ЕВО КАКО ДА СЕ ЗАШТИТЕ ОД ВРУЋИНЕ АКО РАДИТЕ НА ОТВОРЕНОМ: Данас је најтоплији дан, температура ће ићи и до 40 степени
АКТУЕЛНИ топлотни талас достићи ће свој врхунац данас у четвртак, биће и 40 степени. Очекује се и да послодавци спроведу мере заштите за своје раднике у наредном периоду.
Препорука Влада каже да послодавци треба да организују рад на отвореном на такав начин да се избегне обављање тешких физичких послова као и излагање директном сунчевом зрачењу запослених за време високих спољних температура.
Под високим температурама подразумева се она изнад 36 степени Целзијуса, а нарочито у периоду од 11 - 16 часова, а тада је потребно, уколико то дозвољава процес рада, како је наведено у Препоруци, организовати избегавање физичких послова на отвореном и директно сунчево зрачење, пре свега, у периоду од 11 до 16 сати.
Када запослени обављају послове на отвореном при овако високим температурама послодавци морају да примењују Закон о безбедности и здрављу на раду и подзаконске прописе, а њихова обавеза јесте и да Актом о процени ризика на радном месту утврди ризике по безбедност и здравље запослених.
Превентивне мере за безбедан и здрав рад на отвореном при високим температурама
1. Организација рада
– Избегавање рада у најтоплијем делу дана (од 11 – 16 часова, у складу са Препоруком Владе Републике Србије, уколико то дозвољава процес рада);
– Организовати рад по сменама;
– Увођење додатне радне снаге;
– Прерасподела обављања послова – тежи део посла обављати у хладнијем делу дана;
– Правити чешће паузе уз обезбеђивање велике количине воде и безалкохолних напитака;
– Извршити обуку запослених за пружање прве помоћи;
– Запосленима се мора омогућити да током одмора (паузе) могу скинути средства и опрему за личну заштиту на раду;
– Обезбедити одговарајући простор где запослени могу да се склоне од сунца и одморе;
– Извршити аклиматизацију запослених на услове при високим температурама.
2. Оспособљавање запослених за безбедан и здрав рад
Поред оспособљавања за безбедан и здрав рад, послодавац треба да:
– упозна запослене са симптомима болести проузрокованих високим температурама;
– обавезно даје информације о ризицима по здравље и живот запослених при излагању високим температурама;
– упознаје запослене са опасностима узимања лекова који онемогућавају или успоравају аклиматизацију.
3. Средства и опрема за личну заштиту на раду и/или радна одела
Поред средстава и опреме за личну заштиту на раду на отвореном при високим температурама, уколико је то могуће, запосленима треба обезбедити:
– летња одела, капе, мараме и сл.;
– да носе лагану, светлу и комфорну одећу од природних материјала;
– да носе капе, мараме или лагане шешире широког обода за главу које прекрива и врат, уколико запослени није обавезан да носи средство и опрему за личну заштиту главе.
4. Превенција здравствених проблема
Уносити доста течности. Ако физичка активност траје краће од 60 минута довољно је пити обичну воду да се надокнади изгубљена течност, а када физичка активност траје дуже од 60 минута више није довољна обична вода за надокнаду течности јер су се обилним знојењем изгубили и електролити, па се препоручују пића са додатком угљених хидрата и електролита. Да би се спречила дехидрација важно је:
уносити најмање два литра воде на дан;избегавати напитке са кофеином, алкохолом, газирана пића и спортске напитке са пуно шећера јер садрже састојке који изазивају дехидрацију;уносити на сваких 15 – 20 минута по једну чашу расхлађене воде.
– Правити честе паузе у хладовини или у расхлађеним просторијама;
– Правилна исхрана – избегавати тешку и обимну храну, јести свеже воће и поврће. Препоручује се да се у исхрани пре свега користе свеже воће и поврће, млечни производи са ниским садржајем масти, хлеб у мањим количинама и риба и морски плодови, а не препоручује се тешка и масна запржена јела, црвено и сушено месо, конзервирана храна и конзумирање у већим количинама слаткиша и намирница које садрже рафинисан шећер и засићене масноће;
– Користити заштитну крему за сунце;
– Пружити одговарајућу прву помоћ.
Овим смерницама су дате основне информације које би требало да помогну послодавцима и запосленима када се рад обавља на отвореном при високим температурама, односно наведене информације имају за циљ да се ризик по здравље запослених снизи на прихватљив ниво.
(Телеграф)
БОНУС ВИДЕО:
Петровдански сабор у Добром потоку код Крупња
Препоручујемо
ТОПЛОТНИ УДАР МОЖЕ БИТИ КОБАН: Ево шта су први симптоми и шта одмах треба да урадите
13. 07. 2023. у 07:19
ТРИК ТАТЕ ИЗ СРБИЈЕ: Како је плашљиво дете научио да плива док су били на мору у Грчкој
12. 07. 2023. у 17:54
ОСВОЈИЛА ГА ТЕНИСЕРКА: Ко је Алкаразова девојка и зашто је повезују са Рафином женом
12. 07. 2023. у 18:35
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)