У НЕБО ГЛЕДА 26 ГРАДОВА И ОПШТИНА: Широм Србије санирају штете од поплавa и невремена (ФОТО/ВИДЕО)
ДОК се утврђује и, где је то иоле могуће, санира штета коју су насељима Моравичког округа нанеле огромне количине падавина, пажњу привлачи чињеница да су реке и потоци у чачанским селима углавном остали у својим коритима, која су превентивно чишћена и одржавана.
Најкритичније је било у градској средини, где је вода продрла у подрумске просторије више домаћинстава, а поплављено је било и пар десетина аутомобила. Чачак је један од 26 градова и општина широм наше земље у коме је проглашена ванредна ситиација због недавних (не)очекивано великих падавина.
- Сва вода која се сливала са Гучког пута завршила је у Улици кнеза Милоша, одакле се разлила по осталим саобраћајницама, највише у Стефана Првовенчаног, Првомајској, Стјеничкој и околним, бочним трасама - објашњава директор ЈП "Градац" Милан Бојовић. - Реаговали смо постављањем џакова са песком и испумпавањем из подрума, али је количина воде заиста била огромна, па је у једном тренутку у Улици Светог Саве, код хотела "Морава", на коловозу "водостај" премашио 40 центиметара. Сливници на раскрсници код "Црногорца" нису могли све да приме, па се вода слила у Кнез Милошеву, у којој није изграђена атмосферска канализација....
У Улици Богдана Капелана поплављено је неколико пословних и стамбених објеката, јер је Лозничка река напунила корито и није било могуће уливање атмосферске канализације. Зато је, у сарадњи са ватрогасно-спасилачким јединицама, на тој локацији затворена кишна канализација, да се вода не би враћала из Лозничке реке у Улицу Богдана Капелана. Слично је било и у Трбушанима, где је читав слив реке Слатине и потока Мијатовац био пун, па је на читавој територији Чачка проглашена ванредна ситуација... Драматично је било и у ивањичком селу Вучак, где је бујица однела пут и једно домаћинство одсекла од света.
- До угрожених мештана одмах је послата механизација, али је нова јака киша продубила и повећала већ огромне штете на путној инфраструктури, а једина срећна околност је што су река Моравица и њене притоке још у својим коритима - каже први човек Општине Момчило Митровић.
У Лучанима су бујичне воде однеле око 100 километара путева, до појединих кућа се једва може и теренским возилима, а челник локалне самоуправе Миливоје Доловић потврђује да је ванредно у чак 17 месних заједница.... На територији Врњачке Бање оштећено је око четири километара локалних саобраћајница, те седам мостова, уз више десетина домаћинстава у околним селима Грачац, Река, Подунавци, Ново Село и Вранеши. Санација штете и свега онога што је бујица нанела у центар престонице српског континеталног туризма брзо је обављена, а за реконструкцију оштећених путева локална самоуправа очекује и помоћ државе...
Члан краљевачког Градског већа задужен за ванредне ситуације, Радоица Кочовић, "рапортира" да су бујични водотокови, сливајући се са оближњих планина, оштетили локалне саобраћајнице у Богутовцу, Лоптаници, Богутовачкој Бањи, Драгодсињцима, селима подно Гледићких планина, те Обрви и Лађевцима. Све то покренуло је и одроне камења и земље у Богутовачком крају, где механизација увелико чисти путеве, а у току је и званично процењивање штете... Иако су у Јагодини надлежни учинили све што је требало и пре елементарних непогода, због више од 100 литара кише по квадрату, на читавој територији града и даље је на снази ванредна ситуација.
Корита река Белица и Лугомир су проширена, песком је напуњено више од 10.000 џакова од којих се формирају заштитни бедеми, а ангажована је и фирма која је усисала велике количине муља, песка, камена, отпада од дрвећа и лишћа - све оно због чега се кишна канализација у Јагодини запушила, па није могла да прими ни пројектоване количине воде.
- Најновије падавине нису изазвале штету у самом граду, али су страдала села Драгошевац, Шантаровац, Шуљковац и Бунар, где је било одрона, а стихија је носила аутомобиле и тракторе, те "чупала" бандере - каже командант Штаба за ванредне ситуације у Јагодини Ратко Стевановић...
У ПАРАЋИНУ УДАВЉЕНО 3.000 ПИЛИЋА
КАДА су бујичне воде са Јухора продрле на фарму живине Мирослава Стевановића из села Поточац код Параћина, у објекту се налазило 8.000 пилића. Домаћини су, најпре, покушали да испумпају поплаву, али није било ефекта, па су прионули на евакуацију перади...
- Нажалост, много пилића је заувек остало под сламом, између 2.500 и 3.000, а огромна влага неповратно је уништила и концентрат припремљен за исхрану пилића - каже Стевановић, док чека да на терен изађу ветеринарска и општинска комисија за процену штете. (З. Р.)
У свилајначкој општини ванредна ситуација проглашена је у селу Војска, где је поплављено неколико десетина домаћинстава, а вода је ушла и у више кућа, па су екипе имале много посла да испумпају бар дао наплавина... Од 12. јуна ванредно је и на читавом подручју Ћуприје, где су ангажовани сви расположиви капацитети ватрогасаца, ЈКП "Равно 2014", путара и тамошње Водопривредне организације...
Рековчани се са највише проблема суочавају у селима Течић, Лоћика, Беочић, Секурич и Урсуле. Председник Општине Александар Ђорђевић посебно истиче да је, услед удара воде из реке у обалу, у Лоћики однет асфалтни пут, док је у Беочићу, у делу Грача, путна инфраструктура потпуно уништена... Почетак седмице донео је ванредну ситуацију и у Деспотовцу...
Падавине су и у параћинској општини - посебно у атарима Својнова и Дреновца - за само два дана премашиле 100 литара по квадратном метру, што је довело до изливања бујичних водотокова и плављења путева, дворишта, подрума... Ванредно је на читавој територији града на Црници, а надлежни саопштавају да је најтеже у подјухорским селима Својново и Поточац, где су се излили потоци, али и у Дреновцу, Сикирици и Ратарима, са друге стране Велике Мораве. Поред девастираних путева, после повлачења воде остали су уништени усеви, те дворишта препуна сваковрсних наплавина. Дежурне општинске екипе помагале су грађанима да поставе баријере, а јуче пре подне, због изливања воде на коловоз, за саобраћај је извесно време био затворен регионални пут ка Стрижи, а угрожена је и општинска траса ка Доњем Катуну. У самом Параћину поплаве нема, али је Штаб за ванредне ситуације издао наредбу да у приправности буду тимови задужени за постављање мобилне заштитне ограде за одбрану града од изливања Црнице, посебно у деловима где нема фиксних, бетонских зидова...
Готово да нема ни дела Расинског округа који не "плива" у води, а међу најугроженијима су западноморавска села Велика Дренова, Селиште, Медвеђа. Бујичне реке слиле су се на плодне оранице, које на територији Трстеника заузимају безмало 30.000 хектара.
- Призор је језив, а под водом нам је чак 15.000 подлога за руже - очајна је Ивана Јанковић из Велике Дренове, а знатна материјална штета извесна је и у Селишту, Мијајловци, Страгарима, Рибнику, Почековини, Доњој и Горњој Црнишави, па председница Општине Милена Турк каже да су, због продора воде у више стамбених и помоћних објеката, за испумпавање ангажовани ватрогасци и припадници ЈП "Србија воде".
Из Општинског штаба за ванредне ситуације подсећају домаћине да су обавезни да одржавају канале поред својих кућа, јер су управо запушени одводи и пропусти довели до проблема који су 10. јуна ескалирали проглашавањем ванредне ситуације... На територији Варварина, због бујица је критично у Суваји, Бачини и у Обрежу... Најфрекевентије крушевачке улице суочене су са спорим отицањем воде, а угрожени су објекти на Јасичком путу, те у Улици цара Лазара... Ванредно је и у Александровцу, те делу Ћићевца...
У односу на почетак седмице, стање у Сокобањи је стабилније. Иако прве процене показују да су причињене штете огромне, због обилних падавина и изливања реке Моравице све екипе и расположива механизација и даље су на терену. Поплава је угрозила 50 домаћинстава и око 200 људи у сокобањском насељу, којима је вода ушла у подруме и у приземље објеката.
- Брзим реаговањем и у сарадњи са Сектором за ванредне ситуације, те људством из јавног предузећа "Србија воде", отклоњене су најтеже последице, а превентивно смо поставили џакове са песком, одлучни да спасимо сваки дом и заштитимо све животе - поручује Миодраг Николић, председник Општине и командант Штаба за ванредне ситуације, прецизирајући да, услед обилних падавина, канализација није могла да прими сву надошлу воду, па су поплављени путеви првог и другог реда.
Ошртећене су и угрожене трасе Алексинац - Сокобања, Сокобања - Књажевац и Сокобања - Бољевац, а за саобраћај су затворени општински путеви према селима Бели Поток и Дуго Поље, као и такозвани млински мост у Ртањској улици, и један од прилаза Врелу, из правца Читлука.
Поплава је, наглашава Николић, угрозила и Општинску депонију која се налази између Сокобање и Бованског језера.
БОНУС ВИДЕО - ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА У ЋИЋЕВЦУ: Последње непогоде четврте веће ове године на подручу Александровца
Препоручујемо
ИЗЛИЛЕ СЕ ПРИТОКЕ ТАМНАВЕ, ПРЕКИНУТ МАГИСТРАЛНИ ПУТ: Обилне падавине у општини Коцељева
11. 06. 2023. у 18:43
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)