БУРНА РАСПРАВА НА ОДБОРУ ЗА КУЛТУРУ И ИНФОРМИСАЊЕ ОКО СИТУАЦИЈЕ У РТС: Милиони за емисију које нема
ПРВИ пут откад је избила афера везана за пословање и трошење новца Јавног сервиса, на шестој седници скупштинског Одбора за културу и информисање, око извештаја о раду РТС, "копља" су уживо "укрстили" генерални директор Драган Бујошевић и председник УО Бранислав Кланшчек.
Одбор је већином гласова усвојио Извештај о раду националне телевизије за 2021.
Бујошевић је навео да су у РТС-у срећни јер је у њихову медијску кућу ушла полиција.
- Сигуран сам да за време откад сам на челу ове куће нисам узео ниједног "ћоравог" динара и ником нисам наместио ниједан посао - рекао је први човек Радио телевизије.
У дебати између њега и Кланшчека поново је отворено питање зашто Јавни сервис издваја новац за пројекте спољних продукцијских кућа, у којима су ангажовани уредници и водитељи РТС-ове ТВ звезде, и које користе технику и студијски простор РТС-а.
Кланшчек се запитао и шта раде запослени за плату, ако воде само емисије приватних кућа за велике хонораре, наводећи да једна епизода најпопуларнијег квиза, који производи сам РТС - "Слагалица", кошта 500 евра, а епизода "Потере" - 19.000, "Ја волим Србију"- 20.000, "Стигни ме ако знаш" - 21.000 евра. Сат и по "Шаренице", такође у производњи РТС-а, кошта 1.700 евра.
Бујошевић је одговорио да су емисије спољних продукција брже снимљене и јевтиније, и као пример навео "Сасвим природно" Јована Мемедовића, која по епизоди кошта 2.500 евра, док би у продукцији РТС-а коштала више од 4.000 евра, а емисије снимане у иностранству и преко 10.000.
- Квизови "Потера" и "Стигни ме ако знаш" нису наше лиценце и не можемо да их купимо јер их је давно купио "Адреналин", па морамо да их откупимо - додао је Бујошевић. - Јован Мемедовић ради "Потеру" само зато јер је победио на кастингу "Адреналина".
На то је Кланшчек узвратио да се не зна да ли су спољне продукције јевтиније јер никада није урађена пројекција трошкова, што му је, како је навео, потврдила и директорка продукције Биљана Царевић. Такође је навео да је од 41 милиона евра, колико је дато за производњу програма, 32 милиона плаћено спољним и независним продукцијама.
БАСНОСЛОВНЕ ВАРИЈАБИЛЕ
У дискусији чланова Одбора могло се чути да највећи број запослених у РТС, њих око 2.500, има између минималне и просечне плате, док мала група привилегованих има баснословне варијабиле. Ово је потврдио и Кланшчек, и навео да група одабраних добија на плату између 100.000 и 130.000 динара бонуса месечно.
Генерални директор је, пак, казао да се 64 одсто грађана Србије информише путем националне телевизије, а 39 одсто у љу има поверења. Назвао је Јавни сервис "кичмом нормалне Србије", ком људи верују јер не навија ни за кога. Једина законска обавеза коју не испуњавају, по речима Бујошевића, јесте емитовање 10 одсто програма које раде независне продукције. Како је рекао, у 2021. тај проценат је био седам до осам одсто.
Кланшчек се пожалио и да РТС опструише УО у добављању докумената, и навео да су случајно сазнали за емисију "Један добар дан", за коју је 2020. одвојено два милиона динара, наредне године девет милиона, а прошле два и по милиона, и за коју млади водитељ добија редовно новац, иако се та емисија ниједном није емитовала.
Полемика је вођена и око тога да ли је председник УО имао право да изнесе податке из Извештаја о раду РТС у јавност или не: Бујошевић је тврдио да је открио пословну тајну, а Кланшчек да је рад Јавног сервиса - јаван и да он, чак и по интерним документима РТС, има право да објави податке.
Препоручујемо
МТС ДВОРАНА ДЕМАНТУЈЕ БУЈОШЕВИЋА: РТС није дао 50.000 евра за Београдско пролеће
16. 02. 2023. у 14:11
ПОЛИЦИЈА УШЛА У РТС: Проверавају папире, огласила се Оливера Ковачевић
15. 02. 2023. у 15:38
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (2)