ДАН КАДА ЈЕ СРЦЕ БЕОГРАДА РАСКРВАРИО НАТО: У ноћи између 2. и 3. априла 1999. први пут, после 1945. бомбардована једна европска престоница
САМО највећи злочинци могу преко глава новорођенчади и пацијената који леже у Ургентном центру, прикључени на апарате за вештачко дисање, ракетама да гађају зграду у непосредној близини.
У овим речима доцента др Владимира Ђукића, некадашњег директора Ургентног центра у Београду, сажета је запрепашћеност свих добронамерних људи због избора мете, зграде МУП, коју су авиони НАТО алијансе гађали у ноћи између 2. и 3. априла 1999. године. Тада је, први пут после Другог светског рата, бомбардован центар једне европске престонице. Крстарећим пројектилима погођене су зграде републичког и савезног МУП у Улици кнеза Милоша у Београду, у непосредној близини комплекса зграда Клиничког центра Србије, у коме се налази десетак болница, међу којима и породилиште, Хитна помоћ. На згради неуропсихијатријске клинике "Лаза Лазаревић" од јачине детонација попуцала су сва прозорска стакла, а страдала је и велика количина изузетно вредне архивске грађе смештене у једној од државних зграда које су бомбардоване.
- Од самог почетка НАТО бомбардовања није прошао ниједан дан, нити једна ноћ, а да неки објекат на подручју шире или уже околине Београда није бомбардован - каже, за "Новости", Ратко Булатовић, тадашњи челник градског штаба за ванредне ситуације, који је и сам тешко страдао приликом бомбардовања Генералштаба ВЈ у срцу престонице. - У то време сам био градски секретар за инспекцијске послове, а мој ратни распоред је био помоћник начелника Градског штаба цивилне заштите. Све градске службе су радиле захваљујући ангажману нас из Градског штаба. Београђани су били сигурни да неко брине о њима и да нису препуштени на милост и немилост НАТО бомбардерима. Продавнице и градски саобраћај су радили, осим у време ваздушне опасности. И сви домови здравља и болнице су били отворени. Град је, како тако, под бомбама функционисао.
ВЕЛИКА СРАМОТА
- ДО данашњег дана није прецизно саопштено колико је људи погинуло у ноћи када сам и ја настрадао - каже Булатовић. - Погинуло је неколико случајних пролазника и полицајаца. Није ми јасно зашто се то није обелоданило. Велика је срамота што се за 24 године није утврдио тачан број погинулих и рањених.
Напад Северноатлантске крваве армаде на центар Београда почео је 50 минута после поноћи тог 3. априла 1999. После снажних детонација развио се густ дим, а затим је избио пожар.
- Улица кнеза Милоша убрзо је блокирана због безбедности грађана. На срећу, нико у бомбардовању зграде МУП тада није настрадао - сећа се Булатовић. - Велики број Београђана је изашао из склоништа да помогну ако треба. Многе је снажна детонација тргла из сна, али панике на улицама није било.
ТОКОМ агресије главни град био мета свих 78 дана
Новинари су тада забележили да је разорене објекте полиције које су гутали ватрени језици обишао Влајко Стојиљковић. Тадашњи министар унутрашњих послова је, између осталог, рекао: "Априла 1941. Хитлерови нацисти су бомбардовали Београд. Ево, 1999. априла такође, Клинтонови нацисти и НАТО организације поново бомбардују Београд. Нашкодили су себи и целом цивилизованом свету. Ово је злодело монструма и злочинаца."
Зграда МУП Србије била је архитектонска лепотица Београда и целог Балкана. Аутор тог здања био је академик Иван Антић, добитник домаћих и светских признања. А, на терену је те вечери био и председник државне Думе Руске Федерације Сергеј Бабурин, који је рекао да "бомбардовање Северноатлантске солдатске сведочи о томе да се у Европи појавио људождер, НАТО, који показује своје право лице у Југославији".
У НАПАДУ 29. априла погинуло троје, 40 је рањено
Те ноћи, у бомбардовању ужег центра Београда, уништена је и зграда Комесаријата за избеглице, која се налазила уз зграду МУП Србије. А, део запослених је само два сата пре експлозије био у згради и збрињавао око 500 расељених особа које су тек стигле са Косова и Метохије. Само неколико минута после страховите експлозије на месту догађаја били су руководство и управа Клиничког центра, чији је тадашњи директор др Јован Хаџи Ђокић рекао:
- Као нешто најгнусније и најстрашније сматрам то што смо од људи који себе сматрају наводним творцима демократије склањали труднице и новорођенчад, да не би били спаљени у пожару НАТО авиона и њихових бомби, које шаљу и на цивилне објекте и болнице. Никога не могу умирити коментари НАТО да су авиони прецизни, јер подручје које гађају је густо насељена средина у центру Београда. Наше болнице и институти удаљени су на 20 метара, а зна се да не може постојати стопроцентна прецизност. Поред Клиничког центра налазе се Институт за онкологију и радиологију и Универзитетска дечја клиника.
А, доктор Владимир Ђукић није крио огорченост новинарским извештајима страних медија:
- Измасакрирали су снимак РТС у којем се виде бебе у склоништу. Претходних дана екипе Би-Би-Сија и Ен-Би-Сија су прошле кроз нашу интезивну негу и шок, а заправо су сликали антене на згради МУП које се виде кроз прозоре болесничких соба. Стално ми постављају цинична питања, провокације у стилу "како само седам жртава". А, ја их питам да ли је то мало. Сви онколошки пацијенти којима се одлажу операције су практично осуђени на смрт, а они то не рачунају.
У БЕЗУМНОМ чину рушења Генералштаба Војске тешко рањен Раде Булатовић, тадашњи челник градског штаба
Наредних дана детонације су одјекивале по целом Београду, а најжешћи напад од почетка агресије догодио се у ноћи између 29. и 30. априла. Те вечери, прво је у 22.35 срушен је Авалски торањ. Затим је уништен предајник Студија Б у Борчи. Онда су поново ракетиране зграде републичког и савезног МУП. У 2.40 погођена је зграда Генералштаба. Тада је Ратко Булатовић са екипом изашао на терен да види да ли има жртава. Званично, у току ових напада погинуло је троје људи, а 40 је рањено.
- Пожурили смо да помогнемо рањенима - прича нам Булатовић. - На семафору, на раскрсници Кнеза Милоша и Немањине, затекли смо два мртва младића у аутомобилу. Гомиле шута и грађевинског материјала било је по улици. Генералштаб је био у пламену. Ушли смо унутра кад су нас преко радио-везе упозорили да се склонимо јер следи нови напад. Није било времена за склањање. Први пут се десило да су се злочиначки бомбардери НАТО-а у кратком временском интервалу вратили да гађају исти објекат. Знали су да су спасилачке екипе унутра. Као да су намерно хтели да побију припаднике спасилачких екипа, да нас обезглаве и да завлада још већи хаос и паника у народу. Одлучили су се за безумни злочиначки чин.
РАЊЕН И ФОТО-РЕПОРТЕР "НОВОСТИ"
У ДРУГОМ нападу на пусту зграду Генералштаба, рањен је и фото-репортер "Новости" Игор Маринковић. Када је пала прва бомба на зграду МУП, он и наш новинар Драган Вујичић "одјурили" су тамо из редакције. Чим су стигли, следећа бомба погодила је Генералштаб. Појурили су до те зграде и само што су стигли експлодирала је друга бомба.
- Био сам десетак метара испред зграде Генералштаба када сам видео како људи трче према железничкој станици. У том моменту друга бомба је погодила зграду. Осетио сам да ми се нешто топло слива низ лице, пета ми је била повређена и нисам мога ода ходам. Имао сам среће да ме нису погодили гелери, већ само делови зграде - прича Игор, који је са сломљеном петом прво отишао до редакције "Новости". Тек кад је предао фотографије отишао је код лекара.
Зачуо је две јаке експлозије и пао. Сећа се блеска, а онда је завладао мрак. Помислио је да је дошао крај. Некако је смогао снаге да моторолом обавести штаб да је рањен. Лекари су му спасли живот, али су морали да му одсеку ноге, обе, високо изнад колена. Имао је тада 40 година.
- Пробудио сам се сутрадан у шок-соби Ургентног центра Србије - каже Булатовић. - Чудо је да сам преживео. Доктори су учинили све што су могли да ме врате из коме и спасу живот. Ране су биле тешке, много сам искрварио да су и они рекли да сам медицински феномен. Остао сам жив да и 24 године касније, као један од више хиљада страдалника, сведочим о том страховитом злочину који не сме никада да се заборави, нити да се опрости.
НЕВИНА КРВ
СВОЈУ тешку судбину, Булатовић је описао и у стиховима 2019.
У рано пролеће лета Господњег
Хиљаду девесто деведесет девете
Бомбе НАТО пакта спржише моје
Бутине, колена, цеванице, пете
И док ових година, овако прикраћен
Између земље и неба шетам
Размишљам, добро је што сам ипак жив
Да им још мало и овакав сметам
Да их подсећам на бројна злочинства,
Да их опомињем, да им пркосим
Пред покољењима, они нек се стиде,
А ја своје ране са поносом носим
У реку невино проливене крви
Што немирно хучи, бучно као слап,
Знам нисам једини нит задњи нит први
Који у њу просу једну своју кап
Ова моја реч немоћне утехе
Нека се далеко, чак до неба чује,
Ја им не опраштам, давно је речено
Да крв невина никад не мирује.
После опоравка Булатовић је наставио да ради. Уз помоћ помагала, протеза и штака, научио је да се креће. Радио је све до 2008. године. Тада је отишао у пензију.
- Нисмо ни свесни колико можемо да издржимо - каже Булатовић и закључује да човек мора да се помири са стварима које не може да промени.
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (9)