БЕЗ ПРАВА ДА СЕ ИЗЈАСНЕ КАО СРБИ: Тридесет две године од стицања самосталности Словеније, наши сународници дискриминисани

У ЈУЛУ пре 32 године, после словеначког рата за независност, познатог и као Десетодневни рат, ова некадашња југословенска република стекла је самосталност и тако је формално почео распад Југославије. Три деценије касније, Срби у Словенији, иако најмногољуднија мањина, и даље немају тај статус.

БЕЗ ПРАВА ДА СЕ ИЗЈАСНЕ КАО СРБИ: Тридесет две године од стицања самосталности Словеније, наши сународници дискриминисани

Профимедиа

Да би добили стални боравак потребно им је пет година живота и рада у континуитету, а за држављанство - 10. Поређења ради, Албанцима са Косова за стални боравак потребно је две, максимално три године боравка у Словенији, а седам за држављанство. Украјинцима је за радне визе довољно тек дан-два!

- Званичан број Срба у Словенији немамо, јер се од пописа 2011. године не води статистика по националној и верској припадности, али наше анализе показују да је више од 200.000 људи (од 2,1 милион становника) спремно да се изјасни да су припадници српског националног корпуса - објашњава Владимир Кокановић, председник Савеза Срба Словеније. - Словенци не спроводе класичан попис, већ податке узимају из управних енота (управни органи). Влади смо поднели званичне иницијативе за измену регулативе о попису, а тражили смо и увођење регистра верске и националне припадности. Недавно смо захтев поновили.

В.Ц.С.

Владимир Кокановић

Последњи попис, на ком се 38.960 људи изјаснило као Срби, био је 2001. Кокановић напомиње да у то време није било "популарно" рећи да си Србин, па је чак 50.000 грађана одбило да каже којој нацији припада, док је 26.000 претходно избрисано из регистра становника. Они су после проглашења независности остали без правног статуса, имовине, социјалних и здравствених права, јер су имали југословенско и држављанство неке од других република. Уставни суд Словеније оспорио је ове одлуке, као и Европски суд у Стразбуру. До данас је, међутим, свега 5.000 људи успело да врати права и добије одштету. Највише "избрисаних" били су Срби.

- Прошле године се председник државе извинио "избрисанима", а да је то грешка признала је и потпредседница Скупштине Меира Хоти, из странке Тање Фајон. Говори се да ће им бити подигнут споменик у Љубљани. То су добри искораци, али потребно је суштински решити ово питање и надокнадити им права.

АПСУРД

ПРОЦЕДУРА за издавање прве радне визе, која важи годину дана, траје - годину дана. Тако се једној професорки из Србије десило да је продужену визу добила истог дана када јој је она формално истекла, па је одмах морала да је врати!

Што се тиче статуса националне мањине, Кокановић подсећа да Словенаца у Србији има 0,4 одсто и имају признат статус и сва права. Реципроцитета, међутим, нема. У Словенији су једине званично признате мањине Италијани и Мађари, иако их заједно има 9.000. Статус су добили на конто аутохтоности.

- И Срби су аутохтони, јер су се масовно населили у Белу крајину још 1530. - наглашава наш саговорник. - Зато се залажемо за дијалог. Словенија истиче да је за то потребно мењати Устав, а ми кажемо, ако је уставно, то је и политичко питање, па је потребна политичка воља да се реши. Волели бисмо да разговарамо и о могућности двојног држављанства и либерализовању визне процедуре. То је битно и за привреду Словеније. Српска дијаспора тамо једина је растућа у региону.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (7)

ВИДЕЋУ ДА ЛИ ЈЕ ОВО ПОСЛЕДЊА СЕЗОНА: Андрија Прлаиновић размишља о пензији