МАТУРАНТИ ОБИЛАЗЕ МЕСТА НАШЕГ СТРАДАЊА: Поједине школе системски се припремају за посете историјским местима и стратиштима Српског народа
НАКОН што је Министарство просвете проследило стручно упутство о начину организовања екскурзија и студијских путовања, која подразумевају и посете местима страдања српског народа, поједине школе већ су почеле припреме путовања по новим маршрутама.
Наставници историје у појединим гимназијама већ осмишљавају студијска путовања за матуранте, а тренутно се ради на предлозима места која би деца требало да посете и утврђују се и други технички детаљи.
Ово су први конкретни резултати иницијативе Музеја жртава геноцида из Београда, који је предложио да се значајна историјска места страдања српског народа из периода Другог светског рата уврсте у мапу едукативних школских путовања.
Директор Форума београдских гимназија Александар Марков, који је и наставник историје, подржава идеју Музеја жртава геноцида о промени карактера ових школских активности.
- Примеренија су студијска путовања, у оквиру којих би деца према афинитетима одлазила на одређена места, уместо екскурзија, које подразумевају више области, па и забаву - каже Марков за наш лист.
Када је реч о дилеми у ком узрасту су деца зрела да схвате одређене догађаје и суоче се са страхотама које су чињене на стратиштима, наш саговорник истиче да су и ђаци и у петом и шестом разреду основне школе већ довољно одрасли да разумеју основу онога што се догодило.
- Доста тога зависи и од начина на који ће им догађаји бити интерпретирани, односно како ће им наставник презентовати - каже Марков.
- Што се тиче локација, Музеј жртава геноцида већ је предложио готово сва места, како она која су општепозната, тако и она за која је мало ко чуо. Добра је могућност да се посете меморијални центри у Аустрији, јер би тако и деца млађег узраста могла да отпутују у иностранство. Садашњим правилником је предвиђено да ван граница могу да иду само ђаци завршног разреда средње школе.
Марков сматра да би изазов могла да буде једино посета Јасеновцу и то у погледу безбедности. Он, ипак, наглашава да би изазови могли да се очекују само у почетку, као и да никаквих проблема не би било када би путовања постала редовна.
Иначе, Министарство просвете у стручном упутству школама навело је да је поента студијских путовања остваривање циљева и исхода образовања и васпитања. У складу са дефинисаним циљем студијског путовања, установа одређује и задатке студијског путовања, имајући у виду место реализације, узраст ученика и потребе учесника.
Неки од задатака - зависно од циљева студијског путовања су: упознавање националне културе и култура других народа, посета местима историјских догађаја и локацијама страдања цивилног становништва, обиласци споменика учесника ослободилачких ратова и борби, посете меморијалним центрима, спомен-парковима и спомен-подручјима...
Успостављена добра пракса
МУЗЕЈ жртава геноцида захвалио је Министарству просвете због прихватања иницијативе да се у програме ученичких путовања укључи и обилазак стратишта српског народа.
- На тај начин се, после паузе од неколико деценија, поново успоставља добра пракса да ученици основних и средњих школа у склопу васпитно-образовних активности посете и места страдања својих сународника - наводе у Музеју жртава геноцида у Београду.
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (0)