КАД ТРЕСЕ ЗЕЛАНД ТРЕШЋЕ И СРБИЈУ: Грађани стрепе због земљотреса који су пре пар дана погодили Србију
СЕРИЈА земљотреса који су се последња два дана догодили на неколико места у Србији највероватније је последица подвлачења афричке плоче под европски континент. То може, а не мора да буде последица смиривања тла после разорних земљотреса који су се десили у фебруару у Турској и Сирији. Вероватније је да су то мањи, независни покрети тла иницирани ситуацијом у којој је део плоче који се подвукао "клекнуо".
Овако др Драган Миловановић, професор Рударско-геолошког факултета у Београду за "Новости" коментарише најновија подрхтавања тла која су се пре два дана догодила у Крагујевцу, Косовској Митровици и Крушевцу. У Крагујевцу се два пута "затресло" у размаку од сат, а јачи удар имао је снагу од 3,8 степени по Рихтеровој скали. Претходно, земљотрес јачине 4,2 Рихтера погодио је подручје Херцеговине. Епицентар је био седам километара од места Груда и 37 од Мостара.
- Тешко да то могу да буду реликти земљотреса у Турској и Сирији, јер је прошло много времена - сматра Миловановић. - Јак земљотрес недавно је погодио Нови Зеланд, што је могло да поремети равнотежу афричке плоче. Подвлачења афричке плоче под Европу могу касније да буду испраћена и неким "вулканизмом". Било је мањих ерупција на Тенерифима, а и Етна се мало пробудила. Афричка плоча се креће, наравно и покреће, и у једном тренутку се стабилизује.
Миловановић каже да је управо ова плоча "крива" и за слабије потресе који се у последње време скоро свакодневно догађају на овим просторима:
- Померање афричке плоче је некад интензивно, а буде и пауза које се мере годинама. Чињеница је да су у последњих 20 година земљотреси чешћи него што је било уобичајено. Време ће показати да ли је то изузетак од правила, јер земљотрес не можемо ни да предвидимо, нити да спречимо. Енергија која излази из Земље је за нас још недокучива да бисмо могли да је савладамо.
Наш саговорник не искључује могућност да се понове разорни земљотреси попут оних у Краљеву и Мионици:
- Надамо се да их неће бити, али морамо да будемо опрезни. Ако је неко јачи од нас, морамо да му се прилагодимо. Не само да будемо опрезни приликом изградње објеката, већ треба у сваком тренутку да знамо где да се склонимо кад тло подрхтава. У затвореном простору треба избегавати лифтове, кухиње, кревете. Напољу је потребно потражити заравњен простор, избегавати брда и реке. Некад се догоди да се и у равном делу створи пукотина. То је, нажалост, немогуће предвидети. Од природе можемо све да очекујемо и зато морамо бити обазриви.
Не зависе од годишњег доба
ЈАКИ земљотреси се дешавају у различитим временским периодима. Има их и лети, и у јесен, и у зиму. Стручњаци кажу да сеизмичка активност има своје циклусе, али да се она никако не везује за годишња доба, већ за геолошке структуре. Разорни земљотрес у Скопљу је био у јулу, и код Трстеника магнитуде 5, био је у јулу. На Руднику и у Лазаревцу су се десили у пролеће, у Мионици у касну јесен, док су на Копаонику били у различитим деловима године.
Мада живимо на простору који је подложан потресима, професор каже да нема разлога за страх и панику. Зона у којој се Африка подвлачи под Европу широка је на стотине километара. Сад се један део подвлачи.
- То је једна стара, древна зона још из доба јуре када је овде био океан Тетис и то су сада простори дуж којих се најлакше ослобађа енергија. Креће од Краљева, Копаоника, преко Грчке, Турске до Хималаја, а горе узбрдо иде према Босни, Бањалуци и чак до Италије. На нашим просторима јесте било јаких земљотреса, па и вулкана. То подручје се "затворило" и ово што се догађа су само ублажени реликти у односу на претходне, а који могу да се десе у неким другим земљама. Јако су мале шансе да се код нас догоде земљотреси изнад шест степени по Рихтеровој скали.
Један од наших најбољих познавалаца сеизмичких активности истиче и добру страну ове природне појаве.
- Да нема земљотреса Земља би била мртва - каже Миловановић. - Земљотреси утичу на стварање планинских венаца. Планине временом еродирају, а када се сви океани напуне песком и шљунком, неће више бити живота какав познајемо. Земљотрес је, ипак, природна појава која се одражава на живот на нашој планети. Најбоље ћемо је спречити и лечити ако јој се прилагодимо, јер је не можемо ни предвидети, нити зауставити.
Препоручујемо
ТРИ ЗЕМЉОТРЕСА ПОГОДИЛА СРБИЈУ ТОКОМ НОЋИ: Најјачи удар био на Косову и Метохији
12. 07. 2023. у 07:08
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (2)