ЛЕК МОЖЕ ДА БУДЕ 13 ОДСТО ЈЕФТИНИЈИ: Зашто се цене неких лекова разликују од апотеке до апотеке

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

23. 06. 2023. у 07:00

ТАБЛЕТЕ против алергије, капи за нос или лек за главобољу, зависно до апотеке до апотеке, могу да се разликују у цени и до 13 одсто. То је зато што је држава за ову групу медикамената познатих као "ОТЦ" - који могу да се купе без рецепта и да се користе без надзора лекара, прописала максималну маржу од 25 одсто, па од апотеке која их продаје зависи колико ће да се угради.

ЛЕК МОЖЕ ДА БУДЕ 13  ОДСТО ЈЕФТИНИЈИ: Зашто се цене неких лекова разликују од апотеке до апотеке

FOTO: Arhiva novosti

- Поједини апотекари иду са максимално дозвољеним распоном у маржи и зато су ови лекови код њих скупљи - каже за "Новости" дипломирани фармацеут Славица Анђелковић. - Међутим, већина мојих колега за ову групу лекова урачунавају маржу од 12 одсто, исту ону која се користи и за лекове који се издају на рецепт.

Наша саговорница објашњава да су у срединама где има велики број апотека и где је велика конкуренција, "ОТЦ" лекови и суплементи обично јефтинији, док продавац лекова чешће користи максимално прописану маржу тамо где је број апотека мали.

Када је о издавању лекова на рецепт реч, пацијенти не би требало да буду забринути, јер њихове максималне цене директно одређује Републички фонд за здравствено осигурање и контролише наплату истих.

- Када неко употребљава лек са А листе, значи да за њега плаћа само партиципацију од 50 динара по кутији - прича Славица Анђелковић. - Уколико је неко на терапији леком са А1 листе, дакле то су такође лекови који се издају на рецепт, он је дужан иако има рецепт да плати учешће у цени лека које је најчешће од 30 до 70 одсто, а код неких лекова може да иде и до 90 процената.

Све је већи број пацијената који се суочавају са чињеницом да им је лекар прописао скуп лек за који морају прилично да доплате, или да плате папрени износ у целости, а да истовремено постоји лек старије генерације који је јефтинији.

- Нормално је увек да су лекови новије генерације скупљи од старих, сировине су скупље - каже наша саговорница, и додаје да није увек нужно мењати стару терапију новом, на шта се пацијенти често жале, али о томе ипак одлучује лекар специјалиста који прати и нове протоколе лечења и стање пацијента.

Колико ће да кошта лек који се не издаје на рецепт, такође у извесној мери зависи од контроле државе.

- За лекове који се издају без рецепта, носилац дозволе за лек формира цене и дужан је да Министарству здравља доставља податке о ценама тих лекова најмање једном у току календарске године, најкасније до 1. марта за претходну годину - каже Драгана Вујичић, помоћница министарке здравља за Сектор лекова и медицинских средства, психоактивних контролисаних супстанци и прекурсора.

На питање "Новости" зашто појединих лекова на тржишту нема дуже време, она каже:

- Разлози дефицитарности лекова могу да буду разноврсни. Од проблема у набавци активних и помоћних супстанци и амбалаже потребне за производњу лека, преко измена или проблема у производном процесу, регулаторних препрека, уочених одступања у стандарду квалитета лекова или њиховом дефекту до одлука произвођача да престану са производњом одређеног лека на глобалном нивоу.

Конкретно, помоћница министарке здравља објашњава да је разлог дефицитарности лека "лоразепам" од један милиграм, по изјави произвођача, због техничко-технолошких проблема који захтевају измене и унапређење производног процеса, који су у току и изискују дужи временски период за њихову реализацију.

Поскупљење на глобалном нивоу

ПОМОЋНИЦА министарке здравља Драгана Вујичић каже да због настале економске кризе изазване актуелном ситуацијом у Украјини, евидентна је тенденција повећања цена лекова на глобалном нивоу као последица поскупљења цена енергената, активних супстанци за производњу лекова, амбалаже неопходне за производњу лекова, цене транспорта...

- Глобално, актуелне су несташице одређених лекова, што се неминовно одражава и на стање у снабдевању локалног тржишта - закључује Вујичић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: Они су тотални кретени, рекао после повика да је Француска одговорна за крвопролиће

СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"

"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".

22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17

Коментари (1)

ПОДИГЛА СЕ ВЕЛИКА ПРАШИНА: Тајсон и Пол суспендовани због намештеног меча?