У НЕБО ГЛЕДА 26 ГРАДОВА И ОПШТИНА: Широм Србије санирају штете од поплавa и невремена (ФОТО/ВИДЕО)
ДОК се утврђује и, где је то иоле могуће, санира штета коју су насељима Моравичког округа нанеле огромне количине падавина, пажњу привлачи чињеница да су реке и потоци у чачанским селима углавном остали у својим коритима, која су превентивно чишћена и одржавана.
Најкритичније је било у градској средини, где је вода продрла у подрумске просторије више домаћинстава, а поплављено је било и пар десетина аутомобила. Чачак је један од 26 градова и општина широм наше земље у коме је проглашена ванредна ситиација због недавних (не)очекивано великих падавина.
- Сва вода која се сливала са Гучког пута завршила је у Улици кнеза Милоша, одакле се разлила по осталим саобраћајницама, највише у Стефана Првовенчаног, Првомајској, Стјеничкој и околним, бочним трасама - објашњава директор ЈП "Градац" Милан Бојовић. - Реаговали смо постављањем џакова са песком и испумпавањем из подрума, али је количина воде заиста била огромна, па је у једном тренутку у Улици Светог Саве, код хотела "Морава", на коловозу "водостај" премашио 40 центиметара. Сливници на раскрсници код "Црногорца" нису могли све да приме, па се вода слила у Кнез Милошеву, у којој није изграђена атмосферска канализација....
У Улици Богдана Капелана поплављено је неколико пословних и стамбених објеката, јер је Лозничка река напунила корито и није било могуће уливање атмосферске канализације. Зато је, у сарадњи са ватрогасно-спасилачким јединицама, на тој локацији затворена кишна канализација, да се вода не би враћала из Лозничке реке у Улицу Богдана Капелана. Слично је било и у Трбушанима, где је читав слив реке Слатине и потока Мијатовац био пун, па је на читавој територији Чачка проглашена ванредна ситуација... Драматично је било и у ивањичком селу Вучак, где је бујица однела пут и једно домаћинство одсекла од света.
- До угрожених мештана одмах је послата механизација, али је нова јака киша продубила и повећала већ огромне штете на путној инфраструктури, а једина срећна околност је што су река Моравица и њене притоке још у својим коритима - каже први човек Општине Момчило Митровић.
У Лучанима су бујичне воде однеле око 100 километара путева, до појединих кућа се једва може и теренским возилима, а челник локалне самоуправе Миливоје Доловић потврђује да је ванредно у чак 17 месних заједница.... На територији Врњачке Бање оштећено је око четири километара локалних саобраћајница, те седам мостова, уз више десетина домаћинстава у околним селима Грачац, Река, Подунавци, Ново Село и Вранеши. Санација штете и свега онога што је бујица нанела у центар престонице српског континеталног туризма брзо је обављена, а за реконструкцију оштећених путева локална самоуправа очекује и помоћ државе...
Члан краљевачког Градског већа задужен за ванредне ситуације, Радоица Кочовић, "рапортира" да су бујични водотокови, сливајући се са оближњих планина, оштетили локалне саобраћајнице у Богутовцу, Лоптаници, Богутовачкој Бањи, Драгодсињцима, селима подно Гледићких планина, те Обрви и Лађевцима. Све то покренуло је и одроне камења и земље у Богутовачком крају, где механизација увелико чисти путеве, а у току је и званично процењивање штете... Иако су у Јагодини надлежни учинили све што је требало и пре елементарних непогода, због више од 100 литара кише по квадрату, на читавој територији града и даље је на снази ванредна ситуација.
Корита река Белица и Лугомир су проширена, песком је напуњено више од 10.000 џакова од којих се формирају заштитни бедеми, а ангажована је и фирма која је усисала велике количине муља, песка, камена, отпада од дрвећа и лишћа - све оно због чега се кишна канализација у Јагодини запушила, па није могла да прими ни пројектоване количине воде.
- Најновије падавине нису изазвале штету у самом граду, али су страдала села Драгошевац, Шантаровац, Шуљковац и Бунар, где је било одрона, а стихија је носила аутомобиле и тракторе, те "чупала" бандере - каже командант Штаба за ванредне ситуације у Јагодини Ратко Стевановић...
У ПАРАЋИНУ УДАВЉЕНО 3.000 ПИЛИЋА
КАДА су бујичне воде са Јухора продрле на фарму живине Мирослава Стевановића из села Поточац код Параћина, у објекту се налазило 8.000 пилића. Домаћини су, најпре, покушали да испумпају поплаву, али није било ефекта, па су прионули на евакуацију перади...
- Нажалост, много пилића је заувек остало под сламом, између 2.500 и 3.000, а огромна влага неповратно је уништила и концентрат припремљен за исхрану пилића - каже Стевановић, док чека да на терен изађу ветеринарска и општинска комисија за процену штете. (З. Р.)
У свилајначкој општини ванредна ситуација проглашена је у селу Војска, где је поплављено неколико десетина домаћинстава, а вода је ушла и у више кућа, па су екипе имале много посла да испумпају бар дао наплавина... Од 12. јуна ванредно је и на читавом подручју Ћуприје, где су ангажовани сви расположиви капацитети ватрогасаца, ЈКП "Равно 2014", путара и тамошње Водопривредне организације...
Рековчани се са највише проблема суочавају у селима Течић, Лоћика, Беочић, Секурич и Урсуле. Председник Општине Александар Ђорђевић посебно истиче да је, услед удара воде из реке у обалу, у Лоћики однет асфалтни пут, док је у Беочићу, у делу Грача, путна инфраструктура потпуно уништена... Почетак седмице донео је ванредну ситуацију и у Деспотовцу...
Падавине су и у параћинској општини - посебно у атарима Својнова и Дреновца - за само два дана премашиле 100 литара по квадратном метру, што је довело до изливања бујичних водотокова и плављења путева, дворишта, подрума... Ванредно је на читавој територији града на Црници, а надлежни саопштавају да је најтеже у подјухорским селима Својново и Поточац, где су се излили потоци, али и у Дреновцу, Сикирици и Ратарима, са друге стране Велике Мораве. Поред девастираних путева, после повлачења воде остали су уништени усеви, те дворишта препуна сваковрсних наплавина. Дежурне општинске екипе помагале су грађанима да поставе баријере, а јуче пре подне, због изливања воде на коловоз, за саобраћај је извесно време био затворен регионални пут ка Стрижи, а угрожена је и општинска траса ка Доњем Катуну. У самом Параћину поплаве нема, али је Штаб за ванредне ситуације издао наредбу да у приправности буду тимови задужени за постављање мобилне заштитне ограде за одбрану града од изливања Црнице, посебно у деловима где нема фиксних, бетонских зидова...
Готово да нема ни дела Расинског округа који не "плива" у води, а међу најугроженијима су западноморавска села Велика Дренова, Селиште, Медвеђа. Бујичне реке слиле су се на плодне оранице, које на територији Трстеника заузимају безмало 30.000 хектара.
- Призор је језив, а под водом нам је чак 15.000 подлога за руже - очајна је Ивана Јанковић из Велике Дренове, а знатна материјална штета извесна је и у Селишту, Мијајловци, Страгарима, Рибнику, Почековини, Доњој и Горњој Црнишави, па председница Општине Милена Турк каже да су, због продора воде у више стамбених и помоћних објеката, за испумпавање ангажовани ватрогасци и припадници ЈП "Србија воде".
Из Општинског штаба за ванредне ситуације подсећају домаћине да су обавезни да одржавају канале поред својих кућа, јер су управо запушени одводи и пропусти довели до проблема који су 10. јуна ескалирали проглашавањем ванредне ситуације... На територији Варварина, због бујица је критично у Суваји, Бачини и у Обрежу... Најфрекевентије крушевачке улице суочене су са спорим отицањем воде, а угрожени су објекти на Јасичком путу, те у Улици цара Лазара... Ванредно је и у Александровцу, те делу Ћићевца...
У односу на почетак седмице, стање у Сокобањи је стабилније. Иако прве процене показују да су причињене штете огромне, због обилних падавина и изливања реке Моравице све екипе и расположива механизација и даље су на терену. Поплава је угрозила 50 домаћинстава и око 200 људи у сокобањском насељу, којима је вода ушла у подруме и у приземље објеката.
- Брзим реаговањем и у сарадњи са Сектором за ванредне ситуације, те људством из јавног предузећа "Србија воде", отклоњене су најтеже последице, а превентивно смо поставили џакове са песком, одлучни да спасимо сваки дом и заштитимо све животе - поручује Миодраг Николић, председник Општине и командант Штаба за ванредне ситуације, прецизирајући да, услед обилних падавина, канализација није могла да прими сву надошлу воду, па су поплављени путеви првог и другог реда.
Ошртећене су и угрожене трасе Алексинац - Сокобања, Сокобања - Књажевац и Сокобања - Бољевац, а за саобраћај су затворени општински путеви према селима Бели Поток и Дуго Поље, као и такозвани млински мост у Ртањској улици, и један од прилаза Врелу, из правца Читлука.
Поплава је, наглашава Николић, угрозила и Општинску депонију која се налази између Сокобање и Бованског језера.
БОНУС ВИДЕО - ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА У ЋИЋЕВЦУ: Последње непогоде четврте веће ове године на подручу Александровца
Препоручујемо
ИЗЛИЛЕ СЕ ПРИТОКЕ ТАМНАВЕ, ПРЕКИНУТ МАГИСТРАЛНИ ПУТ: Обилне падавине у општини Коцељева
11. 06. 2023. у 18:43
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)