ТРУДНИЦА ОБОЛЕЛА ОД МОРБИЛА: Прете нам заушке и рубела - сваки десети дечак инфициран мумпс вирусом
БРОЈ оболелих од малих богиња у Смедереву повећао се на 14, а међу њима је и једна трудница.
Десеторо оболелих млађе је од две године и сви су невакцинисани, док је вакцинални статус троје здравствених радника и труднице, код којих је такође лабораторијски доказана инфекција, или непознат или непотпун. У болници је двоје од 14 оболелих.
Ово је досадашњи биланс епидемије морбила у Смедереву, која би, како страхују епидемиолози, могла да се прошири и на друге делове земље. То, међутим, није једина претња због смањеног обухвата имунизације ММР вакцином, који је генерално пао на испод 80 одсто, а у Новом Саду је само 24 одсто. За епидемиологе не би било изненађење да избију и епидемије заушака и рубеле.
Пажња је тренутно више усмерена не морбиле него на ове две болести које се, такође, превенирају ММР вакцином, само зато што се мале богиње најбрже шире, али ни заушке и рубела нису мање опасне.
Једна од најчешћих нуспојава код дечака оболелих од заушака јесте - стерилитет. Према речима уролога др Саше Милошевића, чак десет одсто оболелих малишана имаће у зрелом добу проблема са неплодношћу. То би био додатни "допринос" повећању мушког стерилитета, који је и у свету, и код нас, дефинитивно у порасту.
- Мумпс вирус, који изазива заушке, делује на све жлезде, укључујући и запаљење и отицање тестиса. Дешава се да у каснијем добу младић има нормалне хормоналне параметре и - ниједан сперматозоид! Ове последице примећене су код десетак одсто оболелих пре пубертета, када су тестиси и даље неразвијени и склони упалама - каже др Милошевић.
Заушке се преносе капљичним путем, преко пљувачке или носног секрета. Инкубација траје 12-25 дана, а пацијент је заразан седам дана пре појаве симптома и девет дана после.
Болест је праћена повишеном температуром и упалом пљувачних жлезда, а могуће компликације су упала полних жлезда, панкреаса, глувоћа, али и менингитис или енцефалитис ако вирус доспе у крв.
Ово обољење се најчешће јавља у узрасту од пет до девет година, мада се могу заразити и адолесценти и одрасли. Код 20 до 40 одсто инфицираних тинејџера или млађих мушкараца, седам дана након паротитиса могу се јавити оток тестиса и јаки болови.
Велики број инфекција код деце млађе од две године пролази без клиничких симптома, тврде у Градском заводу за јавно здравље у Београду, а више од 95 одсто вакцинисаних развија имунитет.
Имунолог и педијатар др Невенка Ракетић каже да последњих година нисмо имали епидемије заушака:
- То не значи да се оне неће вратити, с обзиром на то да немамо колективни имунитет, будући да је проценат вакцинисаних испод 95 одсто.
Такође истиче да и рубела, мада врло блага у детињству, може бити опасна у зрелом добу код невакцинисане особе:
- Ризик је посебно велик код трудница у првом тромесечју. Тада може доћи до деформације плода - каже др Ракетић.
Рубела код фетуса може проузроковати катаракту, глувоћу, менталну заосталост или срчане мане.
- У последње време све чешће нам се обраћају досадашњи антиваксери, уплашени и све свеснији последица невакцинације. Више чак и није потребно да их убеђујемо, они сами желе да вакцинишу децу - каже др Ракетић.
Све већа "армија рањивих"
СРБИЈА већ годинама не достиже обухват вакцином од 95 одсто, колико је потребно да би се спречила епидемија, а то значи да се са сваком генерацијом повећава број "рањивих". Према последњим подацима Института за јавно здравље "др Милан Јовановић Батут", током 2020. и 2021. године у Србији су регистроване најниже вредности обухвата ММР вакцином у последњих двадесет година. Обухват овом вакцином у другој години живота у 2020. години износио је 78,1 одсто, а у 2021. години свега 74,8 одсто. Обухват другом дозом, пре уписа у први разред основне школе, у 2021. години био је 85,8одсто. Извештаји из света, такође, показују да је од почетка пандемије ковида у скоро четвртини земаља прекидана или одлагана имунизација ММР вакцином, а у великом броју земаља дошло је до значајног пада обухвата.
Препоручујемо
ЈОШ ЈЕДАН СЛУЧАЈ МОРБИЛА У СМЕДЕРЕВУ: На тестирању сумњиви узорци из Београда и Зајечара
17. 01. 2023. у 16:48
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)