СВЕ СУ МАСОВНИЈЕ ПЛУЋНЕ ЕМБОЛИЈЕ: Учестала тешка обољења узрокована вирусом корона

Б. Радивојевић

10. 11. 2022. у 09:00

КОД пацијената који у Клинику за неурохирургију УКЦС долазе на операције тумора главе, дискус херније и друге неоурохируршке захвате, масовно се, такорећи случајно, приликом припрема за интервенцију, откривају плућне емболије.

СВЕ СУ МАСОВНИЈЕ ПЛУЋНЕ ЕМБОЛИЈЕ: Учестала тешка обољења узрокована вирусом корона

Фото Д. Миловановић

Министарка здравља проф. др Даница Грујичић, неурохирург, пораст ове патологије везује за прележани ковид 19, и каже да се сада недељно јави по један-два таква случаја, а раније је то било изузетно ретко.

Ако пацијент код којег се "случајно" открије плућна емболија има тумор на мозгу, проблем се компликује: он са зачепљењем једне или више грана плућне артерије тромбом из венског система не може на операцију тумора мозга, а док се лечи плућна емболија тумор у глави може да нарасте до величине кад више не може да се оперише.

- Прва година постковида је показала да је потребно радити додатне анализе када је реч о коагулацији крви - каже проф. Грујичић. - Видимо да је она потпуно измењена у све већем броју случајева, и по томе што је повећан број плућних емболија. Опрезни смо, одмах радимо Д-димер, јер плућних емболија има јако пуно.

То је збуњујуће и за лекаре, подсећа министарка Грујичић, а такви случајеви су разлог што се на неурохирургији УКЦС планира стручни рад на тему шта је примећено после ковида.

Фото Д. Миловановић

Пораст броја плућних емболија за пулмолога др Татјану Радосављевић у постковид периоду није изненађење:

- Пре ковида кад пацијената са повишеним Д-димером одмах смо сумњали на тромбоемболију плућа, готово да смо и без додатне дијагностике знали да је то у питању - објашњава др Радосављевић.

- После ковида, повишен Д-димер, мора да нам сигнализира да је пацијент у повећаном ризику од плућне емболије, и да мора да узима терапију за разређивање крви. Очигледно је, међутим, да се сада суочавамо са последицама тога да ниједан дом здравља, односно ковид-амбуланта, није радила Д-димер као рутинску анализу оболелима од ковида 19. Било је чак лекара који су изричито против тога да пацијенти "на своју руку" контролишу овај параметар.

Од почетног "празног папира" пред лекарима, јер се није знало каква је инфекција новим вирусом, како се лечи, нити се знало за плућне фиброзе и остале компликације, кроз праксу се дошло до сазнања да то није респираторна, како се у први мах мислило, него системска болест.

- Ковид ремети цео систем коагулације крви, и зато код већег броја пацијената имамо повишен Д-димер, односно лабораторијско-дијагностички параметар који потврђује присуство тромбоемболијских поремећаја - објашњава др Радосављевић.

- Нажалост, изузев болнички лечених пацијената, код већине тај параметар није праћен или је бар такав мој утисак. И сад имамо ситуације да неком "из пуног здравља" одједном јако позли или падне и умре.

Докторка Радосављевић убеђена је да су случајно откривене плућне емболије могле бити спречене праћењем Д-димера и антикоагулантном терапијом. Подсећа да постоји широк спектар лекова за разређивање крви и терапија може да се "степенује".

ОШТЕЋЕЊА НА СКЕНЕРУ

ПОВИШЕН Д-димер не значи обавезно и оштећење плућа јер се организам некада сам избори. Микроопструкције крвних судова могу да се виде само на снимку:

- У плућима, кад се затвори крвни суд, направи се троугласта сенка која може да има и мало течности и види се само на скенеру - објашњава др Татјана Радосављевић. - Велике емболије, када је зачепљено више од 50 одсто циркулације, развијају препознатљиву клиничку слику, али постоје и случајеви када тромб кроз циркулацију иде у мозак и може да доведе до шлога.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛТА БАНКА ПРОСЛАВИЛА СЛАВУ СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА: Традиција у циљу очивања вредности