ОТИМАЈУ ИМАЊА СРБА У БЕНКОВЦУ: Хрватска спроводи "Олују" и у катастру

В. Ц. С.

28. 02. 2023. у 11:00

УКОЛИКО не уложе жалбе на најновије мере "подржављења" у Хрватској, на хиљаде српских породица из бенковачког краја, баш као и многе хрватске, остаће без земље. Први март је последњи рок до када мештани ове општине могу да предају приговоре ако су им имања у судско-земљишним књигама уписана као власништво државе Хрватске.

ОТИМАЈУ ИМАЊА СРБА У БЕНКОВЦУ: Хрватска спроводи Олују и у катастру

Фото Facebook

У писању приговора помаже им Епархија далматинска, а у просторијама црквене општине у Бенковцу правници Српског народног већа асистирају људима у састављању жалби.

- Град Бенковац је јавно објавио Предлог програма располагања пољопривредним земљиштем у власништву Хрватске за подручје Бенковца којим се покушава одузети имовима свима који су је користили, а водила се као општенародна имовина - саопштила је Епархија далматинска.

Предлог програма садржи попис свих катастарских честица (парцела) у власништву Хрватске одређених за давање.

- Овим путем покушава се одузети имовина свима који су уживали и користили је, а водила се на општенародној имовини, те ће се дати-продати другима - упозорили су из Епархије.

За давање у закуп укупно је предодређен 2.801,6 хектара, а за продају 2,1 хектар ораница, шума, винограда...

Ово је створило велику панику међу српским живљем, па су се испред просторија црквене општине СПЦ, али и зграде бенковачке општине формирали велики редови.

- Катастарске књиге се разли - кују од судско-земљишних и испада да сви они који су као власници земље уписани у катастру, а не у суду, нису више власници - каже Р. М. из Бенковца. - Рок да уложимо жалбе и докажемо да деценијама, па и столећима поседујемо и обрађујемо ту земљу, прекратак је: од 15. фебруара до 1. марта. Деведесет одсто Срба расуто је по свету, од Европе, до Аустралије и Канаде, па већина нити зна шта се дешава, нити може брзо да реагује. Други су пак припадници старије, повратничке популације, и такође не знају шта би требало да раде. Сигурни смо да тај вакуум Хрватска жели да искористи за још једно етничко чишћење у катастарским књигама.

Према речима нашег саговорника, реч је о најплоднијој земљи - Равни Котари тзв. Мала Калифорнија, катастарске општине Ислам Грчки, Биљане Доње, Биљане Горње, Смиличић, Кула Атлагић, Јагодња Горња, Бијелина, Церање Горње, Пристег, Радашиновци... Р. М. каже да је у питању прави "катастарски геноцид", чије су Хрвати мање жртве, јер је терет највећим делом пао на Србе.

- На стотине и стотине приговора је већ уложено. Ни у Сплиту, ни у Задру земљишне књиге се не поклапају са катастром, али њих нико не дира. Људи су бесни и уплашени - каже Р. М.

Саво Штрбац, први човек Документационо-информационог центра "Веритас", објашњава да је у Хрватској, уз велику финансијску подршку ЕУ, почело сређивање судско-земљишних књига, за шта је, како каже, опредељено више новца него за Пељешки мост.

- С правне стране, био би ово потез вредан признања да немамо проблем, а то је да већина Срба није тамо и питање је да ли ће стићи до 1. марта да уложи приговор - каже Штрбац.

Према његовим речима, судско-земљишни власници у Хрватској се третирају као прави власници, док су у катастру поседници, односно они који ту земљу деценијама обрађују. А све док се поседник не нађе у земљишним књигама, он формално није власник.

- Много земље је одузето после рата од велепоседника и аграрном реформом дато сељацима. И за време Краљевине је била аграрна реформа. Парцелама се трговало, браћа су их међусобно делила и спајала, а да све то није спроведено кроз земљишне књиге. Сад је Хрватска одлучила да уведе ред, али је рок за приговоре прекратак, јер се у међувремену десио рат и Срби су се одселили.

Штрбац додаје да геометри већ годинама излазе на терен и покушавају да одреде границе парцелама. Он наводи недавни, у најмању руку необичан случај, човека који је геометрима дао такву линију разграничења свог плаца са комшиницом која живи у Србији, да јој граница прелази посред куће. Жена сада мора да покрене судски спор. То исто ће морати да учине и сви они који не успеју да уложе приговор на Програм располагања пољопривредним земљиштем у року. У судском спору мораће од Хрватске да поврате дедовину.

СЛУЧАЈ ПОТОМАКА ВЛАДАНА ДЕСНИЦЕ 

ЈЕДАН од примера како се земљишне књиге разликују од катастарских јесте и случај потомака чувеног писца Владана Деснице, који води порекло од српског ускока Стојана Јанковића. Јанковићи, односно Деснице, били су велепоседници у Исламу Грчком. Земља која им је одузета после рата и даље се у земљишним књигама води на њих, па су Десничини потомци, по речима Штрпца, позвали сељане који деценијама обрађују ове парцеле да се на њих и укњиже.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (1)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум