ОВО СВЕТО МЕСТО ВЕРНИЦИ НЕ ПРЕСКАЧУ: Изворишта лековите воде привлаче вернике, за цркву се везује прелепо предање (ВИДЕО)

С.БАБОВИЋ

01. 03. 2023. у 21:57

ВЕРУЈЕ се да је манастир Наупаре код Крушевца подигао кнез Лазар Хребељановић са својим сином, деспотом Стефаном Лазаревићем у другој половини 14.века, али то није једини разлог због чега овај манастир мора да се посети.

ОВО СВЕТО МЕСТО ВЕРНИЦИ НЕ ПРЕСКАЧУ: Изворишта лековите воде привлаче вернике, за цркву се везује прелепо предање (ВИДЕО)

Foto:S.Babović

Од Крушевца је удаљен 13 километара и права је прилика да се обиђе на путу за Копаоник. Најраније се помиње 2.марта,1382.године у повељи Патријарха жичког Спиридона, која је упућена монаху Доротеју и сину Данилу.

- "Међу имањима која ови ктитори поклањају нманастиру Дренчи-Двор у Наупаре с придворицом" - стоји у повељи из 1382.године.

Постоје и два тумачења око ктиторства ове богомоље. Када је кнез Лазар зидао Лазарицу у Крушевцу, послао је свог сина Стефана у Јастребац да довуче камен за Лазарицу.Стефан је тада изабрао место да себи сагради цркву. Посетио је то место и наводно се у Наупару, кнез уверио да је нова црква при манастиру лепша од Лазарице.

- "Шта ти сине НА УМ паде да ту зидаш цркву?" - рекао је наводно кнез Лазар.

Друга легенда односи се на наводну ковницу новца. Верује се да је била у оквиру манастира. Тако се дошло до имена Наупаре, замо где је „искована нова пара“.

Данашњи комплекс чини 18 хектара поседа на којем се налази црква,стари и нови конак,штала,воденица и амбар. Манастир је посвећен Рођењу Пресвете Богородице. То је манастирска слава, а манастирски сабор је 15.августа на дан Преноса моштију Светог Архиђакона Срефана.

- После пада Крушевца и његове околине, 1454.године, манастир је порушен и у рушевинама је био све до Карађорђевог устанка-прича за „Новости“ игуман Дамаскин.

Сређивање и обнова уследили су у време Првог српскох устанка,а онда се до веће обнове долази у време Милоша Обреновића.Записано је да су храм обновили,у Милошево доба и митриполита Петра Јовановића, браћа Стојан и Алекса Симић,као и архимандрит Светог Романа Сава Петровић и Јеромонах Пахомије,сабрат манастира.О овоме говори плоча на улазним вратима манастирске цркве.

Црква је чувена по розетама, две су непроцењиве вредности.

- Манастирска црква је у 14.веку била фреско осликана,али су оне временом уништене и данас постоје само делови тих фресака, које су откривене рестаурацијом 1994.године- открива за „Новости“ игуман Дамаскин.

После обнове цркве 1835.године,како стоји у аналима цркве, урађен је нови иконостас, где су осванули ликови Господа Исуса Христа и Мајке Божије,Свети Архангел Михаила, Архиђакон Стефана, док су у горњем делу Свети Апостоли и распеће. На иконостасу постоје и старозаветне композиције жртава Аврамовова и Нојева.

Наупаре је било и на удару Бугара у време Првог светског рата, али га ни комунисти нису поштедели после НОБ-а, када монасима одузимају 1.872 хектара имовине. Све до 1950. године, то је био мушки манастир,а онда постаје женски. Монахиња постаје Дарија, која је прешла са једним делом сестринства из манастира Дивљане.Крајем 80-их година почиње градња новог конака,а потом и даља обнова.

Данас је манастир Наупаре, са чудотворним извориштима воде место духовног окупљања и мира. Има парохију од три села Наупаре,Горњи Степош и Буковица.

Становници Науапара посебно брину о манастиру.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ПАНАТИНАИКОС ЋЕ ИГРАТИ ФАЈНАЛ ФОР У АБУ ДАБИЈУ: Атаман провоцира пред меч против Олимпије