НАУЧНИЦИ ОЧЕКУЈУ ЧВРСТЕ ФИНАНСИЈЕ: Истраживачи задовољни што наука добија засебан ресор у новој Влади
НАУЧНА заједница задовољна је што је раздвајањем Министарства просвете, науке и технолошког развоја, наука добила посебан ресор у новој влади, а истраживачи од новог министра очекују да реши нагомилане проблеме и да, пре свега, заокружи законски оквир, како би се научници финансирали на најбољи начин и наука ишла ка изврсности.
Др Душко Благојевић, председник Заједнице института Србије, каже нам да је ова Заједница заједно са САНУ раније послала допис мандатарки Ани Брнабић у ком је предложено формирање засебног ресора за науку.
- Сматрали смо да би једно министарство које би се бавило само науком било оперативније и добро је да се то догодило - каже Благојевић за "Новости".
Међутим, део научне заједнице сматра да је овом ресору требало прикључити и високо образовање зато што се делатности умногоме поклапају.
- И високо образовање има и те како разлога да буде са науком, првенствено због тога што је око 1.800 истраживача запослено на факултетима, а њихов рад се финансира институционално из средстава буџета за науку - каже за "Новости" др Ђурђица Јововић, председница Синдиката науке. - Раздвајањем ових министарстава, проблем у финансирању ће још више ескалирати и ниједно министарство неће сматрати да је у обавези да их решава. То доводи до сумње да ће један број ових истраживача остати без посла, када им истекну незаконити годишњи уговори о раду.
Иначе, научници од министра науке очекују да употпуни прописе у овој области и обезбеди стабилан прилив новца, што подразумева да добре идеје и важни пројекти буду додатно финансирани.
- Треба сачинити и регистар истраживача, регулисати зараде, јер сада постоје велике разлике у платама за иста звања због изостанка категоризације, треба реформисати службе и секторе и ићи ка изрсности науке - набраја др Душко Благојевић.
А у Синдикату науке сматрају да посебно министарство није гарант да ће се деценијски нагомилани проблеми у науци решити.
- Много је важније то колико су министар и његови сарадници упознати са актуелним проблемима у науци, колико су спремни и способни да се ухвате укоштац са њима - каже др Ђурђица Јововић.
- Многи, који нису упознати са ситуацијом, у погрешном су уверењу када мисле да је наука делатност са мало људи и да ће бити лако водити такво министарство.
И она истиче да министар науке прво треба да се избори за значајније повећање буџета, да би се реформе што пре и што квалитетније реализовале. Затим, да донесе сва подзаконска акта која ће омогућити потпуну примену Закона о науци и истраживањима од 2019. године, којим је укинуто пројектно финансирање научног рада и истраживача.
- Декларативно је прокламовано институционално финансирање, које се у пракси не примењује, јер нису утврђени механизми за његову примену - упозорава наша саговорница.
- Нови министар мора науку да уведе у законске оквире по питању радно-правног статуса запослених у науци, као и да разреши незаконите и неправедне плате међу истраживачима, о чему Синдикат науке води дугогодишњу кампању.
ИНСТИТУТИ У ФОКУСУ
ПРОРЕКТОР за науку Универзитета у Београду проф. др Бранислав Боричић сматра да ће формирањем засебног ресора науке систем бити ефикаснији, као и да ће у фокус доћи рад института. Он подсећа да су ресори науке и просвете раније били раздвојени, те да су професори факултета били делом и "под" министарством науке јер су део примања добијали и за научноистраживачки рад.
БОНУС ВИДЕО
РЕКОРД У СРБИЈИ: Овца Драге Михајловића из Костајника ојагњила петоро јагњади
Препоручујемо
ПЕТОРКЕ У ТОРУ МИЈАИЛОВИЋА: Овца из Костајника код Крупња обрадовала домаћина бројним потомством
24. 10. 2022. у 08:15 >> 13:20
БАЈДЕН ХИТНО ПОВЛАЧИ ПОТЕЗ ЗБОГ УКРАЈИНЕ: Све мора бити готово пре него што Трамп ступи на дужност
АДМИНИСТРАЦИЈА одлазећег америчког председника Џоа Бајдена планира хитно да пошаље Украјини последњих шест милијарди долара помоћи.
06. 11. 2024. у 23:32
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
КОЛИКО ЈЕ ДОНАЛД СТАРИЈИ ОД МЕЛАНИЈЕ: Многи кажу, превише - упркос разлици, њихов брак истрајава
ДОНАЛД Трамп је нови стари председник Америке, а на позицији прве даме је поново Меланија Трамп. Њихово појављивање јуче у централном штабу Републиканаца привукло је велику пажњу.
07. 11. 2024. у 11:17
Коментари (2)