БИО ЈЕ ВАНБРАЧНО ДЕТЕ ВОЈВОДЕ,А ПОСТАО ПРВИ УПРАВНИК БЕОГРАДА: На његовој сахрани плакала је цела престоница (ФОТО)
ИАКО га је тајно родила љубавница познатог војводе Павла из Стопање, Петар Цукић је стицајем околности одрастао на двору кнеза Милоша Обреновића и постао први управник вароши београдске.
Ванбрачни син војводе трстеничког и крушевачкох краја, детињство је провео у конаку кнегиње Љубице и ту добио најбоље васпитање у оно време.Каријеру је започео као војник, а подофицирски чин добија са само 18 година. Од 1820. године Петар Цукић, који је добио и презиме Лазаревић, постаје члан Народне канцеларије у Београду, а три године касније и подибарски кнез.
За настојника кнежевог двора и управитеља српског дела вароши Београда постављен је 1828.године и од вароше успева да направи прави град.
- У време његовог управљања у српском делу Београда купљена су три звона и намештена на звонари Саборне цркве, која су први пут после неколико векова зазвонила 16. фебруара 1830. године - наводи у приређеној биографији Иван Величковић, библиотекар Завичајног одељења Библитеке „Јефимија“ у Трстенику.- По његовој наредби, због сигурности, Београд је ноћу био осветљен фењерима.
По истаку успешног мандата, Цукић-Лазаревић наставља војну каријеру и постаје капетан нахије Тамнавске, Подибарске, управник Новог Пазара, да би од 1841. године био начелник округа Крушевачког. Није само Београд осетио напредак када га је преузео овај способан урбаниста.
У Краљеву је 1832. године спровео регулациони план за уређење главног трга по угледу на Звездасти трг у Паризу. Исте године преместио је варош Трстеник из Осаонице на данашњу локацију. Колико је био способан и испред свог времена, указује податак да је као окружни начелник у Крушевцу, на турској граници увео карантински затвор, како би било спречено уношење опасне заразе. Уз то, изместио је све куће и дућане из старе чаршије како би боље уредио град.
Указом кнеза Александра Карађорђевића постављен је 1842. године за члана Државног савета и добија чин коњичког пуковника.
На жалост, Петар је рано преминуо. Његова сахрана упамћена је као једна од највећих тог времена, опеван је у Великој београдској цркви, а посмртне говоре, уз звона која је он поставио, о његовим заслугама говорили су митрополит Петар Јовановић, архимандрит Гаврило Петровић и чувени Јован Ристић.
За собом је из брака са Аном, ћерком Петра Николајевића Молера, војводе из Првог српског устанка, оставио синове, др Константина-Косту Цукића, министра финансија, и Лазара, мајора, као и две ћерке. После Анине преране смрти, оженио се Маријом Јовановић са којом је имао сина.
Колико је био уважен и популаран Петар Цукић-Лазаревић сведочи податак да је цела његова тазбина из брака са другом супругом Маријом преузела његово презиме! Уместо Јовановић, постали су фамилија Цукић.
БОНУС ВИДЕО - ГДЕ ЈЕ СРПСКО БЛАГО: Каква је судбина хиљада рукописа, реликвија, икона, уметничких дела...
Препоручујемо
БИЦИКЛОМ ИЗ ФРАНЦУСКЕ ДО КИКИНДЕ: Студент медицине од октобра путује по Европи (Фото)
02. 03. 2023. у 21:58
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)