КОСТА СМИРЕН, НЕ ПИЈЕ ЛЕКОВЕ: Шта се дешава са дечаком који је убио ученике у школи на Врачару
ТРИНАЕСТОГОДИШЊИ Коста К. који је 3. маја у основној школи на Врачару убио осморо деце и радника обезбеђења и даље је у поступку утврђивања урачунљивости у Клиници за неурологију и психијатрију за децу и омладину у Београду.
Према сазнањима "Новости", малолетник је претходне дане провео у стању смирености и није му прописана никаква терапија. Нема никаквих захтева, нити примедби на услове у којима борави. Рођаци су му донели гардеробу и торбу са другим потрепштинама, али само до управних канцеларија, без сусрета и контакта. Стручњацима који су са њим водили разговоре пренео је убеђеност да ће се ускоро наћи на слободи.
Питање његовог правног статуса и суочавања са размерама злочина која је починио већ данима преокупирају јавност. Иако као млађи од 14 година не може да буде изведен пред суд, нити му може бити изречена била каква кривична санкција, сигурно је да његов живот више неће бити исти.
Дечак не може да заврши у Васпитно-попоравном дому у Крушевцу, ни у малолетничком затвору у Ваљеву. Али то не значи, како се у почетку спекулисало, да ће се наћи на слободи.
Како за "Новости" открива Драган Вулевић, специјалиста за социјално право и бивши начелник Одељења за надзорне послове у области породично-правне заштите у Министарству рада, Центар за социјални рад тражиће директно од лекара који врше процену здравственог, психичког и емоционалног стања Косте К. и да се изјасне који даљи облик заштите препоручују.
Специјалисти ће се писмено изјаснити да ли је дечак опасан по себе и околину, као и да ли сугеришу затворени облик заштите, отворени облик или враћање назад, у породицу.
- Затворени облик заштите била би хоспитализација, за шта је потребна сагласност родитеља. Уколико родитељи ову сагласност не дају, орган старатељства може да покрене поступак за доношење привремене мере о лишењу родитељског права и да постави детету привременог старатеља - објашњава Вулевић.
То, конкретно, значи да центар констатује како су се родитељи оглушили о здравствене препоруке лекара које су у најбољем интересу детета. Сходно томе може им се или делимично одузети старатељство, у делу одлучивања о лечењу дечака, или чак и потпуно, ако се утврди да има законских основа и да су породичне околности угрожавајуће по малолетника. Овај поступак не одлаже лечење, односно дете ће за то време остати на Дечјој клиници за психијатрију. Привремени старатељ може, по закону, бити или Центар за социјални рад или неки поуздан блиски рођак.
Друга могућност је да, уколико стручњаци констатују да код Косте К. нема никаквих поремећаја личности, центар процени да би он требало да буде смештен у институцију за децу са поремећајима у понашању. То су Дом за васпитање деце у Књажевцу или "Васа Стајић" у Београду. Самом Вуловићу ова мера, с обзиром на тежину почињеног дела, делује мало вероватна, јер су у питању домови отвореног типа.
Ипак, пошто је и за ово потребна сагласност родитеља, уколико је они не дају, центар и у том случају може да покрене поступак за лишење родитељског права.
- Трећа могућност је да тим лекара каже како детету није потребно лечење и да се он врати у породицу. У том случају орган старатељства дужан је да састави детаљан план подршке родитеља у подизању детета - објашњава Вулевић.
Све ове мере одређује центар за социјални рад као орган старатељства, а не суд.
Како објашњавају у Адвокатској комори Београда, малолетницима млађим од 14 година свакако могу бити одређене само васпитне мере. За лакша дела то је укор, а за тежа следи појачан надзор - био то надзор родитеља, усвојиоца или стараоца, или надзор у другој породици или, пак, од стране органа старатељства. Могућа је и мера дневног боравка у одговарајућој установи за васпитање и образовање. Закон каже да се, уколико се установе психички поремећаји, може изрећи и мера упућивања у посебну установу за лечење и оспособљавање.
- Ова мера је пандан мери безбедности обавезног психијатријског лечења и чувања у здравственој установи када су у питању пунолетни учиниоци - објашњавају у АКБ. - У том случају дете остаје у психијатријској установи колико је потребно, а када наврши 21 годину мера се може наставити у здравственој установи у којој се извршава обавезно лечење и чување одраслих.
Код нас је то најчешће Специјална затворска болници при београдском Окружном затвору, познатијем као ЦЗ.
Када буде одређивао даљу судбину дечака, центар ће морати да узме у обзир степен његовог поремећаја у друштвеном понашању, тежину дела, побуде, прилике у којима је живео, понашање после учињеног дела...
Пита се и притворени отац
МАДА су медији најчешће спекулисали да ће евентуалну сагласност за спровођење даљих мера према Кости К. морати да да мајка, закон каже да се сагласнот тражи од оба родитеља. Упркос томе што је Костин отац, са којим је дете иначе и живело, у једномесечном притвору, он је и даље формалан носилац родитељског права, па је и његова реч о даљој судбина дечака неопходна.
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (26)