У ДВА "СИВА ДОМА" - 216 КАЖЊЕНИКА: Насиље млађих од 18 све учесталије и бруталније, али се тај тренд не види и у поправним заводима
МАЛОЛЕТНИЧКИ обрачуни све су чешћи и бруталнији, о чему сведочи и најновији случај премлаћивања осмака у Врању, којег су вршњаци, али из друге школе, толико претукли да је неколико дана лежао у болници.
И статистика показује да је готово сваки двадесети учинилац неког кривичног дела у Србији - малолетник. Ово потврђују последњи доступни подаци Републичког завода за статистику за 2021. годину. Бројке делују много боље него у првој деценији овог века, када је чак 10 одсто свих осуђеника било млађе од 18.
Ипак, званична статистика одудара од наше свакодневице, која обилује вршњачким насиљем и бруталношћу.
Адвокати и центри за социјални рад ову разлику објашњавају тенденцијом да се код адолесцената више примењују васпитне мере, него затворске казне. Јер, пракса је показала да се сваки шести малолетник који је "прошао" кроз заводе у њих и враћа, поново починивши криминално дело. Према речима адвоката Петра Учајева, некада то буде зато што не може да се запосли и снађе на слободи, некада због дроге од које се није одвикао, па не бира начин да дође до новца, понекад због благе казнене политике пре пунолетства, а некада и зато што је у малолетничком затвору морао да огруби и научи како да опстане, па се тек после њега претворио у "озбиљног криминалца".
Мада се у малолетничким заводима број кажњених готово не мења, они који тамо доспеју - све су суровији. У 2021. је иза решетака завршило троје, а у васпитно-поправном дому 94 малолетника.
Само током 2021. петоро млађих од 18 оптужено је за убиство. У КПЗ за малолетнике у Ваљеву, према подацима Управе за извршење кривичних санкција (УИКС), на крају прошле године било је 17 осуђеника. Од тога, двојица млађих од 18. У Васпитно-поправном дому у Крушевцу било је 199 штићеника, а њихов број је већ годинама између 180 и 200.
У ваљевски завод, објашњавају у Управи, упућују се старији малолетници или млађи пунолетници до 23 године који су први пут кажњени затвором. Махом је реч о починиоцима тешких кривичних дела са елементима насиља.
- На издржавање казне у протеклих осам година упућивано је у просеку по 20,6 починилаца годишње. Законом су предвиђене две мере: васпитна и затворска казна за малолетнике, али се ова друга одређује само у посебним случајевима, када су у питању тешка кривична дела и када је починилац старији малолетник. Чешће се прибегава постепеном кажњавању и блажим формама, да би се што адекватније утицало на младу особу која још није завршила развојни пут - кажу у УИКС.
Управо у овоме би, како објашњава Учајев, могло да лежи објашњење зашто је крими-статистика у паду. Да би се спречило жигосање тинејџера и њихов озбиљнији улазак у свет криминала, држава им даје нову шансу, па многи не стигну до суда.
- Већ у тужилаштву се малолетницима одређују васпитни налози. То могу бити поравнање са оштећеним, редовно похађање школе, укључивање у рад хуманитарних организација, одвикавање од зависности, одлазак у саветовалишта. Ово на многе делује васпитно, као некада шамари у полицији када дете украде комшији кола. Већина не понови дело - објашњава овај београдски адвокат.
Изречен васпитни налог не улази у досије, за разлику од васпитних мера и класичних санкција, које изриче суд.
Подаци Градског центра за социјални рад у Београду (ГЦЗСР) показују да је 2021. у евиденцији било 2.569 деце са проблемом у понашању и у сукобу са законом. Међу њима су најбројнији они између 16 и 17 година.
- Као што је случај и са другим појавама које су индикатори друштвених криза, регистрован обим малолетничке делинквенције одудара од реалне распрострањености ове појаве, а увид је отежан, јер евиденције води више институција - објашњавају у ГЦЗСР.
- Насилништво међу младима је могуће решити само заједничким деловањем породице и заједнице. Потребна је шира подршка за рано откривање поремећаја и стварање услова за третман и ове деце и њихових породица. Искуства показују да деца из породица са поремећеним односима преносе тај модел понашања на околину, па су често актери вршњачког насиља.
У УИКС додају да многи млади у заводу у Ваљеву и дому у Крушевцу учествују у програмима у којима се уче контроли беса, одговорности, одупирању притисцима вршњака... Многи од тих програма били би драгоцени и њиховим другарима на слободи.
НЕОБРАЗОВАНИ
ЈЕДНА анализа показала је да је просечан малолетни криминалац стар 16 до 18 година, и најчешће је члан неке крими групе. Чак петина осуђених је без завршене основне школе, док је већина у образовном процесу. Са оба родитеља живе безмало две трећине осуђених.
За годину 173 укора и 112 мера надзора
ПРЕМА подацима ГЦЗСР, судови су прошле године изрекли 173 судска укора и посебне обавезе и 112 мера појачаног надзора. Васпитни налог је изречен за 43 малолетника, који су починили дело за које је запрећена новчана или казна до пет година затвора.
Препоручујемо
ПРЕТУЧЕНИ ДЕЧАК ОТПУШТЕН ИЗ БОЛНИЦЕ: Инспекција у школи после пребијања осмака у Врању
30. 01. 2023. у 21:35
МАЈКА ПРЕТУЧЕНОГ ДЕЧАКА ИЗ ВРАЊА:Још смо у болници, нисам у стању да говорим
28. 01. 2023. у 19:18
ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа "Тајмс" су легитимна војна мета
БИВШИ руски председник Дмитриј Медведев данас је означио уреднике британског листа "Тајмс" као "легитимну војну мету", реагујући на њихово писање о убиству руског генерала Игора Кирилова, пренели су британски медији.
19. 12. 2024. у 09:50
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
ТРАМП ИМА НОВУ ФРИЗУРУ: Мреже се усијале од коментара (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп због једног снимка постао је тема бројних расправа. На X-у (бившри Твитер) се, наиме, појавио снимак која га приказује са новом фризуром.
19. 12. 2024. у 08:37 >> 19:03
Коментари (0)