ВИСОКА ТЕМПЕРАТУРА И ОСИП: Колико трају и како деловати на симптоме "америчког вируса" који хара међу децом?

Novosti online

21. 05. 2023. у 11:01

МАЛАКСАЛОСТ, висока температура до 40 степени, болови у мишићима, осип, симптоми су вируса који последњих недеља мучи децу предшколског и школског узраста.

ВИСОКА ТЕМПЕРАТУРА И ОСИП: Колико трају и како деловати на симптоме америчког вируса који хара међу децом?

Фото: Unsplash

Према речима стручњака, у питању је такозвани "амерички вирус" а оно што га разликује од "осталих" је што се поред класичних симптома јавља и карактеристичан осип по телу.

Деца се углавном лече антипиретицима, узимају више течности, а уколико је присутна и бактеријска инфекција лекар прописује антибиотик, те све пролази за седам до 10 дана.

Како лекари објашњавају, најважније на време одрадити лабораторију, нарочито ако је температура висока и како би дете добило адекватну терапију. Према речима педијатра др Саше Милићевића хладно време погодује вирусима да се шире, без обзира што је мај, време је хладно што додатно доприноси да се деца разбољевају јер бораве у затвореним просторима.

- Вирус је је већ неко време присутан, деца имају високу температуру, јавља се осип, што родитеље додатно уплаши. Температура расте нагло, деца су малаксала, па се дешавало да некоме треба и инфузија - каже за "Блиц" др Милићевић.

Београђанка Јелена М. каже да је њена ћерка изненада добила високу температуру која је од 38 за пола сата скочила на 40.

- У почетку ми се чинило да је само нека прехлада у питању, али када је добила температуру 40, буквално смо је однели код лекара. ЦРП је 100, има неки благи осип по ногама и рукама, добила је лекове и лежи све време. Рекли су ми да је вирус, али и да је бактеријска везана инфекција па је укључен и антибиотик, и ево траје већ четврти дан. Чула сам се са родитељима из њене школе, још неколико деце има идентичан проблем - каже мајка деветогодишњакиње.

Клиничка слика "америчког вируса"

Овај вирус даје клиничку слику исту као и сви други, додаје педијатар, али га карактерише висока температура и осип.

- Деца имају температуру, малаксала су и често имају црвенило у очима. Јавља се губитак апетита и старија деца се жале на болове у рукама и ногама. Одређен проценат деце и има дијареју а појављује се осип по кожи. То све плаши родитеље, јер та температура нагло порасте, и буде присутно и цурење из носа и кашаљ. Ипак, када упоредимо, симптоматологија се генерално не разликује нешто посебно од досадашњих вируса. Некад, такође подсећа на алергију, али није алергија, јер овде имамо и температуру - каже за "Блиц" др Милићевић.

Како се лечи и колико траје

Када су вируси у питању антибиотици се никада не користе, осим ако се јави удружено са бактеријом, а тада се уједно јавља и нешто компликованија клиничка слика.

- Нема посебне терапије осим ако нису неки компликовани случајеви у питању, а вирус углавном прође сам. Потребно је давати лек против повишене температуре, и треба давати мало више течности него што је уобичајено. Врло је важно да дете мирује, да батали све своје активности, не би требало да иде у школу или вртић, да се изолује од брата, сестре, баке, деке. Вирус је доста заразан. Код одраслих особа и код оних који имају неко хронично обољење могао би да направи проблем - каже педијатар.

Све обично траје од пет до 10 дана, осим ако се не појаве неке компликације као што је запаљење плућа, или нека озбиљнија компликација.

- Деца која имају нормалан уобичајен имунитет то прође само, али ако дете има неке компликације попут кашља, превише лошег стања, некад је потребна и инфузија, али и антибиотици и то само ако се докаже да дете има и бактеријску инфекцију. Антибиотици не делују на вирусе, зато не треба да дајете детету напамет и на своју руку, "за сваки случај" - каже др Милићевић.

Одакле "амерички вирус"

Како додаје педијатар, услед миграција становништва, људи доносе, преносе, а уз то и само вируси мутирају и траже начин да преживе.

- Ово време је идеално за преношење вируса, деца су још увек у затвореном простору. Проветравајте просторије, ако је неко болестан нека се изолује, идите код лекара на време, узимајте течности и доста воћа и поврћа. Наравно уз терапију коју вам искључиво лекар да - каже др Милићевић.

У Нишу сада мирнија ситуација

Према речима директора у Нишу проф. др Милорада Јеркана, у протеклих неколико дана јављали су се мали пацијенти због овог вируса, али како додаје сада је ситуација знатно мирнија.

- У питању је вирусна инфекција која даје високу температуру, лечи се антипиретицима и витаминима, осим ако нема неких налаза на плућима и нема стрептококне инфекције на плућима. Ако има којим случајем, и јаве се неке додатне компликације бактеријског типа онда иде антибиотик. Било је случајева у претходним данима, али сада је смањен број оболеле деце. У просеку све пролази од четири до седам дана, па и до 10 дана. Потребно је јавити се лекару како би дете добило адекватну терапију - каже професор Јеркан.

БОНУС ВИДЕО: НЕМА РУКЕ, АЛИ ИМА СРЦЕ - СРЦЕ МАЈКЕ: Дејана показала како сама пресвлачи бебу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

Кулинарски спектакл укуса и иновација у Београду