СТРУЧЊАЦИ О ПОЈАВИ ТОРНАДА У СРБИЈИ: Наредних дана "вреба" нас велика опасност

Novosti online

26. 07. 2023. у 10:50

ЗА две недеље Србију и регион захватило је више суперћелијских олуја које су за собом оставиле пустош, направиле огромну материјалну штету, усмртиле и угрозиле више људи.

СТРУЧЊАЦИ О ПОЈАВИ ТОРНАДА У СРБИЈИ: Наредних дана вреба нас велика опасност

FOTO TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ

Снажна суперћелијска олуја направила је хаос у региону, у Хрватској су падали кранови, Загреб не памти да се икада десило овакво невреме, у Србији смо били сведоци апокалиптичних сцена: ветар је чупао стабла из корена, ломио гране, падале су бандере, а град који је падао, величине тениске лоптице, оставио је пустош.

Аутомобили, кровови и прозори изгледали су као после ратних дејстава. Након свега овога, уследио је нови тропски талас, а одмах за њим, и то колико већ сутра, следи нам захлађење од чак 15 степени и то преко ноћи. Очекује се да наоблачење са кишом, пљусковима, грмљавином и падом температуре, у већини места за 10 до 15 степени, крајем дана захвати северне, а у среду ујутру и пре подне ће се проширити и на западне и централне, а сутра после подне и на остале пределе Србије.

Метеоролог Доротеја Станојевић и проф. Ана Вимић, професор на Пољопривредном факултету универзитета у Београду, гостовали су у емисији Усијање где су се дотакли опасности од суперћелијских олуји.

- Сада су ове појаве које се дешавају ове године дефинитивно много учесталије. Овакве олује јесу чешће и биће све чешће и јаче, а просечна величина зрна града ће расти због климатских промена. У нашем систему задржава се већа количина топлоте, зато што је за око 40-50% већа количина гасова са ефектом стаклене баште. Они су одговорни за то што је уопште на нашој планети довољно топло да би постојао живот. Иако их је мало, имају значајну улогу, али њихова концентрација је значајно порасла и задржава више топлоте. Када имате систем у којем додајете стално енергију, он се потпуно дестабилизује. То долази, на пример, када загревамо воду на рингли, она креће да се ремети и почиње кретање. Тако је слично и с климатским системом, а то се највише одражава у атмосфери - рекла је Вимићева и додала:

- Карактеристично за кретање олује, од Словеније, преко Хрватске па до нас из правца запада и северозапада, јесте то што постоји уплив влаге са Јадранског мора, хладног ваздуха са севера који се меша са топлим, влажним ваздухом. Олује се константно хране енергијом прелазећи преко топлог тла. Суперћелијску непогоду или било који облак не треба да схватите као неки статични систем који се не мења и креће, већ је то један систем који стално еволуира. Ствара се и нестаје. Ствара се и допуњава и стално постоје услови да она траје дуго.

Метеоролог је потом нагласила да постоји могућност и од појаве торнада.

- Суперћелијске непогоде су једини облаци који могу да произведу торнадо. Ми поред торнада имамо тромбе и пијавице, међутим, то се јавља код мање интензивних облака. Што се тиче опасности од суперћелијских непогода, имали смо прошли период који је био веома топао и сада наилази хладан ваздух са севера, а то су идеални услови за стварање суперћелијских непогода. Дакле, имамо топао ваздух који је пун влаге, имамо хладан ваздух са севера, овај топао ваздух ће почети да се уздиже и доћи ће до стварања тих облака. Моје лично мишљење је да је велика опасност од суперћелијских непогода наредних дана - рекла је Станојевићева.

БОНУС ВИДЕО: Показно гађање Војске Србије са новим наоружањем

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE