ОПОМЕНА ЗА ВЕЧНОСТ НА СЕВЕРУ АУСТРИЈЕ: У злогласном логору Маутхаузен наш народ затваран, зверски мучен и убијан чак два пута у истом веку

Р. ДРАГОВИЋ

22. 12. 2022. у 09:20

СРПСКИМ жртвама логора Маутхаузен. Страдали сте као мученици, отаџбина вас памти као хероје. Нека вам је вечна слава. Србија вас се сећа са поштовањем.

ОПОМЕНА ЗА ВЕЧНОСТ НА СЕВЕРУ АУСТРИЈЕ: У злогласном логору Маутхаузен наш народ затваран, зверски мучен и убијан чак два пута у истом веку

Фото: Министарство

Овако гласи натпис на спомен-плочи посвећеној Србима страдалим у злогласном логору Маутхаузен у Горњој Аустрији. Недостатак временске одреднице страдања наших сународника на овој спомен-плочи није случајност: на овом мрачном месту Срби су затварани, мучени и убијани чак два пута у 20. веку. Број угашених живота иза његове жице од 1941. до 1945, али и током Великог рата, злогласно место на северу Аустрије, надомак Линца, сврстава у места вечне патње нашег народа.

У Маутхаузену и његовим логорима - сателитима током Другог светског рата убијено је најмање 7.000 Срба, интернираних од немачког окупатора. О епским размерама страдња на овом месту сведочи да је на војничком гробљу из Првог светског рата, у месту Рајфердорф, неколико километара даље заувек остало више од 8.000 Срба, многи упућују да је њихов број око 15.000, од укупно 30.000 колико их је било заточено од 1914. до 1918. Истина је застрашујућа: српски заробљеници убијани су два пута у истом веку практично на истом месту.

ПАМЋЕЊЕ БУДУЋИХ ПОКОЛЕЊА

СМИСАО иницијативе, како опомињу у Музеју жртава геноцида, националној кући истраживања историјског страдања Срба, као и Јевреја и Рома, није у прописивању директива где ће ученици одлазити на школска и студијска путовања, него у буђењу свести о неговању сећања на страдале.
- Важно је да генерације које долазе уче о историји и памте страдање предака. Отуд се препоручује да се постојеће руте школских путовања обогате са најмање једним местом значајним за културу сећања. Многе државе имају ову врсту искуства, а у томе предњачи Израел. Посета Аушвицу једина је обавезна екскурзија тамошњих ученика - наводе у Музеју.

Логор Маутхаузен у Аустрији, као важно место сећања, због тога је уврштен на списак места која би према препоруци Музеја жртава геноцида и Министарства просвете ученици основних и средњих школа из Србије требало да посете у оквиру студијских путовања.
То је само део шире иницијативе Музеја жртава геноцида, чији је циљ оживљавање културе памћења на жртве страдања, Србе, Јевреје и Роме са ових простора, у Другом светском рату. Иза ове идеје стало је и Министарство просвете, које је школама проследило стручно упутство за организацију ђачких путовања са дефинисаним циљевима ових путовања.
У средишту оживљавања "културе памћења" су обиласци места великих страдања и упознавање са размерама злочина на местима на којима су се и догодили. Школарци би тиме добили прилику да продубе знања стечена у уџбеницима, али и да на аутентичним местима стекну лични доживљај турбулентних историјских збивања у којима страда - обичан и невин човек.

Маутхаузен је место дубоке симболике и поруке да се зло не сме игнорисати, јер некажњен злочин остаје као семе из кога се рађа тежња да се понови. Доказ за то је други круг пакла на истом месту али под нацистичким режимом.

Међу зеленим брдима изнад Дунава, у крематоријумима и гасним коморама, као и у оближњем каменолому, од 1938. до 1945. страдале су десетине хиљада људи, коришћених као робовска радна снага. Процене броја страдалих крећу се од 122.000 до 320.000 жртава читавог комплекса од 49 логора, под централном управом Маутхаузена.

Илустрација Новости

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП: Зеленски је требало да се преда Русима! Они су ВЕЋ МРТВИ, градови су рушевине, а Бајден је сам себи требало да потпише ПОМИЛОВАЊЕ

ТРАМП: Зеленски је требало да се преда Русима! Они су ВЕЋ МРТВИ, градови су рушевине, а Бајден је сам себи требало да потпише ПОМИЛОВАЊЕ

"ТО СУ људска бића, на милионе масакрирају на том бојишту. Они су већ мртви, а градови, ти градови су попут рушевина."

24. 01. 2025. у 16:53 >> 16:53

Коментари (0)

МОЋ ОБРАЗОВАЊА: Кључ за инклузивнију и праведнију будућност