ПЕТА ДОЗА ПРВО ЗА НАЈСТАРИЈЕ: Агенција за лекове и медицинска средства Србије издала дозволу за две бивалентне антиковид вакцине

Б. Радивојевић

17. 11. 2022. у 09:45

НАЦИОНАЛНО тело за имунизацију (НИТАГ), према сазнањима "Новости", сутра ће доставити Министарству здравља препоруку о бустовању имунитета против ковида новим бивалентним вакцинама, за чију примену је Агенција за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС) издала дозволу.

ПЕТА ДОЗА ПРВО ЗА НАЈСТАРИЈЕ: Агенција за лекове и медицинска средства Србије издала дозволу за две бивалентне антиковид вакцине

У припреми препорука о јачању имунитета новим цепивом, Фото Н. Карлић

Препорука још није званично формулисана, али преовлађујући став стручњака у НИТАГ је да бивалентну вакцину приме првенствено имунокомпромитоване особе и најстарији са хроничним болестима, а пожељно је и сви остали. Та вакцина ће се давати као - трећа, четврта или пета доза.

Као и у земљама које су раније почеле са "билдовањем" имунитета против инфекције корона вирусом и његовим подваријантама, бивалентне вакцине намењене су за већ комплетно имунизоване против ковида, односно за оне који су примили две дозе вакцине. То би, заправо, код нас био трећи препоручени бустер.

Дозволу АЛИМС добиле су две бивалентне вакцине: обе садрже оригинални вухански сој, а разлика је у томе што једна од њих садржи омикрон БА.1 варијанту, а друга омикрон БА.4 и БА.5 варијанту.

Фото Танјуг

Павле Зелић из АЛИМС изјавио је да пре примене бивалентне вакцине у Србији, Национално тело за имунизацију треба да изда препоруку, Институт "Батут" упутство о начину примене, а Национална контролна лабораторија треба да анализира квалитет прве серије.

- Реч је о бустер дози, која је потребна пре свега старијим грађанима и особама са хроничним и тешким болестима - рекао је Зелић.

- Она штити од омикрон сојева, који актуелно циркулишу у популацији.

Нове мРНА антиковид вакцине или тзв. појачивачи формулисане су тако да пруже заштиту не само од изворног САР-КоВ-2 вируса, као што је то био случај са првом вакцином протов ковида, чија је примена код нас почела у децембру 2020. године, већ да заштите и од неколико подваријанти омикрона.

Када су пре више од две године освојили мРНА технологију произвођачима је технички било лакше да и осавремене те вакцине, али је највећи проблем био подтип вируса који се додаје. Јер у јуну, када се доносила одлука о томе, није могло да се претпостави да ли ће омикрон на јесен бити доминантан или ће га заменити неки нови сој, који је значајно другачији. Прво су направљене вакцине са "додатком" омикрона БА.1, али како су већ тад преовлађивали БА.4 и БА.5 и америчка и европска агенција за храну и лекове су тржиле од произвођача да се цепива "допуне" новим сојевима.

ДОЊА ГРАНИЦА 12 ГОДИНА

БУСТЕР ће код нас примати старији од 12 година, док је амерички Центар за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) "Модернин" бивалентни појачивач препоручио за децу узраста од шест до 17 година, а "Фајзеров" за децу узраста од пет до 11 година. Препорука је донета након што је Управа за храну и лекове (ФДА) одобрила примену ових вакцина од навршених шест, односно пет година.

ШТИТИ И "ЋЕЛИЈСКО СЕЋАЊЕ"

ЕФЕКАТ треће дозе вакцине, која је у Србији почела да се даје у октобру 2021. године, и коју је примило мање од 35 одсто становништва, према светским подацима брзо је опао, за око четири месеца након примања. У међувремену се "истопио" и заштитни ефекат четврте дозе, чија апликација је код нас почела у марту ове године, али са четвртом дозом, односно другом бустер дозом вакцинисано тек око 50.000 људи, што је мање од један одсто становништва. Ипак, имунитет се не мери само антителима, већ постоји и тзв. ћелијско сећање које нас штити после контакта са вирусом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (1)

НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ ДО КРАЈА МЕСЕЦА! Не пропустите прилику за велику уштеду