И АФРИЧКО СРЦЕ КУЦА ЗА КОСОВО: Око десет хиљада наших људи живи у Јужноафричкој Републици, чувајући свој идентитет и традицију (ФОТО)
АФРИКА није за кукавице - гласи једна од омиљених пословица на црном континенту која би могла да буде и животни мото Виолете Павловић Мариновић, професорке разредне наставе у нашој школи "Свети Сава" у Јоханезбургу.
Када је дошла у Јужноафричку Републику почетком деведесетих, вероватно ни сама није сањала да ће (после две године волонтирања) постати педагог у тек основаној школи "Свети Сава", као и да ће српски језик и, званично ући у клупе.
Школа је почела са радом на Врбицу, 2009. године. Од самог почетка имала је тридесеторо ученика, а настава се реализовала викендом: петком у Преторији, суботом у Јоханезбургу.
- Упоредо се водио и пројекат имплементације српског језика у њихов курикулум, као матерњег и изборног предмета. Три године касније, министарка основног образовања Енџи Моцеха донела је одлуку да постане изборни предмет у школама Јужноафричке Републике - каже Виолета Павловић Мариновић. - Решеност родитеља да сваког викенда доводе децу на наставу мотивисала ме је да дам све од себе како би моји ђаци савладали што боље матерњи језик, упознали културу и традицију, не заборављајући своје корене и своју Србију. Ученици наше школе су и деца из мешовитих бракова, па тако најбоље учимо једни од других и једни о другима...
Иако наша дијаспора није бројна као у земљама Европе, САД и Аустралије, добро је организована и стално се улажу напори у заједничке активности:
- Тренутно у Јужноафричкој Републици живи око десет хиљада наших људи, раније их је било и више. У међувремену, многи су се вратили у отаџбину или отишли на друге континенте. Иначе, овде су долазили у таласима. Први досељеници с наших простора стигли су из Котора 1915. године. Потом, пре и после Другог светског рата, осамдесетих у време стабилизације, па деведесетих, а највећи и последњи талас дошао је после бомбардовања. Српску дијаспору углавном чине образовани људи: грађевински и машински инжењери, лекари, IT стручњаци, успешни бизнисмени...
Како каже наша саговорница, већина досељеника окупља се око Цркве Св. Томе у Јоханезбургу, првог српског православног храма на афричком континенту и донедавно јединог. На опште задовољство, одскора постоји и Црква Св. Саве у Боцвани. Земљаци се друже и у Српском културно-уметничком друштву "Африка", активни су и у Колу српских сестара "Косовка девојка", уз подршку и помоћ српске амбасаде у овој далекој земљи.
- Јужноафричка Република је наш велики пријатељ и међу првима је гласала против признавања Косова. Њихова подршка је од великог значаја за све нас који овде живимо, али и за нашу отаџбину. За разлику од Србије са вишевековном историјом, ово је млада земља. Ипак, поносно чувају традицију својих племена Зулу, Козе, Цвана, Суту и осталих великих ратника....
На питање да ли је у новој години "зацртала" неке посебне акције и циљеве, Виолета одговара:
- Не планирам ништа унапред, турбулентна су времена у целом свету. Настојим да истрајем на Светосавком путу, ма где се налазила. Овде сам дошла са супругом и два кофера, без икаквог плана. Да ми је тада неко рекао да ћу радити као професор разредне наставе и предавати српски језик у Јужноафричкој Републици, не бих му поверовала. А, ето, са великом радошћу, и даље истрајавамо на том путу.
ДАН ОБНОВЕ НАЦИЈЕ
ВЕЛИКИ државни празник, Дан обнове нације, обележен је пре два дана (16. децембра) у Јужноафричкој Републици, што је био повод да се грађани још једном присете речи великог борца за људска права Нелсона Манделе, које су постале њихова идеја водиља: "Уместо мржње и освете, изабрали смо помирење и стварање нације."
БОГАТО КУЛТУРНО НАСЛЕЂЕ
- ОВО је једна од најлепших земаља на свету, различитог културног и религијског наслеђа, мултирасна и вишенационална земља са изванредном климом вечитог пролећа. Морам да признам да сам веома поносна што сам изабрала баш њу за живот, из апартхејда је прешла у демократски систем. Наравно, има и проблема. Криминал је у време ковида порастао за тридесет одсто, постоји корупција, али је тренутно највећа мука са електричном енергијом. Уведене су рестрикције, струја се искључује три пута дневно - објашњава наша саговорница.
Препоручујемо
НЕМАЧКА ВЛАДА СПРЕМА НОВА ПРАВИЛА: Странци више неће бити ограничени радом само у струци
01. 12. 2022. у 12:59
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (1)