ПРЕПОРУКЕ "БАТУТА" ЗА ПОНАШАЊЕ ГРАЂАНА ЗБОГ ИЗЛИВАЊА АМОНИЈАКА: Ево како да се заштите од штетног дејства
ИНСТИТУТ за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" објавио је препоруке како се треба понашати у случају акцидента са изливањем амонијака, који се у недељу догодио код Пирота.
- Амонијак је слабо обојени гас, оштрог и непријатног мириса, запаљив. Амонијак је јак иритант за очи, респираторни тракт, гастроинтестинални тракт и кожу. Доминантан пут уношења амонијака у организам је инхалациони, путем плућа. Степен повреда изазваних излагањем амонијаку зависи од трајања излагања и његових концентрација - наводи "Батут".
Препоруке за заштиту од штетног дејства амонијака непосредно и током периода потенцијалног присуства амонијака у ваздуху и води:
- да становници остану код куће током периода изложености (Пирот, Бела Паланка и околина);
- да затворе прозоре, врата и не проветравају своје станове;
- да без преке потребе не излазе напоље;
- да уколико излазе из својих кућа и станова користе маске Н95 или преко уста и носа носе тканину натопљену водом;
- да избегавају употребу воде за пиће са отворених изворишта и из индивидуалних бунара у насељима уз обалу реке Нишаве;
- у региону акцидента да прате препоруке територијално надлежних института/завода за јавно здравље који редовно контролишу здравствену исправност воде за пиће објеката јавног водоснабдевања;
- да уколико постоји сумња на тровање амонијаком, што пре потраже медицинску помоћ;
- неопходно је пратити препоруке Штаба за ванредне ситуације.
Здравствени ефекти акутног излагања амонијаку:
- надражујуће, корозивно и може бити штетно на све начине излагања (акутно, хронично, преко коже, слузница ока, респираторног и дигестивног тракта);
- акутно удисање може у почетку изазвати иритацију горњих дисајних путева;
- задесна акутна изложеност већој концентрацији амонијака доводи до болова, прекомерног лучења пљувачке и опекотина слузнице респираторног и дигестивног тракта;
- знатна изложеност може изазвати опекотине усне дупље, ждрела, гркљана, са опструкцијом дисајних путева, респираторним дистресом и бронхиоларним и алвеоларним едемомима корозивни ефекат и на слузнице капака и очи.
У току краткорочне изложености контакт са очима или кожом са амонијаком може изазвати иритацију, опекотине, промрзлине (дехидрирани амонијак) и трајно оштећење. Иритира респираторни тракт изазивајући кашаљ, „шкрипање“ при дисању и кратак дах.
Већа изложеност може изазвати плућни едем (ургентно клиничко стање), које може бити одложено и неколико сати. Излагање може изазвати главобољу, губитак чула мириса, мучнину и повраћање.
(Телеграф)
Препоручујемо
Зашто труднице на порођај НЕ СМЕЈУ СА НАЛАКИРАНИМ НОКТИМА? Може да вам спаси живот!
26. 12. 2022. у 13:53
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)