленкасте боје. Он се не шири крвотоком већ лимфом и зато рану не смете да подвезујете без обзира да ли је реч о уједу змије или инсекта, јер тиме можете да направите већу штету од користи - наглашава проф. др Ајтић.

Он упозорава да се подвезивањем зауставља крвоток и спречава циркулација, а тиме и могућност да имунски ситем са антителима реагује, што ствара додатну погодност за некрозу и пропадање ткива испод места подвезивања.

- Када исцедите отров, треба да пијете воду, нипошто алкохол, кафу, аспирине који шире периферни крвоток. Пошто су уједи најчешће по рукама и ногама, обично се имобилишу два зглоба екстремитета ради смањења циркулације отрова и после тога се лагано крене према најближем здравственом центру, нема резона лежати и чекати. Наравно, обавестите све надлежне службе шта се десило, где се налазите и којим правцем ћете ићи, уколико вам успут позли - каже др Ајтић.

Фото Facebook

Проф др Ајтић на терену у потрази за змијама

Он напомиње да је убризгавање отрова вољна реакција код змија и да нису су сви уједи отровни.

- Постоје суви уједи када не убризга отров, јер змија зна да јој човек није плен и неће да троши драгоцену супстанцу. Ако пружите себи прву помоћ или вам је неко пружи, а немате анафилактичку реакцију у року од 20-30 минута, онда имате доста времена да стигнете до лекара. Колегиницу је ујела шарка на Шар-планини и сатима је ходала док је стигла до помоћи, а живи и данас без последица. Смртни исходи после уједа змије код нас су јако ретки, обично код старих особа које доживе анафилактички шок, док је код млађих то повезано са коришћењем наркотика - каже др Ајтић.

Живот није ТВ

КОД искусних планинара је забележено најмање уједа змија јер воле природу и уче о њој, каже проф др Растко Ајтић:

- Много већи пробелем су непажљиви излетници. Неки од њих су охрабрени алкохолом покушавали да се јуначе и да имитирају јунаке тв-емисија који голим рукама хватају змије. Мањак знања, а вишак смопуздања могу да буду кобни. Пошто сам био сарадник "Енимал планета" и "Националне географије" нагласио бих да они праве комерцијалне емисије, које нису спонтане и непромишљене, већ детаљно планиране по годину дана. Иза камера су велике екипе укључујући медицинску, са серумима против различитих змијских отрова.

Набавка серума

Серума против уједан отровница има довољно, редовно се производи, али проблем је његово требовање са локала, упозорава проф. др Ајтић:

- То што нека здравствена установа не планира уједе змија не значи да се они неће десити. Они који треба га наруче рачунају "ето није било уједа пет година, па неће ни шесте" а онда када се деси имамо опасан проблем. Ту није крива држава, ни несташица, већ набавка на локалу. Серум може да купите као појединац, али нема сврхе да га носите, јер не можете сами себи да га дате ако нисте обучени. Наиме, можете да добијете анафилактичку реакцију од серума и страдате од њега, а не од отрова. Такође, серум мора да буде све време у фрижидеру, на температури мањој од осам степени, а ако га носите у ранцу - губи потребна својства.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности