СНЕГ ОБОРИО АПРИЛСКИ РЕКОРД: Минула зима била трећа најтоплија у Србији од 1951. - јуче пахуље засуле централни део земље (ФОТО/ВИДЕО)

Е. В. Н.

05. 04. 2023. у 08:00

ЧЕТВРТИ дан априла 2023. године поставио је нове метеоролошке стандарде и остаће упамћен као датум када је у Београду забележана највећа висина снежног покривача у овом пролећном месецу откада се врше мерења, а то је 150 година уназад! На мерном месту РХМЗ у Кошутњаку јуче у 18.00 измерено је 19 центиметара снега.

СНЕГ ОБОРИО АПРИЛСКИ РЕКОРД: Минула зима била трећа најтоплија у Србији од 1951. - јуче пахуље засуле централни део земље (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Д.Миловановић

Претходни рекорд постављен је пре само две године, када је 7. априла 2021. било десет центиметара. Рекорди ће вероватно пасти и широм Србије, у нижим пределима, где се очекују додатне падавине данас и сутра.

Извор: Д.Миловановић

Ситуација на улицама Београда

Иначе, минула зима је била једна од најтоплијих - друга најтоплија у Београду од 1888, односно трећа најтоплија у Србији од 1951. године. Према метеоролозима, снег у априлу формира се отприлике једном у десет година. На планинама је другачија ситуација и ту рекорд из 1997. неће бити оборен - у априлу је тада на Копаонику било 160 центиметара белог покривача.

ШЕСТОРО ПОВРЕЂЕНИХ КОД РАЧЕ

АУТОБУС превозника "Јањушевић", који је превозио путнике на релацији Крагујевац-Рача, слетео је са пута јуче ујутро око 5.30, на путу Церовац-Рача, код места Собовица. Три екипе Хитне помоћи су изашле на терен, како би збринуле путнике. Према речима директорке крагујевачке Хитне помоћи, др Гордане Ђокић, шесторо путника је одмах превезено у Ургентни центар УКЦ Крагујевац на детаљније прегледе.

foto: Printscreen/Instagram 192_rs

Пошто се од 1. априла скидају зимски пнеуматици, многи возачи су остали затечени. Из надлежних служби саветују онима који то нису урадили да још не скидају зимске гуме. Припадници Сектора за ванредне ситуације у сталној су комуникацији са свим чиниоцима у систему заштите и спасавања на територији Србије и спремни су за деловање.

ПРИЈЕПОЉЕ

У ноћи између понедељка и уторка права снежна вејавица захватила је Пријепоље, Нову Варош и Прибој, а у планинским селима овог краја пало је скоро пола метра снега, док је у градском подручју његова висина у Новој Вароши око 20 центиметара, а у градовима поред Лима мање од 10.

- Ситуација је тежа по брдима где је снега до 40 центиметара, док га у граду има од 15 до 20 центиметара. Све је под контролом јер пада сув снег и не прави проблеме - рекао је Радосав Васиљевић, председник Општине Нова Варош.

Слична је ситуација и у Пријепољу и Прибоју, где су сви путни правци проходни.

КРАЉЕВО

Снег који је дуже од 12 сати различитим интензитетом непрекидно падао у краљевачком крају највише главобоље задао је путарским и комуналним службама. Сви магистрални и регионални путеви на територији Краљева су проходни. Највише проблема било је на Рудњанској висоравни, где је нападало око 20 центиметара снега. Две екипе радника краљевачких "Путева" ангажоване су на чишћењу локалног пута Рудно-Бзовик, али им је посао додатно отежавао снажан ветар који прави високе наносе.

- Екипе ће у рудњанском крају наставити дежурство док то буде потребно, као и у Гледићу, Толишници и Ласцу - каже Мирко Вуковић, директор ЈКП "Путеви".

НОВИ САД

Мање интервенције било је једино на сремској страни града, где је посипана со на фрушкогорском путном правцу Раковац-Змајевац. Аутобуси градског и приградског превоза саобраћали су редовно, осим оних који уобичајено иду преко Иришког венца где је, према саопштењу "Путева Србије", из правца Руме ка Новом Саду и из Новог Сада ка Руми, јуче била на снази забрана за теретна моторна возила.

РАСТУ ВОДОСТАЈИ, МОГУЋА ИЗЛИВАЊА

На Млави, Пеку, Нери и Брзави водостаји су у већем порасту и кретаће се између граница редовне и ванредне одбране од поплава. На Црном и Белом Тимоку, Јужној Морави, Топлици, Ветерници, Јабланици, Пустој, Нишави, Расини, Јасеници, Кубршници и Тамишу код Јаше Томића, водостаји ће бити у већем порасту и кретаће се око граница редовне одбране од поплава. На мањим бујичним водотоцима ових сливова могућа су локална изливања.

ПОЖАРЕВАЦ

Снег је почео да пада од уторка рано ујутру, али није се створио већи снежни покривач, због претходно расквашеног земљишта. Иако је снег падао непрестано сатима, није дошло до већих проблема у саобраћају, нити до застоја на путевима. Проблема није било ни са даљинским грејањем, ни водоснабдевањем.

КРУШЕВАЦ

Снежне падавине направиле су главобољу у више села подно Јастрепца. Процењује се да је око 350 домаћинстава остало без напајања електричном енергијом. Екипе ЕПС-а су више сати биле на терену како би санирале оштећења на нисконапонској мрежи. Припадници Сектора за ванредне ситуације интервенисали су због изливања река и бујичних река и потока. Вода је ушла у подруме више кућа у селима у приобаљу мањих и већих река.

ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ

Колико је благовремена временска прогноза, да ће снег пасти и у априлу, изненадила све надлежне службе у Горњем Милановцу? На (не)очекиваној висини снега од 15 центиметара, а још више по "горњим" селима, до којих се заиста теже долази, а мештани морају до лекара, на послове у фарбикама, установама... Њихова је мука тешка, а град им је због свих обавеза и потреба далеко.

- Све приоритетне улице у граду су проходне - изјавио је Божидар Вучетић, директор ЈП за изградњу, надлежног и за чишћење снега.

- Због једне старије суграђанке, имали смо интервенцију у селу Мутањ, под Рудником. Наша механизација ангажована је у селима Гружанског и Прањанског краја, биће затим и у Качерском крају, према Љигу.

ШАБАЦ

Снег који је пао, у најмању руку, забринуо је воћаре у Јадру, Подрињу, Азбуковици, Мачви, Рађевини и Поцерини, јер најтеже погађа, како каже стручњак за воћарство Жељко Максић из Горње Борине, кајсију, брескву, домаћу џанарику и шљиву. По његовим речима, сада би, евентуално мраз после снега, починио "масакр у воћњацима". Поменуто воће је, колико до јуче, било у одличном стању и наговештавало је берићет. Што се тиче јабуке, крушака, малина и купина, по Максићевим речима, "не би требало да буде већих проблема".

ВАЉЕВО

Висина снежног покривача, који је почео да пада у уторак нешто после поноћи, у ваљевском крају јуче је достизао висину и до 10 центиметара. Све саобраћајнице на подручју Ваљева и Колубарског округа јуче су биле проходне. Посута је со на улицама Ваљева, путари чисте снег на прилазу Дивчибарама. Снег није проузроковао проблеме са снабдевањем електричном енергијом на подручју Ваљева и Колубарског округа. 

ШЉИВЕ И КАЈСИЈЕ УБИО МРАЗ, СНЕГ ПОЛОМИО МЛАДАРЕ МАЛИНЕ

У појединим подручјима Ивањице, посебно у висинским пределима, снежни покривач достигао је висину и до метра, што је проузроковало блокаде бројних локалних путева. Под тежином снега оборена су многа стабла која су препречила пут житељима голијских села.

- Путни правац Одвраћеница - Преко Брдо тренутно је непроходан због снега кога има на појединим местима и до пола метра. Отежавајућа је околности што дува јак ветар и омета пробијање пута - казао је Витомир Аросовић из ивањичких "Путева". На ауто-путу "Милош Велики", у правцу из Чачка ка Београду, у близини излаза ка Љигу, због снега је дошло до превртања шлепера, па је ова саобраћајница била блокирана неколико сати. Ране сорте воћака, које су већ увелико у цвату, претрпеће огромна оштећења, посебно ако се има у виду, како објашњавају стручњаци, најављени минуси наредних јутара.

В. Митрић

- Постоје неки начини заштите воћних врста и то су пре свега примитивни - од задимљавања до паљења сламе како би се подигла температура у воћњацима, али сви они у пракси дају веома мало резултата, а захтевају пуно људског рада. Постоје савремене методе као што су орошавање, тако да се та роса односно влага којом се засади прскају претвара полако у лед и ослобађа се одређена количина топлоте и на тај начин се штите цветови, међутим у нашим засадима ти системи скоро и да не постоје - рекао је директор Института за воћарство Чачак Драко Јевремовић. У ивањичким селима највише су страдали малињаци и купињаци, јер су под тежином снега многи младари поломљени. Такође је страдала шљива, кајсија, трешња...

- Нема спаса, до следеће године нема више цвета. За ову годину са шљивама се чини да је крај, нажалост. Осим шљива, кајсију је већ десетковао мраз, трешња је под знаком питања. Ако нешто опстане од воћа, то једино може бити јабука која још увек није процветала - јадао се Чачанин Веселин Вујовић, познати воћар овог краја, који у свом воћњаку има више од 20.000 садница шљиве. (В. ИЛИЋ)

БОНУС ВИДЕО:

КОЛАПС У САОБРАЋАЈУ: Снег зауставио возила на улицама Београда

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

ХИТНО СЕ ОГЛАСИО КРЕМЉ После оптужби да је Русија оборила азербејџански авион: То нико не треба да ради!