ПРЕ ВИШЕ ОД СТО ГОДИНА УВЕО ЈЕ ДУАЛНО ОБРАЗОВАЊЕ: Учитељ из Србије осмислио ђачку праксу - Његове модерне методе прославиле су се у Европи
ЦЕО век пре него да се у Србији уведе дуално образовање, чија је основна филозофија да се још док уче млади оспособљавају за рад, први српски педагог са високим образовањем Сретен Аџић (1856-1933) пропагирао је ове лекције.
Један од најзнаменитијих српских просветитеља родио се у Малој Сагубини код Трстеника.
Потекао је у свештеничкој породици, с обе стране: отац Милн, био је свештеник, а мајка, Сава, била је ћерка чувеног врњачког свештеника Хаџи Јефтимија Поповића, чије је презиме преузео након преране смрти родитеља. После школовања у Нижој гимназији у Крагујевцу, Богословије у Београду, завршава Учитељску школу и враћа се у родни крај.
Са Сретеном Аџићем, Трстеник је био позорница јединствених педагошких огледа у Србији, можда чак и у Европи. Ту отвара прве пољске учионице са практичном наставом. Ученике је учио да пчеларе, водио их на Мораву да хватају змије, повео би их ноћу на гробље како би им доказао да вампири не постоје, а умео је и код врачара да их одведе и тиме раскринка празноверје и лаж.
Баш је у Трстенику, током те две године учитељевања, Сретен Аџић написао две значајне књиге: “Учитељске забелешке” и “Васпитачеве забелешке”. Приче и анегдоте из њих потом је објављивао у листовима “Учитељ”, “Нови васпитач” и “Босанска вила”, а обе књиге су објављене 1894.године.
1882.године се из Трстеника сели у Беч на усавршавање. Проучавао је наставу за слепе, учио есперанто, а 1886.године у Лајпцигу уписује филозофско педагошке студије и почиње бављење експерименталном педагогијом.
Остатак његовог животног рада је познат у учитељским круговима: предаје педагогију у Нишу,ручни рад у Алексинцу,али ради и у Скандинавији. Од 1898.године од како је постављен за првог учитеља Мушке учитељске школе у Јагодини па наредне две деценије,сасвим се посвећује школовању својих наследника. Та школа, чији је он практично и оснивач, његово је животно дело. Из Јагодине, прелази на Вишу педагошку школу у Београду, а затим кратко и за управитеља Учитељске школе у Вршц,у где је пензионисан 1924.
Сретен Аџић био је ожењен Милевом Поповић, ћерком Јанићија Поповића, професора богословије. Сина Милована изгубили су 1915.године у Првом светском рату, док се ћерка Надежда, замонашила и постала игуманија Ана у манастиру Враћевшница. Мати Ана водила је и сиротиште у Трстенику. Владика Николај Велимировић је о њој говорио са посебним дивљењем, истичући да је “живи споменик Сретену Аџићу”. Посмртне остатке свога оца је из Београда пренела на монашко гробље, где и сада почивају.
Препоручујемо
ВАЖНА ПОРУКА ПРЕДСЕДНИКА ИЗ ВЛАСОТИНЦА: "Ако научимо децу да раде, имамо будућност"
25. 10. 2022. у 11:57
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)