СЕЋАЊА НА СТРАТИШТА ВОЈВОДИНЕ: Међу предложеним локацијама ђачких студијских путовања је и више историјских места у северној покрајини
СПОМЕНИК "Породица" на Дунавском кеју у Новом Саду бронзана је лекција о једном од најтрауматичнијих догађаја у историји мирног града на обали Дунава - Рацији мађарских фашиста који су за свега три дана, од 21. до 23. јануара 1942. године, монструозно убили више од 1.400 Јевереја, Срба и Рома овог града.
Меморијал у Новом Саду опомиње и да је у серији хапшења и стрељања тих јануарских дана у јужној Бачкој уморено између 3.000 и 4.000 невиних људи.
Монумент који симболизује угашене животе подсећа на највећи покољ на територији Војводине током Другог светског рата и важно је место сећања нашег народа. Нови Сад се због тога нашао на списку места која би, према препоруци Музеја жртава геноцида и
Министарства просвете, ученици основних и средњих школа у Србији требало да посете у оквиру школских студијских путовања.
То је само сегмент шире иницијативе Музеја жртава геноцида, чији је циљ оживљавање културе памћења страдања у Другом светском рату. Иза ове идеје стало је и Министарство просвете, које је школама проследило стручно упутство за организацију са дефинисаним циљевима ових путовања.
У средишту овог "концепта сећања" су обиласци места великих страдања и упознавање са размерама злочина директно на местима на којима су се и догодили. Ђаци би тиме добили прилику не само да продубе своја знања него и да на аутентичним местима стекну лични доживљај страдања невиних.
Осим на споменик жртвама Новосадске рације, стручњаци Музеја жртава геноцида просветним властима скренули су пажњу и на друга историјска места у Војводини, која завређују да буду одредишта студијских путовања основаца и средњошколаца из Србије.
Препоручена је тако и посета помало заборављеном Спомен-гробљу у Сремској Митровици, чију је уметничку форму осмислио архитекта Богдан Богдановић. Простор уз православно гробље у овом граду током рата био је највеће губилиште у Срему, где је више хиљада Сремаца мучено и убијено од стране немачких и усташких окупатора. На овом месту скончао је и велики сликар Сава Шумановић.
Војвођанска мапа страдања и херојства, по којој ће се у потрази за знањем кретати школарци, обухвата и попришта великих битка и војних операција. Препоручене су посете Комплексу "Батинска битка", где се новембра 1944. одиграла једна од највећих битака на простору Југославије, као и Спомен-парку "Сремски фронт", који чува сећање на истоимене фронтовске операције којима је завршен Други светски рат у овом делу Европе.
У ЈАБУЦИ УБИЈЕНО 12.000 ЉУДИ
СЕЛО Јабука код Панчева место је умора више од 12.000 Срба, Јевреја и Рома. Комплекс сећања "Стратиште" меморијал је жртвама масовних стрељања које су спроводиле немачке окупационе снаге током Другог светског рата. Најчешће су то били цивили: Јевреји, Роми и Срби из београдских казамата - логора "Старо сајмиште" и "Бањица", и "Топовске шупе", али и велики број грађана јужног Баната који се нашао на мети окупатора.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (0)