СКАНДАЛОЗНА ПРЕСУДА АПЕЛАЦИОНОГ СУДА: “Новостима” казна, јер су цитирале Јованова?!
АПЕЛАЦИОНИ суд у Београду пресудио је недавно против нашег листа, а у корист Саше Јанковића, бившег заштитника грађана и бившег председничког кандидата, због изјава које је о Јанковићу, после избора 2018. године, изрекао Миленко Јованов, високи функционер СНС.
"Новости" су осуђене јер су, према оцени суда, повредиле част и углед тужиоца, "не проверивши порекло, истинитост и потпуност информација". У исто време, и да апсурд буде већи, онај који је те изјаве изрекао, односно Миленко Јованов, није судски одговарао.
Ако занемаримо да је реч о "Новостима", јер се на месту нашег листа могао наћи било који други медиј, поставља се питање како је могуће да тужена страна није личност која је дала спорну изјаву, него медијска кућа која је коректно пренела. Апсурдно је да суд осуди средство информисања, али не и, новинарским речником речено, "извор информација", који је био јаван и недвосмислено стао иза своје изјаве?!
Суд је констатовао да "Новости" нису пре објављивања информација, "сагласно правилима новинарске струке и са адекватном пажњом", провериле порекло информација. Притом, суд је превидео просту чињеницу да у тексту није објављена информација, већ лични суд Миленка Јованова, иза кога он стоји, па је нејасно шта је тачно требало проверити.
Овако успостављена судска пракса практично значи да би сви у Србији могли да туже свакога ко користи новинарске форме попут коментара, интервјуа, личног става, па чак и извештаја са конференција за штампу (а било је и таквих случајева!). Јер, све су то новинарске форме које, за разлику од вести, информације или новинарског чланка, не захтевају проверавање навода онога ко их износи.
Или можда суд сматра да све ове жанрове у новинарству треба укинути, јер су сви унапред "сумњиви" и увек је могуће да се саговорнику омакне нешто због чега ће медиј у ком то буде објављено завршити као оптужен.
Осим што суд, који суди тзв. штампарке, не познаје новинарске форме, он се овом пресудом огрешио и о члан девет Закона о јавном информисању и медијима.
- Члан девет каже да су уредник и новинар дужни да с пажњом примереном околностима, пре објављивања информације која садржи податке о одређеној појави, догађају или личности провере њено порекло, истинитост и потпуност. Али каже и да су уредник и новинар дужни да преузете информације, идеје и мишљења пренесу веродостојно и потпуно, а ако се информација преузима из другог медија - да наведу и назив тог медија. Суд оваквим и сличним пресудама буквално анулира обавезу медија да веродостојно пренесу преузете информације, идеје и мишљења - каже адвокат Мирко Мркић.
Он се, такође, осврће и на члан пет истог акта, који каже да се путем медија објављују информације, идеје и мишљења о појавама, догађајима и личностима о којима јавност има оправдан интерес да зна, без обзира на начин на који су прибављене, у складу са одредбама овог закона.
- Свако има право да истинито, потпуно и благовремено буде обавештен о питањима од јавног значаја и средства јавног обавештавања су дужна да то право поштују децидирано, каже закон. Из тога јасно произлази да не може медиј да одговара за информацију или изјаву коју је добио, посебно ако иза ње именом и презименом стоји извор информације - закључује Мркић.
СПОРНЕ РЕАКЦИЈЕ НА НАЈАВУ ЗАБРАНЕ
ТЕКСТ који се нашао пред судом објављен је 21. марта 2018, под насловом "Јанковић би нови Голи оток" и поднасловима "Оштре реакције и власти и опозиције на став лидера ПСГ да би забранио СНС. Јованов: Спреман да нас гурне у погибије. Шаровић: Срећом, неће владати." У њему су пренете реакције политичара на изјаву лидера ПСГ да ће, када дође на власт, забранити и рапустити СНС. Из опреме текста види се да иза изнетих ставова не стоји редакција, већ они који су их изрекли.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЋЕ МАЛА ГРОБЉА: Шведска у страху од рата, ужурбано спремају нова гробна места - план за укопавање ПОЛА МИЛИОНА људи
ВИШЕ од пет милиона шведских домова примило је у новембру брошуру под насловом „Ако дође до кризе или рата” (на шведском: Om krisen eller kriget kommer) у којој се грађанима нуде детаљни савети како сопствено домаћинство да припреме за ратно стање, пандемију, екстремне временске прилике и свеобухватни кибернетички напад који би пореметио темељне функције друштва.
17. 12. 2024. у 08:56 >> 09:29
Коментари (2)