МАНАСТИР РАКОВИЦА ЧЕКА 200 ХЕКТАРА: Реституција црквене имовине углавном окончана, највише земље добила Сремска епархија

В. Црњански Спасојевић

12. 07. 2023. у 07:14

КАДА буде готов поступак враћања имовине одузете после Другог светског рата манастиру Раковица, у Београду, моћи ћемо да кажемо да је реституција црквене имовине у 99 одсто случајева завршена!

МАНАСТИР РАКОВИЦА ЧЕКА 200 ХЕКТАРА: Реституција црквене имовине углавном окончана, највише земље добила Сремска епархија

FOTO: Arhiva novosti

Ово је за "Новости" потврдио директор Агенције за реституцију Страхиња Секулић.

Манастир Раковица, са црквом посвећеном Светом архангелу Михаилу, познат је по томе што је у њему 2009. сахрањен један од највољенијих српских патријарха - Павле. Ту су сахрањени и патријарх Димитрије (1930), један од вођа Првог српског устанка Васа Чарапић, али и Михаило и Тодор, синови кнеза Милоша Обреновића. Управо зато је он доста новца одвајао и помагао овај манастир, који се данас налази у саставу Архиепископије београдско-карловачке.

До сада му је у реституцији, и то у натури, враћено право својине на нешто више од 140 хектарa земљишта у катастарским општинама Ресник и Стара Раковица.

- Ускоро ће мериторно бити решено и питање осталог дела за које постоје законски услови за враћање. Што се тиче оног земљишта које је изграђено или су у питању површине јавне намене, биће спроведена тзв. заменска реституција. Укупно је остало да се врати још око 200 хектара - објашњава Секулић.

На сличан начин, поравнањем и заменском реституцијом, окончан је прошле године и повраћај имовине Епархији сремској. Она је до сада највише тражила и највише и добила. Говоримо о укупно 12.974 хектара земљишта, од чега 8.677 хектарa ораница, 4.294 хектара шума и два хектарa грађевинског земљишта. Враћено јој је и право својине на 6.124 квадрата објеката.

FOTO: Arhiva novosti

Црква Светог Марка

- Епархија сремска, односно цркве и манастири у њеном саставу, тражили су враћање права својине на највећим површинама земљишта. Од све земље коју је назад потраживала СПЦ, чак 26,47 одсто тражила је управо ова епархија. То је уједно више него дупло од онога што су тражиле све остале цркве и верске заједнице заједно, мимо СПЦ - каже Секулић.

Агенција за реституцију је, иначе, свим црквама и верским заједницама вратила право својине на укупно око 61.955 хектара земљишта. Од тога, 29.459 хектара су њиве, 32.388 шуме и 106 грађевинско земљиште. Такође је враћено и 97.018 квадрата објеката, као и слика Уроша Предића "Портрет Михајла Пупина".

ЈЕДНИМА ЊИВЕ, ДРУГИМА ШУМЕ

ДОК су војвођанске епархије добиле више обрадиве земље, оне у ужој Србији добиле су превасходно шуме. Ако се изузме Епархија сремска, највише земишта добила је Епархија браничевска - 6.712 хектарa, од чега су две трећине шуме (6.690 хектара). Највише њива добила је Епархија банатска - од укупно враћених 5.963 хектарa, на 5.301 њих су пољопривредне парцеле. Управо је она добила и портрет Пупина.

Од тога, Српској православној цркви враћено је 57.525 хектара - 25.042 хектара пољопривредног, 32.387 хектарa шума, 95 хектара грађевинског земљишта и 54.250 квадрата објеката.

Процентуално гледано, статистика Агенције показује да су 43,53 одсто земље враћене СПЦ - њиве, 56,30 одсто шуме и 0,17 одсто парцеле за градњу.

Највише ораница је на подручју Бачке, Срема и Баната, скоро 88 одсто, и то су потраживале тамошње епархије, а доста земљишта је враћено и самој Патријаршији, на подручју Вајске, Ковиља, Сирига и Србобрана. Патријаршија је добила назад око 4.171 хектара земље, од чега чак 3.275 хектара њива. Враћено јој је и 16.958 квадрата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (2)

СРАМНО ПИСАЊЕ БРИТАНАЦА: Ударили на Мареја због Ђоковића