ДВЕРИ ЗА ВЕРНИКЕ ЗАТВОРЕНЕ: Из центра "Спона" питају зашто се рестаурација цркве Свете Тројице у Куманову одужила и под велом je тајни

М. СТАНЧИЋ

25. 10. 2022. у 09:51 >> 15:38

ХРАМ Свете Тројице у Куманову, од Спасовдана, 2. јуна, ове године - није доступан верницима. Двери су им затворене откако су тада почели радови на реконструкцији цркве и у њој нема богослужења.

ДВЕРИ ЗА ВЕРНИКЕ ЗАТВОРЕНЕ: Из центра Спона питају зашто се рестаурација цркве Свете Тројице у Куманову одужила и под велом je тајни

Фото СПОНА

Од тада (више од четири месеца) нема никаквих конкретних информација о обиму и природи захвата у светињи. Српски културно-информативни центар "Спона", упутио је отворени апел многобројним надлежним институцијама Републике Северне Македоније (РСМ) и Митрополији кумановско-осоговској Македонске православне цркве - Охридске архиепископије, поводом тренутног стања храма, уз изражену забринутост за евентуално угрожавање изузетно вредног иконостаса у храму. Из Министарства културе, међутим, стигао је одговор да су ненадлежни, док им је Митрополија запретила - тужбом.

У условима када се, како се наводи, прећуткује о позадини реконструисања храма, у апелу Центра "Спона" је истакнуто да православни верници и поштоваоци културног наслеђа страхују да ли се током радова угрожава аутентичност, између осталог и иконостаса из 1901. Он је дар овој светињи од српске краљице Драге Обреновић. Подсећа се и да је иконостас вредан и веома богат, као и да је урађен у Цариграду. У време израде, како се указује, његова вредност је била 1.500 турских лира, или данашњих око 500.000 евра.

Фото СПОНА

Фото СПОНА

Верници стрепе и што иза затворених капија црквене порте, али на отвореном простору, данима стоје избачени делови дотрајалог дрвеног храмовног ентеријера. Није уочљиво и не може се разазнати, да ли се на тој хрпи, можда, налазе и остаци вредног иконостаса.

У одговору македонског министарства културе на апел Центра "Спона", који је потписала министарка Бисера Костадиновска Стојчевска, указано је да они нису надлежни за случај, већ саветодавно упућују на Управу за заштиту културног наслеђа, иако је баш та управа под "капом" овог министарства.

- Упућујемо вас на даљу сарадњу са надлежном установом, Националним конзерваторским центром у Скопљу, за све активности које задиру у део заштите непокретног културног наследства, од израде елабората до реализације непосредне заштите Цркве Свете Тројице у Куманову - прецизирано је у одговору министарства и посебно указано да према Националном регистру културног наслеђа, овај храм није регистрован као споменично добро.

Из Митрополије, "Спони" је стигао оштро интонирани одговор митрополита кумановско-осоговског МПЦ ОА, Григорија, који уместо било каквог објашњења на апел, доставља опомену пред тужбу. Разлог је, наводно, мешање "Споне" у унутрашње ствари и управљање имовином у власништву МПЦ ОА. Уз изричито наглашавање да је Митрополија власник покретне и непокретне имовине у Цркви Свете Тројице, иако о томе није било никаквих констатација у апелу, митрополит је написао да надлежни органи епархије предузимају активности за одстрањивање дотрајалих елемената и нефункционалности при богослужењима и литургијама у самој цркви.

Црква Свете тројице у Куманову, Фото СПОНА

НА ИКОНАМА СРПСКИ ВЛАДАРИ

ИКОНОСТАС у Цркви Свете Тројице у Куманову, уз осликане Богородицу и Исуса Христа, има веома вредне иконе Светог Саве, Светог Јоаникија (првог српског патријарха), кнеза Лазара и кнегиње Милице, као и Стефана Првовенчаног у раскошној одежди са круном. На јужном делу је и икона Светог Симеона Мироточивог са круном.

КТИТОРИ АЛЕКСАНДАР И ДРАГА

ПОДИЗАЊЕ Цркве Свете Тројице са објектом нове школе, према пројекту руских архитеката, трајало је од 1899. до 1902. Храм је освештан 21. септембра 1903. године, на празник Мале Госпојине. Највећи дародавци за изградњу цркве био је српски владарски пар Обреновића - краљ Александар и краљица Драга. Као највећа и најрепрезентативнија петокуполна православна црква у Куманову, вредно је културно наслеђе града и севера Северне Македоније. Унутрашост храма, 1904, осликао је чувени фрескописац и сликар Крсте Аврамов Дичић из Тресонча, син Аврама Дичова и унук још чувенијег Диче Зографа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

Ласерска хирургија простате гарантује прецизност, бескрвност и комфор